Tovni pilići

Hvala na brzim odgovorima.
Nije mi jasno čemu gašenje svetla? Šta se time postiže?
Svakako sam mislila za nedelju dana da uzmem nešto za jačanje njihovih kostiju.
 
@ Venera pozdrav i tebi, mozda su malo vise hrane pojeli nego sto je to uobicajno, njih 20, za 20 dana, 30kg keca, i pri kraju je 10kg.dvojke...za mene je to puno, je znam da su mojih 28 u prosloj turi pojeli 30kg.keca sa 20dana... da nemas mozda rastura:haha: :ppozdrav:
 
Moji zderonje (22 komada starosti 25 dana )su sa danasnjim danom pojeli 14,5 kg hrane (dvojka + prekrupa+ stocno brasno) danas sam im skuvao koprivu i vodu iz koprive pomesao sa obicnom vodom(1l koprie + 5l vode) nisu nesto odusevljeni kuvanom seckanom koprivom ali su interesantni kad nadju kruonije parce krenu da se jure lice na prave pilice :)
 
Hvala na brzim odgovorima.
Nije mi jasno čemu gašenje svetla? Šta se time postiže?
Svakako sam mislila za nedelju dana da uzmem nešto za jačanje njihovih kostiju.


Svetlosni program omogucuje da:
-u periodu mraka pilici dozivljavaju prirodni i manje stresan period,
-u periodu mraka cuva se energija koja uslovljava bolju konverziju hrane,
-poboljsava uniformnost jata,
Pravilnije se razvija skeletni i kardiovaskularni sistem........
Eto toliko za pocetak

p.s.Ja ovo nisam izmislio vec samo naucio i primenio.
 
Problem se javlja na ovoj hladnoci kako u amaterskim uslovima odrzati temperaturu ja sam danas ugasio u 12h svetla na nekih pola sata i pala temperatura na 14c a prostorija je 2*1*1m u kojoj se nalazi kvocka i od preksinoc sijalica od 200w sa limenim sesirom.

Sad razmisljam da kvocku stavim ispod sesira da vidim kakav ce efekat biti
 
Problem se javlja na ovoj hladnoci kako u amaterskim uslovima odrzati temperaturu ja sam danas ugasio u 12h svetla na nekih pola sata i pala temperatura na 14c a prostorija je 2*1*1m u kojoj se nalazi kvocka i od preksinoc sijalica od 200w sa limenim sesirom.

Sad razmisljam da kvocku stavim ispod sesira da vidim kakav ce efekat biti

Izvini Milane nisam te razumeo - sta je tebi kvocka a sta ti je sesir.Jedna stvar je svetlosni program a druga stvar je zagrevaje prostorije.
Ako te nesto konkretno interesuje pitaj na p.p.
I shvati da je ovo sve dobronamerno
 
@ jovanips

I meni je čudno ali su zaista toliko pojeli. Bude često da nemaju hranu ispred sebe kad dođem. Nema prosipanja a ni podstanara :osmeh: koji bi jeli umesto njih. Sutra ću probati da ih izmerim, mada ne znam ni kako ni čime...

@ valjevac

Zahvaljujem se na potpunoj informaciji o gašenju svetla. To nisam mogla ni predpostaviti da ima toliki uticaj na njihov odgoj. Gledaću da gasim svetlo bar po 1h dnevno od sada.
 
2009. godine mesni su 5 uginula zbog negasenja svetla sa 6 nedelja su bili tuzni i imao sam za 2 noci 4 uginuca,kaze mi komsika da cim padne prvi mrak gasim svetlo i upalim ga posle 3 do 4 h i bice problem resen , tako je i bilo ugasio sam svetlo oko 8 a upalio ga oko 01h odmah se videla razlika pilici se odmorili, ispraznili zivahni i nisam imao do kraja tova uginuca
 
super, rezultati vise nego odlicni.... mogo bi i sliku da stavis, pa i da vidimo te male dzinove..:ppozdrav:
 
Suprug izmerio jedno pile koje je prvo dohvatio. Tačno 1350 grama. Kažem da se na oko vidi da lepo napreduju, a puno i jedu tako da nije slučajno.

---------- Poruka napisana u 13:54 ---------- Prethodna poruka je at 13:46 ----------

Nego nešto razmišljam.....da li kad nemaju svetlo tada i ne jedu? Mislim ako je dan i imaju prirodno osvetljenje onda vide, ali ako nemaju onda im je mrak i u sred bela dana. Da li mrak ima direktne veze sa tim?
 
super su nikola, bas dobro napreduju, samo tako nastavi...vidi se da je dobar koncentrat u pitanuju...:osmeh: Venera ja stvarno nebih mogo da ti odgovorim na to pitanje, da sacekamo ove iskusnije sta ce da kazu, a nesto ih nema danas....!!:ppozdrav:
 
Izgleda da sam se bas "usrecio" sa ovom turom, imam jos jednog kandidata koji tesko da ce preziveti noc, sreca u nesreci je da se radi o najmanjem piletu mislim da je tesko oko pola kg. Sutra merim pilice da vidim kolika im je tezina posto pune 28 dana ocekujem da budu teski oko 1kg.
 
Pilici konzumiraju hranu,samo kad je vidljivost normalna.U mraku ne jedu.Svetlo je ubaceno, da bi imali tzv intenzivni tov i povecanu konzumaciju.Konstantna svetlost je opet dovela do drugih problema o kojima je vec pisano,te je uveden svetlosni rezim od 23 svetla i 1 sat mraka.To sepokazalo naj rentabilnije i sva odstupanja su nepotrebna.
nikola_Vuk pprimecujem da ti je voda puna suske i hranilica nisko.Podigni je na neku ciglu,u visini ledja pilica.Nek se ispruze da piju vodu.Bice cistija i manje ce prosipati.Inace pilici su puj puj.:ppozdrav:
 
Ja pilicima ne dodajem nista osim prvih 3-5 dana.Tada im dajem vitamine.Slazem se sa Duskom da u hrani ima sve ono sto je potrebno za njihov normalan rast i prirast.Odnosno trebalo bi da je tako -ako je hrana u kvlitetu, odnosno ako je u dekleraciji ono sto je u dzaku ili vreci.
Ja im svetlo iskljucim samo od 21-22 casa.
Pokusavao sam da im u drugoj nedelji iskljucim svetlo 5-6 casova ali mi takav svetlosni program nije bio opravdan,odnosno nije mi doneo nikakve bolje rezultade od vec "isprobanog" programa.
11uhliu.jpg

Fotografija je od juce kada su pilici imali 20dana.Juce mi fotografija nije uspela.Pozdrav esnafskom udruzenju
 
Ja sam kupio 19 komada za 140 din/kom piliće od 21 dan starosti, danas je 11 dan kako su kod mene, znači pilići su 32 dana, vagaju 2 kile svaki, i pojeli su po 2 kilograma dvojke svaki... od sutra prelazim na trojku...
 
pa mozda ti je malo rano za trojku, nzm kolko ces da ih tovis, al ja bi sacekao jos neki dan, ali to je tvoj izbor... trojka ima 17% proteina, dvojka 19%, a jedinica 21%, stim sto Gebijeva ima 22% tako pise, sad dal je istina, neznam..mada po rezultatima koji se ostvaruju, prepodstavljam da jeste.....:ppozdrav:
 
28 dana stari izmereno 5kom/22 postignute tezine 1.1600g, 2.1500g, 3.1450g, 4.1300g, 5.850g, pojeli do sada 10kg Gebi1, 20kg 100 posto jedinice, oko 13kg 100 posto dvojke, po 2kg stocnog brasna i prekrupe (kukuruz psenica u odnosu 1:1) ako sam lepo preracunao konverzija je oko 1,6 uginulo je 3 pileta do sada.
 
Nazad
Vrh