Tovni pilići

@vebra
Takve stvari se desavaju. Dobro kazu sama i valjevac. Nego teraj dalje i neka je to sva steta.
 
tabela-potpune_lat.gif


Jedno pitanje dostojno plavuše - jel ovo "hranu davati po volji", znači davati kol'ko 'oće i mogu da pojedu? Pitam jer ovi moji nisu normalni, jedu k'o ale, poješće i mene i kofu kojom sipam hranu, ma i džak od iste...::pomoc:;Daleko od toga da mi je žao (na kraju, to su tovni pilići) jedino me strah da ih srčka ne drmne. Koliko dnevno, otprilike, treba da pojede pile staro 25 dana?

Pitanje br.2.: Sinoć (noćas) crče sijalica i primetila sam tek jutros (a noći su još hladnjikave), sad mi se čini da kijaju, ali ne znam da li uobražavam ili su se stvarno prehladili, šta sada? Da im kuvam čajeve:haha:?
 
Neno, davanje hrane po volji, jeste da oni uvek ispred sebe imaju hranu, a kad ce da je jedu to je njihovo...normalno je da jedu puno, svi tovni pilici jedu puno, i jesce vise,kako budu stariji...nema veze za sijalicu oni imaju 25 dana i obuceni su s perijem dosta, tako da ima nista nehvali....taman su se malo odmorili i od jela,i odspavali na miru, eto to je i jedna od mera prevencije srcanog udara..neko od clanova je to bas spomenu skoro, kao iskljucije pilicima svetlo pred mrak na 4 sata, tako da nemoj da se brines nista..i opet ti kazem nepridrzavaj se mnogo te tabele, eno i SKALA je tovio pilice onako do mesec dana kec, pa su mu dostigli 5 kg i jace...pozz
 
@NenaNis
Hrane po volji znaci da u hranilici uvek treba da bude hrane. Pilici kada im se sipa hrana hoce da mogu da uskoce u hranilicu, ali kada se najedu oni miruju. Poneki tovljaci praktikuju povremeno da prodrmaju hranilicu i tako krenu pilice da jedu. Sto vise hrane unesu vise ce dobiti na tezini. Mislim da je neko postavio tablicu potrosnje hrane, treba malo prelistati temu. Sto se tice prehlade ako bude ozbiljnije obratite se veterinaru, nista na svoju ruku.
Pisao sam post a nisam znao za post jovanips-a
 
Poslednja izmena:
@NenaNis
Hrane po volji znaci da u hranilici uvek treba da bude hrane. Pilici kada im se sipa hrana hoce da mogu da uskoce u hranilicu, ali kada se najedu oni miruju. Poneki tovljaci praktikuju povremeno da prodrmaju hranilicu i tako krenu pilice da jedu. Sto vise hrane unesu vise ce dobiti na tezini. Mislim da je neko postavio tablicu potrosnje hrane, treba malo prelistati temu. Sto se tice prehlade ako bude ozbiljnije obratite se veterinaru, nista na svoju ruku.
Pisao sam posta a nisam znao za post jovanips-a

E to sam i ja primetila, kad protresem drvenu hranilicu, da se slegne hrana i dopuni se, odmah ustaju i prilaze zainteresovano i počinju da kljuckaju. Prelistaću, mislila sam da neko zna podatak onako "iz glave".
Ma u stvari sam htela da pitam jel pilići stvarno mogu da kijaju - ili ja uobražavam.. Za sad su živahni, jedu, piju, čak je i ono u kutiji promrdalo i počelo po malo da ustaje, jedino je skoro duplo manje od ostalih, nema šanse da ga prebacim kod njih, izgaziće ga, ionako šepa i tetura se.
 
@NenaNis
Desava se da sitna hrana udje pilicima u da tako nazovem "nos" pa ih to iritira i izgleda kao da kaslju.
 
e jeste, to sam i ja cuo...mada isto sam cuo da kad jedu basnastu hanu da im zapada,posto jedu kao ale, pa onda kao kasljucaju pomalo... :ppozdrav:
 
@NenaNis
Nisam znao da su granule, ovo sto sam pomenuo se odnosi na brasnastu hranu. Stvarno ne znam sta moze biti.
 
@NenaNiš konzumacija hrane naravno zavisi od niza faktora,ali orjentaciono u tom periodu treba da pojedu 90 do 110 grama po piletu.Sve preko i ispod odstupa od proseka.
Sto se tice kijanja kolega ti dobro rece da su u tom periodu operjali,a njima je perije termo regulacija,tako da nema zime.Tvoje je da obezbedis suvu i dovoljno debelu prostirku,da ne nazebu od zemlje odnosno betona i da nisu na promaji.
Naglo je zahladilo,mozda im je bilo vruce,a sad su se naglo razladili,pa poceli kijati.To verovatno nije nista alarmantno kako doslo,tako ce i prestati.
 
@NenaNis
Ako pilići "kijaju" , ne znam koji svetlosni program primenjuješ, ali uveče kada se sijalica isključi a oni se odmaraju ti pokušaj da čuiješ da li ima "krčanja".Ako ga ima - pravac veterinar jer postoji mogućnost da bude bronhitis a on se sada pojavljuje obzirom na velike promene u temperaturi i veliku vlažnost.
Pile koje ima bronhitis staviš na uho i lep se čuje "pucanje" prilikom disanja.
Pozdrav
 
@ SAMA, e taj podatak mi je trebao, znači 50 pileta x 100 gr hrane u proseku = 5 kg dnevno, što se uklapa u činjenicu da hranilice u koje staje cirka 10 kg ukupno (manje-više) punim svaki drugi dan. Hvala!

@Valjevac, samo kijaju, ništa ne krči, osluškivala sam baš pažljivo. Živahni, jedu, piju, dobijaju i vitamine. Odjutros mi se čini da se i to kijanje smanjilo tako da se nadam da će sve biti OK.

Puno hvala svima na odgovorima!
 
http://www.2shared.com/file/fV4kO2_P/f15_broiler.html

Ovo je tabela u kojoj se nalazi prikaz težine i potrošnje hrane po danima. Podaci su manje više isti za sve hibride. Pilići su u tom uzrastu veoma osetljivi na padove temperature u toku noći jer sad su noći veoma hladne pa bi trebalo smanjivati ventilaciju. Postoji još jedan trik kod tova koji se praktikuje a to je da im se na par sati gasi svetlo a ne da ga bude svih 24 sata dnevno. Na taj način pilići po paljenju svetla navale na hranu i dnevni unos je veći a time i prirast. Period mraka bi trebalo biti do 2 sata dnevno a mislim da smo o tome već pisali. Ponašanje pilica je veoma važni i nekad neke čudne stvari mogu da ukašu na problem koji se ne vidi odmah. Kod jednog kupca smo imali problem da su pilići malo slabije napredovali a čudno je bilo što kad se udje u objekat pilići počinju da vas kljucaju po nogama. Kasnije se ispostavilo da u premiksu nije bilo svih elemenata pa kalcijum iz hrane nije mogao da se vezuje i kosti su im bile slabe. Uginuća je bilo malo a utrošak hrane takodje mali . Kod njega su bili i ovi sa Domaćina i na njihovom snimku se na kraju vidi kako navaljuju na noge. Link ka snimku je
http://www.youtube.com/watch?v=OKZNmNXtF6s
U farmi je inače u tovu 16000 pilića i ovaj tov je na kraju uspešno završen i pre dve nedelje je ubačenna nova tura.
 
Strasno me nerviralo kako ovi mali djavoli rasturaju hranu pa sam im stavio ovu tepsiju ispod hranilice i sad 95% onoga sto ispadne ulovim u nju i vratim im ponovo.
 
Ideja ti je OK .Ali obzirom da ove hranilice nemaju prstenove koji imaju ulogu štediša hrane napravi od kartona prsten i spusti ga prema otvorima za hranu tako da ograničiš izlazak hrane.ONi polukrugovi gde hrana izlazi njih ograničiš tko što spustiš taj krug prema tacni od hranilice i tako ćeš uštedeti.
Nisam siguran koliko sam uspeo ovo da objasnim ali obzirom da si gledao onu hranilicu koja nije mogla da prođe pa si je skinuo sa sajta biće ti jasno.Pozdrav:ppozdrav::ppozdrav:
p.s.Hranilicu podigni da bude u visini grudi pilića - tad je rasipanje hrane još manje.Ili je kanapom zakači negde za plafon ili upotrebi više ovih podmetača.Imao sam problem sa kačenjem u toku tova odvrne se tacna i poklopi pile i nema ga, pa sam uvek ispod nje stavljao neki predmet tako i ako se otkači da ne može da ga uguši.
Nešto sam se raspisao jutros neću više.
 
Na slici se ne vidi ali hranilica je okacena o plafon a rupe sam po vasim savetima i slikama zatvorio selotejpom koji mi je bio jedini pri ruci tada. I pored toga je bilo rasipanja i sada ga ima ali ga ja ulovim u tepsiju i vratim im ga nazad malim djavolcicima.
 
Ali taj prsten će u jednom momentu da bude prepreka za izlazak hrane ?? Nimije jasno ? Nemtudom što bi rekli braća Madžari.Na žalost postoje ljudi kojima se mora crtati.
 
Čukaneca
Izvini za selotejp.Nisam primetio.Nije ni čudo.Godine čine svoje.Još jednom da te podsetim da vodiš računa o o visini i pojilicei hranilice -uvek u visini grudi pilića.
Vebra
Kad postane prepreka ukloniš je
 
Na slici se ne vidi ali hranilica je okacena o plafon a rupe sam po vasim savetima i slikama zatvorio selotejpom koji mi je bio jedini pri ruci tada. I pored toga je bilo rasipanja i sada ga ima ali ga ja ulovim u tepsiju i vratim im ga nazad malim djavolcicima.

Mada je prvi put u životu (u svim stvarima ) uvek najteže jer tad sve radimo bez iskustva ali dobro ti ide. Još malo pa ode ti u profi živinare. Vidiš da nije bilo razloga za strah na početku.
 
http://www.2shared.com/file/fV4kO2_P/f15_broiler.html

Ovo je tabela u kojoj se nalazi prikaz težine i potrošnje hrane po danima. Podaci su manje više isti za sve hibride. Pilići su u tom uzrastu veoma osetljivi na padove temperature u toku noći jer sad su noći veoma hladne pa bi trebalo smanjivati ventilaciju. Postoji još jedan trik kod tova koji se praktikuje a to je da im se na par sati gasi svetlo a ne da ga bude svih 24 sata dnevno. Na taj način pilići po paljenju svetla navale na hranu i dnevni unos je veći a time i prirast. Period mraka bi trebalo biti do 2 sata dnevno a mislim da smo o tome već pisali. Ponašanje pilica je veoma važni i nekad neke čudne stvari mogu da ukašu na problem koji se ne vidi odmah. Kod jednog kupca smo imali problem da su pilići malo slabije napredovali a čudno je bilo što kad se udje u objekat pilići počinju da vas kljucaju po nogama. Kasnije se ispostavilo da u premiksu nije bilo svih elemenata pa kalcijum iz hrane nije mogao da se vezuje i kosti su im bile slabe. Uginuća je bilo malo a utrošak hrane takodje mali . Kod njega su bili i ovi sa Domaćina i na njihovom snimku se na kraju vidi kako navaljuju na noge. Link ka snimku je
http://www.youtube.com/watch?v=OKZNmNXtF6s
U farmi je inače u tovu 16000 pilića i ovaj tov je na kraju uspešno završen i pre dve nedelje je ubačenna nova tura.

Pogledala sam tabelu i zaista je više nego detaljna, hvala puno!
 
Nazad
Vrh