Tovni pilići

Nesto mi ta vaga sumnjiva.Kanda pokazuje manje.Salu na stranu svaka cast i za hubard i za valjevca.Ja i h ne bi razdvajao.
 
Video sam negde u ovoj temi da se pominje jabukovo sirce koje se sipa u vodi pilicima. Zasto se ono ubacuje i koji je efekat? Prelistao sam celu temu i nasao sam samo nekoliko postova gde se pominje koriscenje sirceta ali i ne razlog koriscenja.
 
http://poljoinfo.com/showthread.php?635-Jabukovo-sirce-kao-zamena-za-antibiotike

Evo ima cela tema o upotrebi jabukovog sirća kod živine. Pozitivnog efekta ima sigurno i već smmo pisali o tome a naročito u predstojećem letnjem periodu. Bolji efekat ima pravo jabukovo sirće ali ga je teško naći jer je u prodavnicama obično sirće koje je aromatizovano sa aromom jabuke i prodaje se kao jabukovo. Najveći efekat ima koa antibakterijsko sredstvo u sistemima za pojenje preko leta.
 
Danas sam izmerio 3 pileta starosti 21 dan, 2 imaju po 900gr a jedno 1020g. Mislim da je ova tezina zadovoljavajuca, pojeli su njih 19 tovljenika i do jutros 10 domacih skoro 40kg gebi 1 sa 22% proteina, kada isprazne hranilice prebacujem ih na gebi 2.
 
Danas zaklano prvo (probno), onako "šac metodom" izabrano (petlić). Uređen je imao ravno 3 kg.
 
Da li se prostirka cisti u toku uzgoja? Upitanju je tov za domacu upotrebu, po komsiluku sam cuo razne price jedni kazu da, jedni ne. Moja logika je ako im redovno dodajem trinu/strugotinu i prostirka je suva (jedina mesta koja su malo vlaznija je mesto gde se nalaze pojilice) da nema potrebe da cistim prostirku i na taj nacin raznosim bakterije iz izmeta. Prostorija je okrecena sveze gasenim krecom, cak sam i pod okrecio.
 
Ja samo skidam pokoricu, vlažni deo šuške koji se pojavi oko pojilica ili prstena za napajanje i na to mesto dodam suve šuške a na kraju tova čistim prostoriju, perem, dezinfikujem, odmaram i td...........mislim odmaram prostoriju a ne sebe.Hi .Malo šale nije na odmet.Evo jedan primerak odgajan u tim uslovima starost 52dana, nije ništa forsirano, odgoj za porodicu, na preprupi su 5 dana, nije ni najbolji primerak ali je miran.Rođen za foto modela
2exn7tc.jpg
 
Već smo negde pisali da se kod tova pilića vrši čišćenje na kraju tova a u toku se samo čisti ispod pojilica. Čak ako se vrši seljenje pilića iz jedne u drugu prostoriju obavezno treba preneti deo prostirke a nikako ih preneti u potpuno novu i čistu prostirku. To se radi zbog kokcidioze jer ako se prebace u čistu prostirku brzo mogu da dobiju proliv i da obole od kokcidioze a ovo je naročito važno u drugom delu tova.
 
U to sam prevideo ja sam im danas skinuo karton kojim sam pregradio prostoriju u kojoj ih cuvam ali u tom delu gde nisu lezali povremeno su izlazili kada sam im menjao vodu i onako legnu na beton i odmah obeleze teritoriju :) bilo je tu i prostirke i izmeta. A za ciscenje sam pitao zato sto sam razgovarao sa nekim ljudima pa jedni jedno pricaju drugi drugo a kroz secanje mi proslo da sam negde video da se cisti na kraju al ovo da ne bi trebalo da idu prilikom prebacivanja u potpuno citu prostoriju sam smetnuo s'uma.
 
@valjevac
Ne priznaje se. Ne vidi se glava, ko zna sta si stavio na vagu.::namigivanje::
 
Poslednja izmena:
Kolega robins je pisao o pravilnom drzanju.Sto posto je u pravu.Kod pilica vazi princip sve unutra , sve napolje.Sto ce reci nista se ne dira, a kad se izbaci tura sve se cisti,dezinfikuje i odmara objekat.To vazi za velike turnuse i velike prostorije,gde je odradjena dobra ventilacija,a ne retko i klimatizacija.u praksi je medjutim kod malih tovljaca,za kucnu upotrebu,da se cisti za vreme tova,zbog ne postojanja adekvatne ventilacije.Pogotovo u letnjim danima,vrucine,a prostirka pride greje,jos ako nemamo ventilator ciscenje je neminovno.Jednostavno bi se pogusili usled povecane koncentracije amonijaka.Ako se tome doda uglavnom skucen prostor,ako bi se drzali strogih pravila bila bi skuplja dara nego mera.
Sto se tice prebacivanja ima logike u tome sto je kolega napisao.To je opet krsenje strogih pravila,po kojima oni ne bi trebali ni da se prebacuju.
Ilustracije radi jednom sam bio na nekom predavanju,kada je bilo reci o ciscenju objekta.Za vreme pticijeg gripa je doslo do paradoksalne situacije,po kojoj novi turnus mora uci u ociscen i dezinfikovan objekat,a sa druge strane je za vreme pomenutog gripa vazila uredba o zabrani iznosenja prostirke iz objekta.
Resenje je bilo da se zazmuri ,prekrsi pravilo i novi turnus je ubacen u ne ociscen objekat.Turnus i to ne jedan,jel je pravilo vazilo u EU je protekao bez ikakvih problema.
Toliko o pravilima ona su stroga,ali su istovremeno tu i da se krse i prilagode situaciji.Rizik medjutim postoji i on je na vama.
Nase je da pisemo o PRAVILIMA,a ubedjen sam da mnogi koji ovo citaju krse pravila,jer nemaju adekvatne uslove,sto ne znaci da nisu uspesni tovljaci i da su daleko bilo imali problema.
Niko za kucnu upotrebu ne vakcinise pilice,sto je jos jedno krsenje pravila.A sa druge strane ima velikih farmi,koje vakcinisu,pa se desava da PROBIJE vakcina.
Ukratko pravilo je da nema pravila.
 
Ima muške čarape samo što su u žutoj gej boji a to je zbog toga što mu tata ima žute noge. Roditelji od ovog brojlera su stigli iz Francuske par dana pre isporuke koja je došla kod mene i Francuzi u prvoj turi pošalju petla M77 sa žutim a u drugoj isporuci pošalju petla M99 sa belim nogama. Pilići imaju iste karakteristike a jedino mi se tovljači bune jer im ovi klaničari izmišljaju kako se pile sa belim nogama teže prodaje. Mada u oba slučaja boja se prilikom čerupanja na čerupaljci skida pa onda ih neki potapaju u žutu boju za testeninu i to pile prodje kao domaće sa ispusta a njega jadnog sunce ogrejalo samo par minuta pred klanje.
 
A i tih par minuta sunca su brzo zaboravili.Eh ti klanicari noge svejedno neidu u markete,idu za av i mnjau hranu.Cisto da maltretiraju.A kad je frka za pilice moze i sa fronta bez noge,krila ili kljakavi invalidi.
 
Taj je "otišao" 58-mog dana, u međuvremenu smo sredili još 12 komada, nisu tako veliki, prosek očišćenog i sređenog pileta 2.45 kg. I zadovoljna i nisam - otkako su krenule vrućine mnogo su manje jeli, samo predveče i noću...
 
Ne treba da budes ne zadovoljna.Temperature su ucinile svoje.Ako ti je konverzija dobra to je ok.Ima hrane,od kojih budu naduvani,puni tecnosti u misicima,a kad se ispeku nema ih nigde.Jednostavno dehidriraju.
U poredjenju sa takvim pilicima mozemo imati komplekse u tezini,ali mislim da je poenta u kvalitetu,a ne naduvanom kvantitetu.
 
@NenaNis
Neno, to je pristojan prosek za pilice, a sada curke jos se mogu nabaviti. Pa da onda cujemo prosek.
 
Nazad
Vrh