Tovni pilići

Hvala, hvala.....Po nekoj mojoj računici ovako me kilogram uređene piletine košta oko 130dinara plus moj uložen trud.....
Tako da ni finansijska strana odgajivanja nije zanemarljiva.....
 
Sama je skoro napisao da je na veliko 130din cena žive vage, pretpostavljam da su tu pilići oko 2kg žive vage i ako je konverzija 1.8 to dođe otprilike 3.6x0.45=1.62e košta otprilike hrana a dobije se za pile 2x1.3=2.6.
Suma sumarum na veliko sa kupovnom hranom zarada po komadu kad se oduzme cena pileta oko 0.7e pretpostavljam da u Srbiji hrana može malo jeftinije da se nabavi, pogotovo ako se pravi gotova hrana mislim da možda može da se dođi i na 1e po komadu.
Ako neko ima mesta za 2x1.000 komada mislim da može da se napravi kad se plati struja i voda oko 1.000e mesečno što mislim da nije neisplativo, zar ne?
 
Jesi racunao jednodnevno pile?Malo uginuce,malo prostirka,malo krec,malo struja itd i prijatno munus.Nije ,al nije 0,7e sigurno.
 
Tamo po računici ispadne da je 1e razlika, onda sam oduzeo 0.3e za jednodnevno pile, i došao do 0.7e, e sad definitivno da ima troška za repromaterijal (kreč, piljevina, još po nešto), struju i vodu, opremu, sijalice itd, ali mislim da sa nekim objektom za 2.000 komada može da se ostvari jedna fina plata, dok sa duplo većom količinom mislim da porodica može fino da živi?
 
To je vec druga prica.Racunaj samo da sa kolicinom idu i neki drugi problemi.Sa tom kolicinom je konverzija 2 ok.Na kolicinu je i slama,odnosno suska stavka.Na malu kolicinu ne rade ventilatori.Na veliku je i to stavka , prevoz,hvataj ti 2000 komada u cugu.Treba tu ljudi i da ne davim.Ima tu niz skrivenih troskova.Mnogo je bolja zarada kupiti zivo pile,bez rizika i zaklati ga.Sve ima svoje prednosti i mane.Ja se time bavim i izbacujem mnogo vece kolicine i znam kad bih imao 0,7e u proseku da bi nakrivio sesir.:osmeh:Inace ja bas uzimam kolicinu pilica, a placam ih 38dinara itd itd.Moze uz malo srece i ne uvozne politike da se izvuce platica.Slazem se inace ne bih to ni radio,ali ta cifra od 0,7 cisto,puta x hiljada komada,dovodi do zablude o xxxx astronomskoj zaradi,a to nije bas tako.
U svakom slucaju tu smo da razmenimo iskustva i misljenja.Ubedjen sam da nisi nista lose mislio,kao ni ja:ppozdrav:
 
Ma, daleko od toga da sam pomislio da ti postovi nisu dobronamerni (kao i do sada), sigurno si u pravu jer znaš više mnogo od mene (ja upravo završavam moj najveći i jedini turnus od 40 komada).
 
Druze moj apsolutno se razumemo.Ja ovo pisem zbog drugih,koji ce da kalkulisu na taj nacin.Ti nisi racunao zivamicin,ili vitamine pri prijemu.Nisi racunao vakcinacije.Lasota,Gamboro,Voda je smesna.Al kad trosis 7 do 8 hiljada mesecno,moras priznati da je trosak.Tu je i gas.Veruj mi da sam dogrevao i u nekim letnjim danima,a kamoli zimi.Mala kolicina moze pod kvocku i odgore najlon,a za 2000,kako si vec napisao,ode dosta na grejanje,jel mora da bude konstantna temperatura.Itd itd.
Jedno sam saiguran.Ta prva tura od 40 i nek je 100 komada i intenzivan tov po 1000 ili 10000 komada,razlika nebo i zemlja.Da li si cuo za neku farmu od 10000 komada da prodaje pilice od 4kg.NEMA.Sa druge strane se moze postici nesto niza cena hrane,ali zarada varira od 1e do -1e.Ja sam srecan,kad ovih prvih turnusa ima vise od drugih.:ppozdrav:
Jos jedna stvar.Ja sam napisao cenu od 130.To je cena za pijacarke,koje uzimaju od 20 do 200 komada.Kako koja.To jeste na vise,ali na kamione je dosta nize.Veruem da trenutno nije vise od 110,a mozda i manje.
 
Da se i ja ukljucim i napomenem da ste obojica zaboravili objekat. Pa nije on pao sa neba, neko je morao to sagraditi. Ako ga je gradio uzeo je kredit od banke. Mesecna rata sa kamatom sigurno ne bi bila mala. Ako je nekome objekat ostao u nasledstvo, onda je red da prosiruje posao gradnjom novoga ili da ostavlja novac za amortizaciju postojeceg. To nisu morate priznati male pare.
 
To plus.Nisam nista nasledio,sve sam zidao i upravo zidam,ali sa mnogo vecom kolicinom za te pare.Rad,rad i samo rad.To i sto uspem da sazidam je zato sto ne placam radnika,a ima posla i za trojicu.U sezoni naravno.Da ostane 20 dinara,pa je na kolicinu para,al treba to izfinansirati i odraditi.Nesmem da kazem koliko ostaje,jel je to u zivinarstvu jako diskutabilno,al ka se nadjemo izmedju moje i one 0,7e,ja zadovoljan.
U zivinarstvu je pre desetak godina vazilo pravilo,da se nekad zaradi,a nekad ne.U poslednje vreme se ubacila i varijanta minus.Daleko mu lepa kuca.Odradis sve,a na kraju ne izvuces svoje pare.
Malko je zasarelo,ali ilustracije radi.Prilog je ziva istina,osetio sam to i na svojoj kozi.
 
Pravi ostvareni profit u tovu pilica je mali ili na nuli. Svi mi racunamo nas rad kao zaradu. Kada bi se sve to lepo popisalo pa kada se prodaju pilici sve platilo, ostvareni profit bi zaista bio jako mali. Nego ljudi su bez posla, pa hajde da se nesto radi, pa kada se proda kao zaradio sam. To je u stvari plata za rad, a ona ce uskoro morati po pravilima EU da se dize preko banke. Na nju ce onda da idu porezi i doprinosi, pa kada se izracuna ostvareni profit videcemo koliko je to malo i da li ga uopste ima. Ta buducnost na zalost je jako bliska.
 
danas uradio 12 petlova starosti 55 dana, najmanji ima 2,3kg najveci 3,5kg ukupno ima 35kg mesa sto mu dodje 2,9 kg prosek, sutra su na redu kokice.
 
pravim pauzu kao na trnju sam bio poslednjih mesec dana objekat mi nije pogodan za ovakvo hladno vreme, mozda cu na prolece da se oprobam i sa curkama deluje mi interesantno ali otom potom videcemo mora i faks da se zavrsava
 
nadam se da cu izvuci bar prosek 2,7
upravo smo keva i ja isekli pilice i primetio sam da su bataci prosarani lojem, toga nije bilo u prosloj turi koja je pojela mnogo vise kukuruza, ovi su sada pojeli oko 15kg kukuruza i oko 30kg psenice, 20 - ak dana su jeli koprivu. Prosla tura je imala dosta loja ispod krilca a ovi nemaju ispod krila ali imaju na gusi i normalno na trtici ali to je nekih mozda 50ak grama a mozda nema ni toliko
 
Čudno obrzirom da su toliko dugo jeli koprivu, mada možda bi bolja varijanta bila da su trojku jeli, jer koliko sam shvatio pšenica i kukuruz imaju malo proteina i zbog toga dobijaju salo.
 
Moze biti da im je bilo malo hladnije,pa su tovarili salo.Mozda je i tura koncentrata malko losija.
 
Nazad
Vrh