Tovni pilići

dobro vece svima! nova sam kako na forumu tako i u odgoju pilica... :) a posto imam malih problema,a mozda su i veliki,ne znam...,a brinem...potrazila sam na internetu odgovore i pronasla vas...tema je jako velika i tek sam na 21.strani,mislim da sam pronasla odgovore ali moram da pitam da nebi sliucajno pogresila pa da se kajem...
ovako...4.10.sam kupila 50 pilica,veterinar mi je odmah dao ad kapi i zivomicin da im dajem zajedno.kada sam zavrsila sa zivomicinom dobili su proliv.veterinar mi je dao neku crvenu tecnost(zaboravila sam kako se zove)da im dajem...i sa tim i ad kapima sam zavrsila...ali sam primetila da nekoliko komada ima krive nogice i jedva hodaju.pitala sam veterinara i hteo je opet da mi da onu crvenu tecnost ali kada sam mu rekla da sam to vec davala on mi kaze da onda nema sa drugo da mi da i da je to normalno da i treba neko i da crkne,posle toga mi je jedno i uginulo...e sada sam ja zabrinuta jer sam ovde procitala da to ipak moze da se leci,a on nije hteo da mi pomogne...ima li mojim pilicima pomoci ili ne?hvala u napred na odgovorima i izvinite sto sam ovoliko opsirna...
 
@mita22 gasi im svetlo na nekoliko sati preko dana neka se isprazne i ubaci im jabukovog sirceta, mozes u hrani da ubacis i stocno brasno.

Evo mojih pilica imaju 22. dana, pojeli oko 45kg I 100%, imaju jos oko 5kg ciste I da pojedu u hranilicama i prelaze na mesavinu I i II(odnos 2:1) u planu je 12kg te mesavine, posle toga ono sto je ostalo u dzaku I (mislim da ima oko 3kg) mesam sa II odnos 1:1 i ide II plus psenica u posebnoj hranilici a kasnije cu da je mesam psenicu sa II plus stocno.

Brine me mokra prostirka svakog dana ili svakog drugog im stavljam talas, malopre sam skinu sloj prostirke i na nekoliko mesta naso sitne bele crvice :sta:. Pretpostavljam da im je malo bilo vruce juce i danas pa su pili vise vode i izmet im je malo redji pa je zato i prostirka mokrija, inace ispod 1cm mokre prostirke nalazi se suva stara prostirka. Nemaju proliv, svi jedu normalno i veseli su.

I kod mene ih je bilo malo nakon što sam čistio patkama.
Samo neka ih ima, bolje će đubar preradit.
 
@bekinica.

Dobro nam dosli. To sto par pilica ima krive nogice ne mozete kriviti veterinara niti sebe. Nesto je falilo u hrani od vitamina ili minerala, i doslo je do deformacije. Tih par ce ici kako idu a pazite da ovi ostali idu kako treba i napreduju.:osmeh:
 
e sada mi je lakse...hvala vam puno cika dusko!pazim ja i na jedne i na druge kao male bebe :)recite mi samo molim vas da li te pilice smemo slobodno,kada dodje vreme za to,da pojedemo? sada sam bila kod njih i primetila da njih nekoliko ima ponovo proliv.smem li da im dam ponovo onu crvenu tecnost? pozz za sve
 
@bekinica

Ako imaju proliv slobodno im dajte tu "crvenu tecnost" do prestanka proliva. Pilice koji sada teze hodaju kada dodju za klanje, a to ce melo da potraje, mozete slobodno konzumirati. Nemaju oni nikakvu zaraznu bolest niti ce nadam se biti pred klanje tretirani nekim lekovima.
 
Jel pilici kad imaju proliv budu neraspolozni, slabije jedu? Secam se pre 3 godine kad su mi pilici dobili proliv usled naglog pada temperature i on je bio zelene boje i cini mi se da je mnogo smrdelo, pilici bili tuzni. Ovi sada imaju malo redju stolicu al to je valjda normalno zzbog vode posto za 12h popiju njih 29 oko 7l vodle.
 
hvala na odgovoru!
moji pilici nisu tuzni i ne jedu malo...13.dan sam ih merila i imali su u proseku oko 500gr.,a pojeli su(tada) oko 40 kg 100% koncentrata( bilo je bas doooooosta rastura)...e sada da li je to za pohvalu ili nije ne znam jer sam amater dibidus :)

dragi forumasi,moji pilici imaju 17 dana.danas sam ih merila i porek od prilike 800gr.e sada sam u dilemi jer sutra trebam da kupim koncentrat i ne znam da li da predjem na dvojku ili ne...stigla sam do 81.strane i ima vas puno sa raznim iskustvom.tako da ne znam da li da dajem jedinicu do 28.dana (kao cika dusko) ili da predjem na dvojku jer su pojeli vec po 1kg jedinice...
molim vas da mi kazete sta mi je najbolje jer mi je ovo prva tura i totalni sam amater...hvala u napred!
 
Poslednja izmena:
Sad sam usao kod mojih pilica, da vidim kako su, da li imaju hrane i vode, primetio sam jedno pile koje izdise, zatvorilo je oci, i tesko je 800g, a ostali 1800g, nisam ga primetio da je manje od ostalih, samo odjednom tj. veceras... Zna li neko sta se desava i da li mogu da ga spasem?
 
Miko samo lagano, nema mu spasa, bekinice uvek pod obavezno kad prelaziš sa jedinice na dvojku makar dva dana ih pomešaj, tako da kupi sad džak jedinice i džak dvojke i kad vidiš da je do pola mešaj ih.
 
Pilici napadaju jedni druge, ne svi nekolicina njih, krenu jedno na drugo, ali tu borba prestaje, da li neko zna sta se desava? Plasim da se ne pocnu da se ubijaju medjusobno?



postovanje!

nakon "par dana" pauze evo mene opet na forumu
kod prve ture pilica imala sam isti fenomen - kao borba petlova u filmovima i to od prvog dana
na kraju se ispostavilo da su mi uvalili grill pilice, a ni hrana nije bila bas najkvalitetnija, verovatno je falio neki komponent. raspitaj se kod veterinara ili predji na hranu boljeg kvalitet

- - - - - - - - - -

Evo mene opet kod Vas. Htela sam da pravim pauzu nakon neuspelog tova i klanja, zivci i napetost se malo smirilo, pa idemo dalje. 15.10. uzela sam novu turu pilica 50 kom od vranica - 60 din/kom i u medjuvremenu sam konsultovala dobrog veterinara. Igrom slucaja sam ga srela, a da sam ranije znala da postoji, verovatno druga opcija za tov ne bi mi palo na pamet. Hibrid je cobb 500 i veterinar mi sastavlja hranu (inace je u ovom oblastu radio seminarske i diplomski rad na fakultetu - pa ima ispecen zanat). Zivimicin i ad kapi zasad ne dajem, on mi je dao neki zuti lek 0,5 ml ide na 2 litre vode, to im dajem od subote, i sad sam nekako mirnija nego prosli put. Pilici su mirni, ne tuku se, ne skacu, prosto je neverovatno kako umeju da budu u tisini. No ne zelim nista unapred da kazem, ne daj boze da ureknem i ovu turu:). Inace jedno je uginulo 4. dan, nekako se iskrivilo - navodno je imalo geneticki poremecaj. Ali ovih 49 zasad su ok. Nisam merila. Koliko treba da budu u ovo doba? Ili da ne panicim:)
 
postovanje!

kod prve ture pilica imala sam isti fenomen - kao borba petlova u filmovima i to od prvog dana
na kraju se ispostavilo da su mi uvalili grill pilice
Interesantno, mislio sam da je to normalna pojava kad su mali, kod mene sve predhodne ture su bile takve, biju se od prvog dana pa maltene do klanja tada se samo ukrste kljunovima i slabiji se povuce. Ovi sada su dosta mirniji cak i skoro da ne ceprkaju po prostirci totalno su nezainteresovani za prostirku kad je stavim, dok predhodne ture odmah navale na prostirku i ceprkaju, valjaju se po njoj.
 
Da ne bude po starom srpskom običaju, vežba pod nazivom "Ništa nas ne sme iznenaditi" otkazana zbog kiše ....tj snega, evo rešenja !!!

mladipingvini1.jpg


Još samo da nam drug SAMA iskalkuliše i da ponudu za nas stare članove kol'ko bi došlo kg žive vage, i bog da nas vidi !:ppozdrav:
 
Mnogo su masni.:osmeh: Treba prvo obraditi trziste i ubediti ga da je ta masnoca bez holesterola.Sta vise da ima onog pozitivnog,Ima da udjemo u ::novac::Ideja je super.:haha::ppozdrav:
 
danas stigla druga tura pilica :)) merila sam moje prvence danas i petlici su mi oko 1200,a koke od 850 do 1100...nadam se da su rezultati dobri...i presli smo na dvojku :)) ja sam se unela u odgoj kao da gajim malu decu :))
 
Jos ova turica za moje potrebe i sa brojlerima odmor do iduce godine.Useljeni 27.09.2012g.
2e4lnr6.jpg

Do sada pojeli:
I - 100kgr.
II - 80 kgr
III -140 kgr.
p.s.Mortalitet 1%. da kucnem u drvo.
 
Ako se baca talas nema ciscenja podloge, samo se stavlja novi talas, ako se cisti talas moze da se prilikom ciscenja dignu razne bakterije u vazduh i moze nastati problem. Ima varijanti sa kartonom koji se menja tj. izvuce i stavi novi cim se namokri na dan ili dva mozda i tri. Takodje i slama kad se stavlja nema menjanja samo se stavlja nova preko.
 
Nazad
Vrh