Tovni pilići

Svaka promena hrane za pilice moze biti stresna,a ne mora.Zavisi od samih pilica.Tebi je ocigledno zapala ona prva varijanta:osmeh: Navice se oni,kad ogladne.Jedino sto ces usporiti tov za par dana.Nemas ti intenzivni tov i sigurno ti ne igra sto ces ih hraniti par dana duze.Ipak obrati paznju na konzumaciju,da nije nesto nedaj Boze sa samim koncentratom,al ipak mislim da ce se to sve srediti.:ppozdrav:
 
Tu peletiranu hranu usitni sa nekim prekrupacem...sipaj im u hranilicu ne brini...jesce oni samo da ih krene glad
 
Poslednja izmena:
Jel neko nekad cistio pilice sa koncentratom za tov bikova 14% proteina? Pricao sam sa jednim covekom koji cuva vec godinama pilice i malo je razradio posao, nisu neke velike kolicine na mesec dana useljuje po 40-50 komada, cuva po 60 dana i pilici su mu u proseku teski preko 3kg, on im daje jedinicu dok ne pojedu 3-4kg, onda ide II do 1,5kg po piletu, III oko kilogram i na kraju taj koncentrat za bikove isto oko kilogram. Nema uginuca od infarkta ali uzima u prodavnici gde su pilici uvek najskuplji a to je Agromilova prodavnica, tu uzima i njihov koncentrat, sada su tu pilici bili jednodnevni 75din, dok je u ostalima ceni bila 55 i 65din.
 
Nemam pojma, mogu da pozovem i pitam, vidim na njihovom sajtu da imaju svoju inkubatorsku stanicu. U mom kraju prodavci nemaju pojma koju rasu prodaju, ljude koje znam da cuvaju pilice ne uzimaju u toj prodavnici jedino taj covek s kojim sam pricao uzima i to vec godinama.
 
Bilo bi dobro znati koji je hibrid i naravno iskustva tovljaca sa istim.Ako valja,mozda i vredi te pare.
 
Jos nisam bio kod tog coveka da vidim te njegove pilice, video sam prostoriju, video hranilicu koju je napravio po nekoj knjizi koju treba da mi da da procitam, inace u hranilici staje 40kg hrane, pojilica mu je obicna kofa od 20l i velika tepsija, menja vodu ujutru i uvece. Kaze pilici tolko brzo rastu i sire se da neuspevaju da se pokriju perjem. Njegov sin potvrdjuje tu pricu o tezini ali meni je prosto neverovatno da pojedu toliko I a da ih ne drmne srcka pritom on ne daje jabukovo sirce, ne gasi sijalicu.
Ja mojima nisam gasio sijalicu prvih 12 dana, pa mi jedno najverovatnije uginulo od infarkta, pilici su mi bili nekako pospani mnogo i cim sam im 13. dana ugasio u 2 navrata od po 40min oni su mnogo veseliji.

Sto se tice zarade zadnja tura imala je ukupno oko 130 i nesto kg mesa koje je prodao po 350din, zaradio oko 46k ulozio 20k. Sto on meni kaze "zavrsavaj fakultet ali si i cuvaj pilice za njih ti treba 5 minuta dnevno"
 
Poslednja izmena:
Agro-mill isporucuje pilice Cobb 500 :ppozdrav: meni je nekako cudno sa tim koncentraom za Bikove? kako uopste mogu pilici od 3 kg.. i bik od 400 da imaju iste potrebe u pogledu hranljivih materija, minerala, celuloze?? :sta:
 
evo sastava tok koncentrata za bikove
Proteini, % 14
Kalcijum, % 0.6 – 0.8
Fosfor, %0.4 – 0.6
Natrijum, % 0.2 – 0.3
Vitmain A, ij/kg8.000
Vitamin D3, IJ/kg1.200
Vitamin E, IJ/ kg 20
Ovsene jedinice 1.00
preuzeto sa sajata agromila
cena koncentrata po kg je oko 35 dinara, znaci isto kao kukuruz i malo skuplje od psenice
 
Juče društvo od 80 komada prešlo na gebijevu dvojku,ustvari 78 komada jer su dva bila zgnječena.Ostali su čini mi se ok.Pojeli su 90 kg jedinice i u proseku su oko 950 grama,ima par džigiljavih oko 550 gr.Šta mislite jeli to čemu
 
Svaka promena hrane za pilice moze biti stresna,a ne mora.Zavisi od samih pilica.Tebi je ocigledno zapala ona prva varijanta:osmeh: Navice se oni,kad ogladne.Jedino sto ces usporiti tov za par dana.Nemas ti intenzivni tov i sigurno ti ne igra sto ces ih hraniti par dana duze.Ipak obrati paznju na konzumaciju,da nije nesto nedaj Boze sa samim koncentratom,al ipak mislim da ce se to sve srediti.:ppozdrav:
Nadam se da ce krenuti da grickaju svoje jelo,vidim ja da im se bas nesvidja ova dvojka,pojedini je jedu i to bas dobro sto je znak da je sa hranom sve o.k.jednog sam nasao kako neprestaje da jede,zavukao se uz hranilicu i gric,gric,uglavnom vecina leze ili spavaju,jedu iz ruke cim im ponudim,misle da im dajem nesto drugo,da je kec znam da bi se razbili,tu su se tukli ko ce pre,po meni svi su zdravi,svi mogu na noge i ni jedno nije mlitavo,nije mi u cilju intezivan tov,taman posla,vazno je da prezive,vremena imam dovoljno,mozda i bolje da se nekljukaju previse,nemam cime da im usitnjavam koncetrat,to im je sto im je,kako drugi tako i oni,trebao sam mozda da napravim prelaz,da pomesam koji dan keca i dvojku,al sad je gotovo....bice to o.k nadam se
 
potpuna smesa za junad u tovu sadrze neproteinski azot iz ureje tako da bas nije pametno cistiti pilice urejom:sta:
 
Da urea,bas ta.Neki proizvodjaci "kvalitetne"hrane koriste ureu,da bi povecali procenat proteina za nekih 2%:osmeh: Ono dobije se malo jeftiniji koncentrat,bolje se i konzumira,ali posledice te "zdrave" ishrane prosudite sami.
Inace ja tovim cobb 500.Imaju crne fleke po perju.Sasvim solidan hibrid.Dosta je mali,zauzima manji prostor,a nabijen je.Ima veliko belo meso.Pravljen bas za potrebe evropskog trzista.
 
Pa to je cobb 500.Inace za mene je najbolje pile bio Arbor acres.Pile koje je dozivelo debakl u vrucinama ako se ne varam 2005.Ekstra zahvalno pile,ekstra napreduje.Imalo je samo jednu manu:osmeh: Tesko podnosi temperature preko 36 stepeni.:osmeh:Mislim da ga u Srbiji vise niko ne proizvodi.Uglavnom su zastupljeni Ros 308,za njim Cobb 500.Hubard i nesto Hibro dzina.Ovaj poslednji je dobar za prirast,ali naj zahtevniji po pitanju higijene.Ros i cobb su slicni,a sa hubardom licno nemam iskustva.
 
Ovo mi je prva tura tako da neznam sta je normalno a sta ne,dvojku jabukinu jedu bezvoljno kao da je nezele,eto samo bas kad su gladni,retko kad udjem da vidim i jedno pile kako jede,a na kecu je to uvek bila gomila oko hranilice,tek kad im ubacujem hranilicu pojave se nekoliko oko nje,to traje minut i opet svi skoro na spavanje,jedino da je jedu kad ja nisam tu,vidim da nestaje polako,otisao jedan dzak od 20 kg,danas im je tacno mesec dana,pre toga pojeli 70 kg keca,plasi me samo da pojedni jedu a drugi ne,bice sigurno produzeni tov,vazno je samo da je sve o.k.sa koncentratom,a to naravno jos nisam siguran da mi nije upao neki skart dzak
 
Dobro vece :osmeh: ljudi oci su mi ispale dok nisam procitao celu temu. A zanima me vase misljenje da kad cistim pilice,umesto sojine sacme stavim przenu soju koju sameljem kao i kukuruz? Ako je dobro, u kojoj razmeri? I jos jedna stvar, zasto pilicima dajete so i koprivu? Ps. kad sam davao sojin griz, nije mi se pokazalo bas najbolje. Unapred hvala na nekom odgovoru. Pozdrav svima :cao:
 
Dobro ti nama dosao. Ne znam zasto izbacujes soj. sacmu na kraju a uvodis sojin griz.:sta: Od sojinog griza i prekrupe ce samo biti masniji. Napravi P-III 16% proteina sa soj. sacmom i sa tim zavrsi pilice, mada mnogi kao i ja zavrsavaju sa P-II 19% i nemaju sala.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh