Tovni pilići

@NenaNis
Bez obzira sto ih je 51 kom. 35 kg hrane za 13-14 dana je previse. Ako budu tako rasipali necete imati nikakve koristi samo cist gubitak.Kakve su hranilice i koliko podignute od poda?
 
Okrugle, plastične, one u koje se hrana sipa odozgo, a ona kroz otvore na donjem delu "izlazi" u tacnu. Malo su podignute, možda 2 prsta.
 
Duško58 ne bi se složio sa tobom ja raćunam ovako na 30 komada prve nedelje 10 kg druge 20 treće 40 četvrte 80 pete prelazim na dvojku i mešam sa prekrupom i u šestoj nedelji prosek mi je 2,6 do 2,6 a ima i primeraka preko 3 kg hranim ih gebijevim granulama:ppozdrav:
 
Sigurno izlazi mnogo hrane kroz otvore pa rasipaju. Lepljivom trakom smnjite po visini otvore, oblepite hranilicu okolo tako da manje hrane izlazi. Otvor smanjite za jednu trecinu (visinu otvora). Hranilice neka budu u visini grudi pilica. :ppozdrav:
 
Sigurno izlazi mnogo hrane kroz otvore pa rasipaju. Lepljivom trakom smnjite po visini otvore, oblepite hranilicu okolo tako da manje hrane izlazi. Otvor smanjite za jednu trecinu (visinu otvora). Hranilice neka budu u visini grudi pilica. :ppozdrav:

Hoću, hvala na savetu. Zaboravih da kažem, merila sam ih danas i imaju prosečno po 350 gr jel to OK ili je malo?
 
Duško58 ne bi se složio sa tobom ja raćunam ovako na 30 komada prve nedelje 10 kg druge 20 treće 40 četvrte 80 pete prelazim na dvojku i mešam sa prekrupom i u šestoj nedelji prosek mi je 2,6 do 2,6 a ima i primeraka preko 3 kg hranim ih gebijevim granulama:ppozdrav:

Po ovoj računici moji se još i uklapaju...
 
@zis
Druze za granule ne znam, ali za brasnastu hranu 35 kg na 51 pile za 13 dana je preko svake mere. :ppozdrav:
 
Evo i mene, posle dužeg vremena. Kažu da se svaka škola plaća - pa tako i ja platih svoju, od početka do sada nažalost uginulo mi je čak 9 kom (ostalo ih 51) a ja pojma nemam zašto.. Uvek im je čisto i suvo, vodu (odstajalu i na sobnoj temperaturi) im menjam po 3-4 puta dnevno, uvek imaju hrane, toplo im je...Desavalo mi se da ih obiđem jednom i svi živi i živahni - a kad dođem sledeći put pronađem uginulo pile. Pošto sve pišem (šteber, šta ću) ispada da su 4-tog dana uginula čak četiri komada, 5-tog i 6-tog po jedno, 9-tog dva i taman kad sam mislila da su sad dobro 13-to još jedno. Imate li neku ideju, neko savet - zašto se to dešava? Hranim ih koncentratom 100%, starterom, do sada su pojeli (i rasuli) prosečno po oko 700 grama (ako ne računam ove uginule). Nisam ih još merila, ali "na oko" lepo napreduju.

Pilici koji uginu do 5tog dana su stradali zbog tzv. gladnog mortaliteta tj. nisu jeli zbog toga sto nisu nasli hranu ili su u sebi imali neki problem. Prva tri dana pile zivi na racun zumanca koje pred kraj inkubacije uvuce u sebe i to mu je rezervoar hrane i vode za te dane. Ako su pojeli po 700 grama hrane a teski su oko 350 grama onda ti je konverzija oko 2 a to je jako lose jer znaci da mnogo rasturaju hranu. Njihova konverzija u periodu od 14 dana ne bi trebalo da prelazi 1,3 a sve preko toga je cist rastur hrane i finansijski gubitak u tovu. Poslusaj Duskove savete i obavezno smanji rastur da bi se tov isplatio.
 
po tablici koju ja primenjujem utrošak hrane za brojlere po komadu je sledeća:
1-10 dana 300 grama
11-21 dana 900 grama
22-32 dana 1.200 grama
33-42 dana 1.500 grama.
A što se tiče smrtnosti koju je Nena navela po meni je uzrok vitalnost pileta ili hrana.

Poznat mi je sistem malih pojilica za golubove sa plastičnim bocama koje se navrću.Sa njima sam ja počeo.Nedostatak im je što prvih dana pile uđe u otvor u bude mokro što je kobno za njega.
Voda i hrana se podiže, prateći rast pileta tako da im i hrana i voda uvek bude u visini grud.Podržavam Duška u vezi trake i smanjenje otvora zbog rasipanja hrane ako hranilice ne raspolažu sa obručevima i to dva obruča jedan na postolju da ne može da ispada hrana i drugi koji reguliše otvore da ne izlazi više hrane nego što treba.
 
ja se u potpunosti slazem sa duskom i valjevcom..Neno sto je mnogo, mnogo je...evo moj komsija ima 40kom.starih 14 dana, i danas je tek naceo drugi dzak hrane...on koristi gebi, i prezadovoljan je..pojilice su one klasicne od 4l.a hranu stavlja u koritanca mala, sa poporecnim pregradama, tako da samo pile moze glavu da protne..kilaza im je skoro pa svima 400gr.a jedan primerak ima 550gr.verovali ili ne??poZZ
 
Ovako izgleda hranilica koja dosta štedi hranuMG]http://i54.tinypic.com/53o7ex.jpg[/IMG]
Juče sam hteo to uz svoj post da dostavim ali imao sam nekih problema tehničke prirode.
Gornjim krugom povećava se ili smanjuje prolazak hrfane u tacnu.Donji krug na tacni pomaže da ne dođe do rasipanja hrane.
 
po tablici koju ja primenjujem utrošak hrane za brojlere po komadu je sledeća:
1-10 dana 300 grama
11-21 dana 900 grama
22-32 dana 1.200 grama
33-42 dana 1.500 grama.
A što se tiče smrtnosti koju je Nena navela po meni je uzrok vitalnost pileta ili hrana.

Poznat mi je sistem malih pojilica za golubove sa plastičnim bocama koje se navrću.Sa njima sam ja počeo.Nedostatak im je što prvih dana pile uđe u otvor u bude mokro što je kobno za njega.
Voda i hrana se podiže, prateći rast pileta tako da im i hrana i voda uvek bude u visini grud.Podržavam Duška u vezi trake i smanjenje otvora zbog rasipanja hrane ako hranilice ne raspolažu sa obručevima i to dva obruča jedan na postolju da ne može da ispada hrana i drugi koji reguliše otvore da ne izlazi više hrane nego što treba.
IMG]http://i52.tinypic.com/2qsv0pw.jpg[/IMG]
 
Izvinjavam se posetiocima ove teme.Nešto sam pokušao ali ne ide jođ jednom izvinjavam se
 
Ovako izgleda hranilica koja dosta štedi hranuMG]http://i54.tinypic.com/53o7ex.jpg[/IMG]
Juče sam hteo to uz svoj post da dostavim ali imao sam nekih problema tehničke prirode.
Gornjim krugom povećava se ili smanjuje prolazak hrfane u tacnu.Donji krug na tacni pomaže da ne dođe do rasipanja hrane.
53o7ex.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav svima . Jedno pitanje, pilicima je danas tacno 60 dana merio sam ih i teski su od 3,8 kg do 4,6 kg da li je to ok i koliko dana je najbolje da ih "cistim" pre klanja a da ne izgube mnogo na kilazi :D
 
@ skala
Posto ni jedna mesaona vise ne radi smese sa rib. brasnom zadnjih 7 dana daji cistu dvojku i nece izgubiti na tezini niti ce dobiti mast.
 
Nazad
Vrh