Tovni pilići

za SKLALU to je ODLICNA TEZINA, SVAKA CAST.,za NENU,nemoj se upravljati prema tim tabelama sto daje fabrike stocne hane, najbolje je da slusas nas, a to je do mesec dana jedinicu, od mesec dana dvojku, do 10 dana pred klanje, posle toga prelazis na ciscenje.....te tabere se odnose uglavnom na industrijsku proizvodnju brojlera.......i prema njima tov bi trebao da traje 42dana, al sta je to.....:haha: malo, bolje ti je ovako, i vise mesa,i ukusnije.....pozz
 
@skala,pozdravljam tebe kao odgajivaca pilica .Dugo tovim pilice ali tu tezinu tj taj prosek sa 60 dana starosti ni blizu nisam ostvario.
Svaka cast.
 
@skala,pozdravljam tebe kao odgajivaca pilica .Dugo tovim pilice ali tu tezinu tj taj prosek sa 60 dana starosti ni blizu nisam ostvario.
Svaka cast.

Hvala puno . I ja sam se iznenadio sa ovom turom pilica sto se tice napredovanja i zdravstvenog stanja od 50 kom. nisam imao nijedno uginuce ,a sto se tice tezine do sada mi je rekord bio 4,8 kg za 60 dana ,al sad je oboren :)
 
Ma nisam prvo isključio ventilatore pa sam se smrzo načisto na promaji. Sve drugo bi bilo reklamiranje a to nije dozvoljeno. Izbacili su sve delove gde su mi se videli radnici jer su imali majce sa nazivom firme. Za prilog dugujem više tura :ppozdrav: a ako ne pre onda u nedelju u SUR Stefanu na vašaru.
 
Hajde neko ko ima više prakse i iskustva da mi objasni sledeće.Toviš piliće i ćuriće,kupuješ hranu u poljoprivrednoj apoteci i cena je recimo za dvojku za piliće 480,00 dinara (ovde u Lazarevcu),pa onda prekrupa džak od 25 kg - 750,00 dinara.Za ćuriče mislim da je džak dvojke od 10 kg oko 520,00 dinara.Gde i kako nabaviti što jeftiniju kvalitetnu hranu? Bavi li se ko od vas i prodajom hrane.? Može li neko rangirati proizvođače po kvalitetu i ceni hrane za piliće i ćuriće,na osnovu svog znanja i iskustva?
 
druze ja mogu na osnovu iskustva za pilice, da ti kazem, za curke stvarno nisam strucan, to prepustam VALJEVCU, DUSKU....ITD. ja na osnovu mog iskustva mogu da kazem sledece/ od hrane najbolje se pokazala Gebi, pa 100%, i onda kao mnooogo losiji idu Suboticki koncentrat, Jabuka, i kao najgori sa kojim sam radio bio je koncentrat od Vet.zavoda Zemun..... ja sam sa svim ovim proizvodjacima radio, i prenosim ti utiske, a i rezultate, sa ostale neznam....so se cena tice one su priblizno iste, koj dinar gore dole...znam da je Gebi najskuplji,ja sam za curke 10kg.jedinice platio 550, a dvojku 25kg.1050din... tolko od mene..pozz
 
za 60 dana 4,8 kg nemoguce da je to bio prosek mozda je po neko pile tezilo 4,8kg ili mozda davas neki mnogo jak koncentrat?
 
Treba mi misljene iskusnih. Razmisljam da probam cuvanje tovnih pilica za svoje potrebe uzeo bih 20 ili 30 komada i pomesao bi ih sa domacim pilicima ako se koje izvede. Domaci pilici bi bili stari 4 ili 5 dana kada bih uzeo jednodnevne tovne. Cuvao bi ih zajedno i hranio koncentratom jedinicm i krenuo bih dvojkom ali bih odmah sa dvojkom mesao stocno brasno i prekrupu i polako ih prebacivao na "domacu hranu". Pod domacom smatram mesavinu hleba, kukuruzne prekrupe i stocnog brasna plus kopriva kuvana ili sveza, lisce kupusa i cvekle, travu koju dajem kokama koje su u dvoristu i psenicu. Nije mi u planu da ih cuvam 2 meseca mislim na tovljenike nego ako treba i celog leta bili bi zatvoreni u jednoj prostoriji a kasnije bi ih pomesao sa ostalim kokama u dvoristu pa bi po potrebi klao. Pitanje je koliko je ovo izvodljivo, isplativo i kako bi uticalo na njiovo zdravlje da ih recimo posle nekih 2 meseca ako ne nabiju veliku masu izmesam sa ostalim kokama. Komsika svake godine ostavi najsitnije koke tovljenika. Obicno kolje krajem juna turu a te ostavljene koke u kasno prolece ili pocetkom leta sledece godine pre nego li sto krenu velike vrucine poneke koke cak i pronesu i snose dosta krupna jaja najcesce sa 2 zumanca :).
Sta vi mislite da li je ovako nesto izvodljivo, kako bi se ponasali pilici dok su mali i tome slicno?
 
za 60 dana 4,8 kg nemoguce da je to bio prosek mozda je po neko pile tezilo 4,8kg ili mozda davas neki mnogo jak koncentrat?

Evo kako sam ih hranio do 28 dana PT-1 od tada do 60 dana Super koncetrat 40% i to smesa u odnosu 2 naprema 1 sa kukuruzom kad sam prelazio s PT-1 na mesavinu znaci od 28 dana pa narednih 10 dana sam im u hranu dodavao Kostoviti i u vodu ad3 kapi ,a "cistim" ih sa smesom kukuruz 80% soja 15% i 5% mekinje. Znaci najmanje mi je tesko 4 kg najvece 5,6 kg
 
Pitaj dobavljaca odakle su ti pilici i koja je rasa.Ako je to sve tako mogao bi konkurisati za ginisa.
 
Evo kako sam ih hranio do 28 dana PT-1 od tada do 60 dana Super koncetrat 40% i to smesa u odnosu 2 naprema 1 sa kukuruzom kad sam prelazio s PT-1 na mesavinu znaci od 28 dana pa narednih 10 dana sam im u hranu dodavao Kostoviti i u vodu ad3 kapi ,a "cistim" ih sa smesom kukuruz 80% soja 15% i 5% mekinje. Znaci najmanje mi je tesko 4 kg najvece 5,6 kg
Neznam tacno koja je rasa kod nas ih zovu curepile i stvarno brzo narastu i imaju u proseku 5 kila za 6 do 7 nedelja samo su i skuplji jednodnevni pilici :ppozdrav:
 
Eto ti ga sad po tome su skalini jos i mali.Ja radi sa pilicima 10godina intenzivno,al za tako nesto nisam cuo.Ljudi pa to pile treba da bude skuplje.Jos ako im je i konverzija ispod 2,a kako je krenulo doci ce i do 1,5.Dajte ljudi da se obogatimo.
Salu na stranu,ako takva rasa postoji JAVLJAJTE di da gu nadjem.
 
Tako je to kad se hvališ pa urekneš.Rekoh skorije da mi od ove zadnje ture od 80 komada nije crklo ni jedno pile,kad ono sada sa 25 dana u razmaku od nekoliko dana crkoše mi dva pileta pozamašna.Pratim ih svaki dan,dajem im koncentrat sa kostovitom,sipam u vodu sirće ili živomicin,menjam s vremena na vreme posteljinu(slamu),zaklonjene su od promaje.Ni na jednom od ta dva nisam video neke znake zašto bi uginuli. Šta mož' biti ?
 
Poslednja izmena:
Ako pre uginuca nisu kunjali,mozda su se slogirali od jake hrane.Obicno im udari krv u glavu i curi na kljun.Glava pomodri,a u trenutku crkavanja mlataraju krilima i nogama.Nemogu tvrditi,ali je to naj verovatnije,ako ranije nije nista primeceno.Jednostavno se prejedu i slogiraju.Obicno zavrse na ledjima i to naj krupniji tj naj halapljiviji.
 
Tačno tako kako si rekao,bilo mi je malo čudan položaj u kom crknu - na ledjima,premda ne vidim da im je išla krv na kljun.Prešao sam na dvojku,da li da je izmešam sa prekrupom,hoće li to smanjiti jacinu hrane ?
 
Kada je u pitanju ubrzan ili intezivan ili forsiran tov dolazi do infrakta.Kako da kažem, možda najslikovitije -čuje se bolan pisak ili pijuk i pile padne na leđa, nogice u vis i posle veoma kratkog vremana poplavi mu belo meso.Kažu ljudi "jaka hrana ".Obično to zadesi najbolje odnosno najkrupnije pile što je i logika.:ppozdrav:Ali i to je rizik koji se planira.
Takvo pile otvorite i videćete da mu je puklo srce.Ne tgreba vam veterinar za to.
 
Kada je u pitanju ubrzan ili intezivan ili forsiran tov dolazi do infrakta.Kako da kažem, možda najslikovitije -čuje se bolan pisak ili pijuk i pile padne na leđa, nogice u vis i posle veoma kratkog vremana poplavi mu belo meso.Kažu ljudi "jaka hrana ".Obično to zadesi najbolje odnosno najkrupnije pile što je i logika.:ppozdrav:Ali i to je rizik koji se planira.
Takvo pile otvorite i videćete da mu je puklo srce.Ne treba vam veterinar za to.
 
Nazad
Vrh