Tovni pilići

Normalno je da svi pred zimu akumuliraju masnocu kao rezervu.
 
Juče smo potrpali piliće u zamrzivač (49. dan). Akcija je trajala 4 sata sa pauzom za kafu i čaj. Od 19 komada koji su pojeli 140 kg koncentrata samo Gebi-ja, ukupno je izmereno 59,25 kg mesa, što je u proseku 3,11 kg po piletu. Da naglasim da je bilo samo 4 koke, sve ostalo petlići :ppozdrav:
Setila sam se pa sam akciju i slikala i to možete pogledati ovde :bravo:



I suprug i ja smo prezadovoljni jer nam nikada nisu bili ovako lepi i napredni pilići :osmeh:
 
E da, hteli smo da znamo koliko odpadne pri čišćenju, pa smo merili pre i posle. Ovde takvu diskusiju nisam pronašla a moguće da je nisam videla. Naime, pile je imalo tačno 4 kg a kad se očistilo imalo je manje 480 gr što znači da je od početne težine izgubilo oko 12,5%

---------- Poruka napisana u 20:32 ---------- Prethodna poruka je at 20:30 ----------

Hvala Duško58, ipak sam postala bar neki forumaš ovde kod vas :osmeh:
 
Probala bih u maju za početak i prvi put da uzmem dve ćurke da tovim. Nešto me je strah od njih i to ne samo od njihovog izgleda nego i od tog duuugog tova od 6 meseci....Dok sa druge strane najviše volim njihovo meso. Ima vremena, razmisliću......
 
@Venera

Nista bez tri. Ne dao Bog da se jednoj nesto desi onda bi druga (ako su dve) ostala sama. Ako cemo nastaviti o curkama moramo u odgovarajucu temu.
 
Probala bih u maju za početak i prvi put da uzmem dve ćurke da tovim. Nešto me je strah od njih i to ne samo od njihovog izgleda nego i od tog duuugog tova od 6 meseci....Dok sa druge strane najviše volim njihovo meso. Ima vremena, razmisliću......
Skupi hrabrost i ako nešto treba da se pomogne tu smo.Pomagaćemo se savetima
 
Malo sam se igrao matematike :) zaklano 22 komada, 13 petla i 9 kokica, ukupno ima 57,5kg mesa prosek je 2,6kg. pojeli su 30kg jedinice(10gebi, 20 100posto), 80kg dvojke (100 posto), 15kg stocnog brasna, oko 30kg psenice i 15kg kukuruza. Sve je to kostalo oko 9500(hrana, sijalice, lekovi i jednodnevni pilici) sto mu dodje po mojoj matematici oko 430 dinara po piletu. Sad mi ostaje samo da ubedim tetku da se ovako vise isplati nego da se ode u mesaru i kui pile i mogu da radim malo vece ture sledece godine :ppozdrav:.
 
@MilanM
Nisam se nikad bavio tovom pilica, ali ako je tako kako kazes, da prokomentarisem. Kod nas su tovni pilici 200din/kg ocisceni. Ako si dobio 57,5kg mesa to ispada 11.500 dinara kad bi prodao nekome. Tebe kostaju 9500din. Dakle, tvoja zarada je 2.000din. Da se ja pitam to ne bih radio ili bih uzeo vecu turu. Za 2.000din raditi oko njih (ok ne puno, ali svaki dan moras da ih obidjes) oko 50 dana po meni nema racuna. :ppozdrav:
 
@bojcetic

200,0 din. su oni na akcijama. Ja prodajem pilice po 260,0 din. Racunica trenutno postoji ali dokle ce je biti videcemo.
 
Kad se prodaju zaklani pilici,uvek je bio dinar na dinar.Sada je i taj odnos poremecen.Naravno na stetu odgajivaca.Opet s obzirom na krizu i besposlenost svaki dinar dobro dodje.Nesreca je sto je opsta besparica u narodu i sto treba prodati poprilicnu kolicinu,da bi se izvukla platica.To bas i nije lako.
Znam dosta ljudi koji su krenuli sa 500 komada,pa nisu mogli prodati.To im je bila prva i poslednja tura.Ja sam presao malo tezi i dugotrajniji put,od 50,pa sam podizao kolicinu sa potraznjom.To je dobro ako imate druge izvore prihoda.Priznacete da od 50 komada ne moze da se zivi,pa makar ih prodavali i pecene.:haha:
Inace MilanM je imao rashod od 9500.Pretpostavimo da su ti pilici bili oko 3,2kg zive vage X 22 kom je 70,4kgx130 zive vage je 9150.Prijatno minus.A
zamislite po 110. minus od 1750.
Ako prodajemo i zaklane po akcijskim cenama, nama racunice.
To je ono o cemu sam pisao,zato zaboravite digitron,kad hranite za sebe i svoju decu.Cime su hranjeni oni na akcijama i kakvi su mozemo samo da naslucujemo.Ne zaboravite i trgovacku marzu,porez.Nemoze se izvuci racunica nikako.
E to je problem u zivinarstvu,sto ulozite velike pare,mozda i neki kredit i onda gledate u pasulj oce li se uvesti neko djubre modifikovano.::samo bes::
 
Kad se prodaju zaklani pilici,uvek je bio dinar na dinar.Sada je i taj odnos poremecen.Naravno na stetu odgajivaca.Opet s obzirom na krizu i besposlenost svaki dinar dobro dodje.Nesreca je sto je opsta besparica u narodu i sto treba prodati poprilicnu kolicinu,da bi se izvukla platica.To bas i nije lako.
Znam dosta ljudi koji su krenuli sa 500 komada,pa nisu mogli prodati.To im je bila prva i poslednja tura.Ja sam presao malo tezi i dugotrajniji put,od 50,pa sam podizao kolicinu sa potraznjom.To je dobro ako imate druge izvore prihoda.Priznacete da od 50 komada ne moze da se zivi,pa makar ih prodavali i pecene.:haha:

Lepo rečeno u to ime:ppozdrav::ppozdrav:
 
@bojcetic

200,0 din. su oni na akcijama. Ja prodajem pilice po 260,0 din. Racunica trenutno postoji ali dokle ce je biti videcemo.

Kod nas jedan uzgajivac prodaje po 200din od kuce. Mi smo mu stalne musterije, odlican kvalitet ima (tovi sa Gebijem). Veliku kolicinu proda i sve unapred. Zarade ima, ali samo na kolicinu. Ako vi uspevate prodati po 260 din svaka cast, u vasem slucaju postoji racunica.
 
Sa Gebijem je dobra konverzija,ekstra napreduju.Odlicni su za prodaju.E sad za kupovinu i kvalitet:sta:.Od Gebija mora dobro da se ocisti.To rade ljudi za kucu i to je OK,a da farme na kolicinu hrane prekrupom,koprivom i sta ti ja znam vec:sta:
Po gradovima je ljudima normalno da jedu pile sa akcije,jel dobar deo ne zna za bolje,a kad probaju drukcije razmisljaju.
Inace velika razlika je i u rucnom i masinskom surenju.Masinski ga propisno izubija i bude bledo.Rucno sureno zadrzi sokove i od njega se lepe prsti.Po 200 dinara sigurno nije rucno sureno.
 
@SAMA
Kupovali smo i po cenama od 200-250din kod raznih proizvodjaca u selu, ovi pilici kod ovog coveka su nam najbolji po ukusu. Osisceni su od koncentrata, ukus je savrsen narocito pilece belo na rostilju :osmeh:
 
Mozda je covek nasao neku racunicu. Da nema racuna sigurno ne bi radio. Za Gebijevu hranu prica se da sadrzi neki aditiv koji izaziva glad kod pilica, pa stalno zderu i prirast je veliki, pa shodno tome ima dosta uginuca od srcke. E da li je sada taj aditiv, ako ga ima stetan po ljude ne mogu da kazem.
 
Kod nas je cena 250dinara kod ljudi koji cuvaju male ture ali tu su pilici uglavnom 2,5kg, danas sam bio u Matijevic i vidim 270 din/kg. Ja sam utrosio 9000 dinara nista nisam zaradio posto cuvam za sebe.
 
Sa zaradom od maloga broja pilica 25-30 kom ne moze se ziveti, ali kao dopuna primanjima u ovim zimskim danima dobro dodje. Obzirom da ja hranu i pilice nabavljam po nesto jeftinijoj ceni, a pisao sam posto prodajem uredjene, imam neku pomoc primanjima.
 
Nazad
Vrh