Tovni pilići

Zivim samo od toga.:osmeh: Vise nego dovoljno.Sto bi rekli indeksovci.Triput dovoljno.:haha:
 
Postovani,
nova sam na ovom forumu, ali bez obzira na to, vise puta sam procitala sve postove.
prikljucila sam se grupi ljudi uzgojivaca brojlera, i pocetnicka sreca me zaobisla - a ne znam gde sam pogresila. Sve sam radila po literaturi i saveta iskusnih forumasa, i evo na 6,5 nedelja moje jato je sareno 1,4-2,2 kg , konverzija je jako losa, ovih dana kao da im je i disanje otezano. Prostrka u pocetku je bila strugotina, sad slama, uvek sveza voda, dnevno 4-5 puta menjam, hrama peletirana (Farm commerc), bilo je i zivimicina i AD kapi..... ne znam. Naredne nedelje bi da koljem, jer vise stvarno nemam materijalnih sredstava za ishranu. jedino me tesi cinjenica da su neki poznanici trazili grill pilice, ne vece od 2 kg.
Cesitam onima koji uspesno uzgajaju. Mozda ni ovaj posao nije stvoren za mene....

Dobro Vi nama dosli. Nemojte Vi sebe kriviti za "los" tov pilica. Mozda ste Vi sve dobro odradili ali niste dobili kvalitetne pilice. Inkubatorske stanice prvo kvalitetne pilice izaberu i posalju velikim tovljacima a ono sto ostane ide u trgovine. Barem je takva praksa bila kod ovih mojih, pa im je pala kritika sa moje strane. Nisu ni vremenski uslovi dozvoljavali nama malima tovljacima da imamo kvalitetan tov preko leta posto su bile velike vrucine. Probajte sada da uzmete turu pilica mislim da ce rezultati biti mnogo bolji.:osmeh:
 
Postovani Dusko, hvala na podrsci. kao odmicu sati, sve vise se plasim da uzmam novu turu. Evo popodne 3 najveca komada je klonulo. Dok sam bla u obilasku, samo su spustili glavu i "zaspali".
Vec ne znam cime sebe da tesim...:)
Koliko treba vremenski da prodje izmedju dve ture? I ako uzmem, ne verujem da ce biti vse od 40 kom. Posto vidim da smo skoro komsije, gde i koje pilice Vi nabavljate i kojim koncentratom hranite?
Hvala
 
Hteo sam da cuvam oko 100 pileta,i izracunao sam koliko pojedu i koliko mi para treba za koncentrat da ulozim i za ostalo,i koliko je zarada odprilike,i u zadnjem trenutku odustanem,razmislim malo bolje kome ja da ih prodam hteo sam da dam oglase u navinama,ali napr. nekom trebaju 2-3 pileta tok ja tako rasprodam oni ce prerasti,da u mojoj okolini postoji neki klanicar da odkupljuje pilice cuvao bih aili ovako nista...
 
Poslednja izmena od urednika:
Lepo ti to racunas,samo treba racunati da klanicari sebi uzimaju kajmak.Kolika god da je cena,oni se ugradjuju svoj ne retko poprilican procenat.To dali ti imas racuna po to da das njih apsolutno ne interesuje.To se prosto zove zakon ponude i potraznje.Zato najbolje prolaze oni sa malim kolicinama,koje ce usled lose cene strpati u zamrzivac,a ukoliko je dobra prodace se.Pri tome je naravno uslov,da se ima dodatni izvor prihoda.U protivnom beri kozu na siljak.
Ko nije spreman psihicki i materijalno da podnese minus u zivinarstvu,bolje da se ne kaci i ne moze se nadati ni zaradi.Zarada u zivinarstvu dodje kad se najmanje nadate.
 
Na veliku kolicinu 500+komada ima zarade, ovako na sitno slaba vajda samo bespotrebna muka jer ako drzis 100 komada i cekas dva meseca da narastu da bi zaradio 100evra to i nije neka zarada.
 
Nemoj da te cuje neko da na zivima imas evro zarade.To bi bilo super.Svi bi drzal pilice radije nego ici na posao.Mala kolicina se uvek moze lakse i skuplje prodati.Sto veca kolicina manja cena.Uvek bilo i bice.
 
SAMA ako uzmemo neku prostu racunicu jednodnevno pile je 65din, potrebno mu je da pojede oko 5-6kg koncentrata koji je 65 din kg, na pile od 3kg zive vage po 200 din kg uracunajuci utrosenu struju i one praskove,ostaje zarada od evro po komadu.
Teoretski tako to izgleda u praksi je to mnogo drugacije i teze prodati, tesko je doci do kupaca u danasnje vreme.:ppozdrav:
 
SAMA ako uzmemo neku prostu racunicu jednodnevno pile je 65din, potrebno mu je da pojede oko 5-6kg koncentrata koji je 65 din kg, na pile od 3kg zive vage po 200 din kg uracunajuci utrosenu struju i one praskove,ostaje zarada od evro po komadu.
Teoretski tako to izgleda u praksi je to mnogo drugacije i teze prodati, tesko je doci do kupaca u danasnje vreme.:ppozdrav:

Koje to pile pojede 5-6 kg hrane i istera tezinu od 3 kg?:sta: Kakva to hrana treba da bude da pile ima takav prirast, a da ga ne lupi srcka.?
 
Juce uselio 30kom, nesto mi mnogo sareni ima nekih svetlije zutih, neki su tamniji neki imaju crne pegice na ledjima :). Postupak standardan, zivomicin u mlaku vodu, kasnije dobili 3 kuvana zumanceta i po prvi put od kad samostalno cuvam pilice su zumanac pojeli bilo je milina gledati ih kako ga ciste, posle zumanca dobili koncentrat 100%. Kod njih radi kvocka od 150W i jos jedna sjalica od 60w, prostirka mesana slama sa strugotinom a ispod se nalaze daske koje su odvojene od betona. Pilici placeni 55din, koncentrat 20kg 1450din
 
Postovani zivinari evo i ja malo da se ukljucim. Bavim se tim poslom nekih osam godina. Ako nekako mogu da pomognem, tu sam.
Sto se tice zarade, to je diskutabilno, ima nekad a nekad i nema. Zavisi koliko drzis komada,objekat,hrana,pile....a da pile dogura do 3 kile sa 5.8kg hrane a da ga nestrefi srcka,moguce je.
Kao i u svakom vidu stocarstva, klanicari najbolje prodju.
 
Koje to pile pojede 5-6 kg hrane i istera tezinu od 3 kg?:sta: Kakva to hrana treba da bude da pile ima takav prirast, a da ga ne lupi srcka.?

Meni je prosla tura od 100kom pojela u proseku oko 5,5kg po komadu koncentrat 100%, imali su oko 3,5kg tezine neko manje neko vise. Ne mora pile da pojede 6kg hrane nego sam zbog racunice uzeo najskuplju mogucu varijantu :ppozdrav:
 
Ta konverzija je moguca, jedan drug gaji pilice i oni pojedu do 6kg koncentrata(I 22% jedu do 35. dana. 10 dana II 19% i 10 dana III 17% koncentrat 100%) pilici obicno cuva izmedju 30 do 50 se nalaze u prostoru 2x2 imaju jednu hranilicu u kojoj staje oko 40Kg hrane i pojilicu od 15 ili 20l i prosek je od 3KG++. Ja licno ne bih cuvao pilice u tolikoj maloj prostoriji.
 
sesnaesti dan,za sada stanje normalno,temperaturu gledam da smanjujem koliko mogu,cesto gori samo svetlo na plafonu,a preko dana samo dnevno,kvocka eliminisana,jedu ko termiti.....10 kg jabuke ode za 3 dana,za sada bez problema,sto se kaze,zdrav jede,a bolestan nece :).Samo da se nadovezem,i ja sam potpuno nov,nisam nista posebno citao i ucio sa strane,niti sam bilo koga pitao osim mozda u nekim poljoapotekama,sve sam uzeo sa ovog foruma,kombinujuci ono sto je najbolje sto se uslova i ishrane tice,uzeo sam najbolja iskustva,a gledajuci najvise mortalitet...eto sad nam je lepo,jedino smo uzbudjeni kad ostanemo bez hranilice dok sipam novi koncetrat :osmeh:
 
Apsolutno se slazem.Naj kvalitetniji pilici su onda kad je potraznja mala.Tada je i selekcija odgovarajuca.Cim je potraznja ide sve i svasta,cak se i u tovne ubacuju obicni avlijaneri,da se nadoknadi kolicina.Ja sam licno imao naj kvalitetnije pilice za vreme pticjeg gripa.Tad su na jedno kupljeno pšoklanjali 3,a pilici nikad bolji.Potraznja nula,kvalitet maksimalan.Na zalost kod nas cena nekad nije merilo kvaliteta.Treba obratiti paznju na vitalnost pilica,tezina treba da bude 40 i jos bolje preko 40 grama,da budu lepi okrugli,ne spicasti,nogice deblje pravilno formirane itd itd.
 
Nazad
Vrh