Tovni pilići

@Aleks
Puno vlage u prostoriji u kojoj su pilici. Smanji vlagu u vazduhu, a pilicima daj VZ-micin R.
 
Krkljanje se javlja i ako je losa ventilacija,zagusljivo,prevelika kolicina amonijaka,prenaseljenost,vrucina.Dobro ti je kolega napisao za lek,moze i Tilogal B,koji ide u vodu,a moze i da se prska,da ga udahnu.Iskreno ako nije nesto alarmantno nemoj ni leciti,jel od toga ne crkavaju,moze eventualno konverzija da se poveca,al toliko ce i lek kostati.To je vise estetika,koja stvara probleme nama koji prodajemo kilase.Slozices se da ih nije prijatno cuti.
Sto manje lekova ZDRAVIJA PILETINA.Mnogi tuku antibiotike,zivamicine i td preventivno,ne razmisljajuci sta posle jedu.Ako hocemo da jedemo ne zdravo mozemo proci poprilicno jeftinije na akcijama u megamarketima.A to svakako nije poenta tova za kucnu upotrebu.
Mnogi od mene uzimaju kilase upravo iz tog razloga,da znaju sta jedu i cime ih hrane.
 
Svaka cast kolega valjevac uskocio si mi u momentu slanja,pa smo dali isti lek ZIV BIO.
 
Evo i mene opet! Danas su stari 20 dana. U međuvremenu nije bilo daljih uginuća, "pileći apartman" značajno povećan i sad se baškare u oko 3.5 m2:spavam:, naravno i dalje na suvoj šuški ('fala komšiji stolaru::super:spavam: koju redovno dodajem. Ubacili smo i tri veće (duže) drvene hranilice namenski pravljene tako da pile može samo da protne glavu, plastične smo značajno podigli, kao i pojilice i od tada je rastur hrane neznatan. Jedno pile ne može da stane na noge (verovatno su ga izgazili) i njega sam izdvojila tako da ostali ne mogu da ga gnjave, posebno mu dajem i hranu i vodu (a u vodu elavitol, pročitah ovde da je dobar za takve slučajeve). Ostali dobijaju u vodu živocin sa probiotikom i AD kapi u vodenom rastvoru (nisam bila sigurna koliko treba pa sam stavljala 5-6 kapi na 1.5 l vode) naizmenično na po 5 dana (5 dana živocin, pa 5 dana AD kapi), a u hranu kostovit. Muž mi kaže da nisam normalna i da ih mazim više nego njega..:haha:

Htela sam još da pitam i ovo - jel se "dvojka" uvodi postepeno kad napune 21 dan?
 
Neno, ovako...sto se kapi tice ide 10-12 kapi na litar vode,mada da sam na tvom mestu ja bi svima davao elavitol, i samo njega sto se vode tice, a u hanu kostanvit..nema potrebe da 5 dana stavljas jedno, pa onda drugo...ja dvojuku pocinjem da dajem kad napune 28dana, i postepeno je uvodim do 30tog, da bi od 30tog jeli samo dvojku.7 dana pre klanje uvodim prekupu s psenicom, i malo mekinja, i tako ih preciscavam, ali obavezno stavim na 1kg.te smese, saku koncenrata da bi prevenirao diareju...i mozes da im dajes po malo kopive, deteline, i tako to...poZZZ
 
Neno, ovako...sto se kapi tice ide 10-12 kapi na litar vode,mada da sam na tvom mestu ja bi svima davao elavitol, i samo njega sto se vode tice, a u hanu kostanvit..nema potrebe da 5 dana stavljas jedno, pa onda drugo...ja dvojuku pocinjem da dajem kad napune 28dana, i postepeno je uvodim do 30tog, da bi od 30tog jeli samo dvojku.7 dana pre klanje uvodim prekupu s psenicom, i malo mekinja, i tako ih preciscavam, ali obavezno stavim na 1kg.te smese, saku koncenrata da bi prevenirao diareju...i mozes da im dajes po malo kopive, deteline, i tako to...poZZZ

E gotovo sad, ja kupila "dvojku" da je od prekosutra mešam sa "jedinicom". Za elavitol pročitah da je nekom vet. savetao da 5 dana daje pa onda 5 dana pauzira i tako u krug. A pročitala ovde i da su i AD kapi dobre, pa ih ubacila u pauzi davanja elavitola... Mislim, ako su dobre za bebe - dobre su valjda i za piliće...Ma i serenadu bih im naručila - samo da svi ostali ostanu čitavi, malo li je 15% gubitka?!:sta:
 
ma nema veze sto si je kupila, nece nista da joj hvali da posedi jos koji dan u podrumu.... ma nebih se ja igrao sa tolikim vitaminima, da ih nesterfi srcka.....ma de malo 15%, po PS-u je do 5%.
 
Što se tiće AD kapi ili D3 kapi ja ih stalno dajem pilićima u vodu.po par kapi na pojilicu.Vitamin D spriječava rahitis,pospješuje iskorištenje kalcija iz hrane,pa pilići ne padaju s nogu,a kasnije imaju lijepe bijele kosti.
 
pa dobro moze da se daju nije problem, nego ja kazem Neni, nek se odluci za jedno, ili elavitol, ili AD kapi...u principu to je slicno,elavitol ima vise vrsta vitamina, a AD kapi imaju samo vitamin A, D,E, samo u velikoj kolicini....PoZzZ
 
Pilići svi (preostali) živi, zdravi i čitavi, čak i ono jedno što se nalazi izdvojeno "u bolničkoj sobi" tj. kutiji i ako ne može da ustane jede i pije (sve mu je pod kljunom i voda i hrana). Merila ih danas - 22 dana težina 800 gr-1kg. Jel to O.K.?
 
Dali bi neko hteo da mi objasni,ili se upusti u diskusiju,sledeće : prošle godine kupio sam 50 komada jednodnevnih pilića i za petnajstak dana mi je pocrkalo trinaest.Videlo se da su svi nikakvi.Ove godine u drugoj firmi sam kupio trideset i za trideset dana mi je otišlo deset. Isto se videlo da nisu "svoji na svome".Posle trideset dana ono što je ostalo je ostalo i napreduje.Pre dvadeset dana kupio sam osamdeset komada u trećoj firmi i svih osamdeset je u punoj formi - jedu ,jure .vrište,predskaću jedan preko drugog,čudo božije.Videlo se u startu da su ok pilići.Jel mož' malo objašnjenje jer to do proizvodjaća ili do mog raspoloženja u "načinu odgoja i ponašanja" prema pilići'. Kad sam toj drugoj firmi javio da mi pilići crkavaju rekli mi da sam ja jedini koji reklamira,a žena opet čula po selu da se i druge sose žale na kvalitet pilića jer i njima crkavaju i to kažu crkavaju im i kao veliki u priličnoj meri.
 
Jako je to nezahvalno suditi.Desava se da bude skarta pri lezenju.Taj skart naravno ne bi trebao ici u prodaju,ali kad je sezona i velika potraznja i trazi se pile vise,selekcije gotovo da nema.Ja pilice uzimam cele godine i primeti se razlika.Naj kvalitetniji su kad je slaba potraznja tj selekcija bude dobro odradjena.Za vreme afere pticijeg gripa sam video kako pilici mogu biti lepi i dobro napredovati.Tada nisu skoro nikom trebali.
Opet sa druge strane,imam dobavljaca kod kog nemam problem sa uginucima sto ce reci da je inkubatorska stanica dobro odradila vakcinacije i da je maticno jato zdravo,al imam problem sa raslojavanjem.
Vi opet imate problem sa uginucima.Nepisano pravilo je da su pilici zasticeni 3 nedelje,kasnija uginuca su na vasu dusu.Naravno vi morate da se pridrzavate higijenskih i drugih mera,jel stanica ne moze garantovati,ako su vam se pokvasili,ako su u hladnom i slicno.
Vase je da im obezbedite uslove o kojima je vec pisano na forumu,a onda mozete biti sigurni da je u pitanju los kvalitet pilica.
Neki cak znam pouzdano ostave to obicno pile koje i vi uhranite za priplod.Mozete zamisliti kakav je to kvalitet izlezenih pilica.To vec ide na njihovu dusu.
U svakom slucaju zelim vam srecu i uspeh u daljem radu.
 
@ skala
Posto ni jedna mesaona vise ne radi smese sa rib. brasnom zadnjih 7 dana daji cistu dvojku i nece izgubiti na tezini niti ce dobiti mast.

1.maja su bili stari tacno 2 meseca ,planiram da koljem 9.maja ,a "cistim " ih sa mesavinom kukuruza 80 %,soje 15% i mekinja 5 % . Danas sam merio najvece je tesko 5,6 kg ...sad se samo pitam da li ce biti masni ?

Evo kako sam ih hranio do 28 dana PT-1 od tada do punih dva meseca Super koncetrat 40% i to smesa u odnosu 2 naprema 1 sa kukuruzom kad sam prelazio s PT-1 na mesavinu znaci od 28 dana pa narednih 10 dana sam im u hranu dodavao Kostoviti i u vodu ad3 kapi i evo ovih 9 dana planiram sa ovom recepturom da ih "ocistim" ,znaci najmanje mi je tesko 4 kg najvece 5,6 kg. Svaki komentar je dobrodosao
 
Poslednja izmena:
@skala
Pozdrav druze. Ako si na 10 kg supera 40% mesao 20 kg prekrupe onda si radio vise nego dobro. Po Pirsonovom kvadratu za P-II 18% na 10 kg supera mesa se 23,2 kg prekrupe. Pilici ne bi trebalo da budu masni. Ja mojim musterijama kazem da zavrsavaju sa 10 kg supera i 35 kg prekrupe zadnjih 7 dana. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh