Tovni pilići

Danas sam pricao sa prodavacicom u prodavnici i zali se da joj umiru pilici stari su mesec dana. Uzela ih u istoj prodavnici gde i ja ali ih je hranila Pantelic koncentratom kaze ona to je Jabuka koncentrat, u pocetku joj bili zivahni ali sad su tuzni nemaju proliv kaze da ih cuvaju kao decu, reko sam joj da je to ili koncentrat ili losa tura pilica valjda nisam pogresio.

P.S. kaze da je davala enrofloksacin kapi ali nije dalo rezultata
 
Treba da stoje u nivou ledja.Kada jedu i piju,treba malo da se ispruze i ako su visece pojilice,da ih ne prosipaju,kad prodju ispod.Ja sam tu da pomognem,koliko znam ili mislim da znam.To je posao koji se uci celog zivota.Malo sam alergican na ne zdravu ishranu,aditive i pogotovo antibiotike.Ako neko zeli da se tako hrani,njegov izbor,ali moje je da kazem ono sto ne valja.Nema tu ljutnje,niti ja to nekom mogu zabraniti.Mnogi ipak prave greske iz cistog ne znanja,e sad znaju.
Neki su probali moje koncentrate i pilice.Izuzetan ukus i zdravo prirodno.
Imao sam problema sa nekima kad kazem koncentrat,odmah se misli na neki smrad,ne zdravo i slicno.Koncentrat je koncentrovana hrana.To moze biti kukuruz i soja.Ako se tome doda malo lucerke,suncokreta,stocnog i eto ga koncentrat.I to kakav.Ukus pilica kao kadgod,sto bi stari rekli.:ppozdrav:
 
a sta mi da radimo sto nemamo suncokreta, lucerke i soje? Da ih duze hranimo, cistimo jedno mesec dana psenicom, kukuruzom, kuvanim jabukama, krompirom i sta nam se nadje pri ruci :haha:
 
Ja se u proračunima hrane držim nekih normativa i uvek se obradujem kada utroše manje a često se dešava
-od 1 - 10 dana koncetrat jedinica 300 grama
-od 11- 21 dana koncetrat dvojka 900 grama
-od 22-32 dana koncetrat trojka 1.200 grama.
Ovo je deo odgoja komercijalne prirode.Pilići su teški od 1 - 1,4 kilograma.

Posle toga za sopstvene potrebe koncetrat za produženi tov i prekrupa u različitim odnosima od 1:1 do 1: 4 i oko 56 - 60dana imam prosečnu težinu od 3,5 kilograma stim što je zadnja nedelja pred klanje čista prekrupa.Malo omršaju ali je kvalitet mesa , bar za moj ukus bolji.
Toliko od mene plus:ppozdrav:

Zar ne bi trebalo jedinicu da jedu 20-tak dana?
 
Da li se pilicima i na ovom svezijem vremenu gasi svetlo kako bi malo odmorili i isprazinili se? letos sam i gasio svetlo na 4h i nisam imao problema nije bilo infrakta usled prejedanja a sada se razmisljam kada predju 40 dana i krenu da zderu da im gasim 2x po 2h svetlo
 
@MilanM

Ono koje ima slabu cuku, ti njemu gasio ili ne gasio svetlo ima da ode. Njima ako se spava spavace i sa svetlom.

Ljudi da bi pilici bili napredni i dobri potrebne su tri stvari. Dobra rasa, dobra hrana i dobar domacin. Ako samo jedno fali, ode mast u propast.
 
Poslednja izmena:
Na ova prva 2 uslova ne mogu previse da uticem, sto se tice treceg tu uvek ima prostora za napredak. Jos sam mlad da budem dobar domacin jos se ucim :)
 
MilaneM evo i kod mog komsije koji hrani pilice jabukom, danas 5 nedelja, od juce pocese da mu lipsavaju, 3 komada...bio veterinar, spricao ih s necim u vrat, uzeo 20E i tolko....kaze neki virus, i los kokcidiostatik u hrani..:sta:
 
Kakvu stetu pacov moze da nanese pilicima starim 21 dan? Upravo sam video pacova kako se setkao po krovu prostorije gde se nalaze pilici.
 
Ako je velik i gladan,moze ih napasti i odvuci.U principu i nemora,dovoljno je da ih istresira.Od sokova,mogu i da uginu i da sporije napreduju.Imao sam slicnih problema.
 
@MilanM

Nije iskljuceno ni da ih fizicki osteti, ali vrlo lako moze neku bolestinu da donese u zivinarnik i eto zla. Zatvori dobro zivinarnik i pustaj macke da naprave posao.
 
Zaboravio sam da pacovi prenose razne bolestine, stavio sam mu misomor da se pocasti, odrasle macke ne cuvam imam samo jednog mladog macora ali je pacov veci od njega :)

P.S. moji salabajaerici do danas pojeli 30kg jedinice, 10kg Gebija i 20kg 100%, mortalitet za sada 2 od 25, starost 22 dana izmerio sam 3 pileta, tezine su 725g, 1050g i 950g.
 
Poslednja izmena:
MilaneM ima ja 3 macke velike, ako hoces rado cu ti pokloniti jednu... ::suncanje:: dobri su ti rezultati, za tu starost...:cool:
 
Uginuce se kod tako malog broja ne moze % meriti. Ti bi u ovom slucaju imao 8% sto je mnogo. Naj vise mislim da podnosljivo je do 3%, @SAMA ispravi me akogresim.
 
ja sam pocitao da je u industrijskoj poizvodnji mortalitet do 5% dozvoljen, odnosno u normalnim granicama.,,sve preko toga znaci da nesto nestimuje....:ppozdrav:
 
Sve ispod 5% je super.Do 10% se tolerise,a preko ne daj Boze alarmantno.Nije problem kad uginu mali,nisu ni pojeli.Kad se slogira jedno veliko,to je ihahhaj malih.::samo bes::
 
Nazad
Vrh