Tov junadi

Da se i ja slozim jednom sa tobom. Ne moze nikako u 5.5m. Ne znam napamet koliko je kod strica, ali SIGURNO ima vise od 5.5m
 
ovako jedno pitanje - dva reda bikova u pocetku odgoja tj tova.Stala je 11 x 5 mozda malo manje unutrasnja mera.Iskoristio bih je bar u pocetku tova posle bih prebacio na za to predvidjeno mesto.Posle bi kombinovao poluotvorenu stalu za kraj tova.
 
Koliko dugo mislis da stoje tu,jel 11m sirina ili duzina,skapirao sam da su 11m duzina stale....jesu jasla na zidu s obe strane ili su na sredini stale do hodnika,objasni malo izgled stale i tezinu junadi do koju mislis da tovis u njoj....

Mislim da bi to bilo izvodljivo do neke tezine do 250-300kg
 
Stala je stare izgradnje sa jaslama uza zid i jako je tesko hraniti krave.Doduse sada je prazna ali duzina je 11 sirina je 5 metara.Ako vec idem na jedan red onda da bikovi budu u sred a iza i ispred da bude prostor za izdjubravanje i hranidbeni hodnicic onda bi to nekako bilo najbolje.Stara jasla su u betonu to bih naravno razbio da oslobodim mesto za kanal za osoku i balegu.
 
Stala je stare izgradnje sa jaslama uza zid i jako je tesko hraniti krave.Doduse sada je prazna ali duzina je 11 sirina je 5 metara.Ako vec idem na jedan red onda da bikovi budu u sred a iza i ispred da bude prostor za izdjubravanje i hranidbeni hodnicic onda bi to nekako bilo najbolje.Stara jasla su u betonu to bih naravno razbio da oslobodim mesto za kanal za osoku i balegu.
Ako planiras da u toj stali drzis telce do nekih 250kg,onda mozes ici u dva reda i da ti jasla ostanu uza zid,jer bi time dobio prostora kroz sredinu za izdjubravanje,jer teletu ili ti vec junetu od 250kg nije potrebna duzina stjalista od 2,5m
 
Drugari imam jedan problem sa jednim teletom sto sam kupio pre 20 dana.Ujutru kad ih hranim sve normalno,al vec u toku dana i najvise uvece na jedno tele se izduje nenormalno stomak sa njegove leve strane.Sta to moze biti? Otac kaze da se izduje (ili kako ko kaze).Sta raditi? nisam se susretao s tim problemom do sad?
 
Ja kad mi se tele izduje dam mu rastopljenu mast,ali ne vrelu onako kad se smlaci da popije,tj sipam mu u usta i to se vise ne ponavlja....a jel preziva kad mu se tako naduje stomak?
 
dscf0857.jpg
[/IMG]

Ja sam imao problem sa ovim junetom,tj mislio sam da je problem,june je tako reci nabijeno,ima kratak trum ali je ovako da se tako izrazim kockasto,i do nekih 200kg je sve bilo normalno,e onda nakon toga kad se najede izgleda kao da je progutalo loptu,ali sve normalno jede,pije vodu,preziva i odmara,nakon par dana nazovem ja veterinara,on kaze to tele se naduva vidi daj to na klanje,mene bilo zao,kazem neka ga pa sta bude da bude....I onda provalim da u stvari se tolio najede da mu stomak bude toliko veliki nalik kao da se izdulo....
Tako da ne znam,mozda je ista stvar i kod tebe,ja prenosim svoje iskustvo....
 
Imam i ja jednog isti je taj sa slike,mozda su polu braca.I isto tako uvece kao da se naduva,a sve normalno preziva jede,pije vodu,veseo.nista ga nisam dirao.
 
Drugari imam jedan problem sa jednim teletom sto sam kupio pre 20 dana.Ujutru kad ih hranim sve normalno,al vec u toku dana i najvise uvece na jedno tele se izduje nenormalno stomak sa njegove leve strane.Sta to moze biti? Otac kaze da se izduje (ili kako ko kaze).Sta raditi? nisam se susretao s tim problemom do sad?
Kako si naveo moze da bude ozbiljan problem. Moj savet ti je da ga odvojis od ostalih da mu ukines koncetrovanu hranu pa cak i lucerku, a da dajes ako imas livadsko seno i tulaj. Kada se na levoj strani gledajuci od pozadi pojavi lopta gore u slabini to je klasicno nadimanje buraga koje moze imati i fatalan ishod. Prva pomoc iz mog iskustva bi bila da mu masiras taj deo buraga. Znaci sa obe ruke pesnicama stiskas koliko god mozes u ritmu kao kod masaze srca jedno 50 stisaka. Mozes parce hleba i saku masti da mu gurnes u usta ili saku isecene slanine. Mozes da mu na silu das da popije pivo koka kolu ili kiselu sve ovo ce uciniti da mu burag proradi. Ja kad imam takav problem ako nista od ovog ne pomogne uzmem crevo za zalivanje pa kroz usta do buraga i izduvam ga, ali ti to nebi preporucio ako vec tako nesto nisdi radio. Od vet. lekova koristi se sikavet koji se izmesa sa vodom pa isto na silu. O ovom problemu se vec dosta pisalo. Ako se ne shvati ozbiljno i ne prekine se sa nadimanjem moze preci u hronicno i da se gotovo svakodnevno naduvava i da ima los zavrsetak sto sam imo slucaj kod mene. To se desilo nocu pa nisam imao prilike da ista uradim.
 
Drugari imam jedan problem sa jednim teletom sto sam kupio pre 20 dana.Ujutru kad ih hranim sve normalno,al vec u toku dana i najvise uvece na jedno tele se izduje nenormalno stomak sa njegove leve strane.Sta to moze biti? Otac kaze da se izduje (ili kako ko kaze).Sta raditi? nisam se susretao s tim problemom do sad?

Stalno naduni kod junadi ,vrlo cesto recidivni usled poremecaja flore ,nadimaju se zbog velike gasova koje ne moze da oslobode usled ishrane fermentativnom hranom koncertovana i lucerkom .Mozes mu dati 200 ml zejtina zaloziti , ili sondom
 
evo da se prikljucim temi.. posle prodaja krava krenuli smo sa tovom junadi. uglavnom imamo 5 komada, jer ne stizemo i to da uradimo od obaveza na njivi. koliko placate telice?
 
Drugari imam jedan problem sa jednim teletom sto sam kupio pre 20 dana.Ujutru kad ih hranim sve normalno,al vec u toku dana i najvise uvece na jedno tele se izduje nenormalno stomak sa njegove leve strane.Sta to moze biti? Otac kaze da se izduje (ili kako ko kaze).Sta raditi? nisam se susretao s tim problemom do sad?
Iz mog skromnog iskustva poremecaj flore buraga se desava kad se telad koja su pocela prezivati lece od proliva lekom streptomicin,on unistava i lose i korisne bakterije u digestivnom traktu.Ja sam tako napravio sranje,nicim nisam mogao da izlecim proliv i dam mu prasak streptomicin u hranu,proliv izlecen ali se tele pocelo naduvavati,svaka dva tri sata,sve tipa masti,ulja,mleka,koka kole pomaze ali kratkotrajno.Tom teletu se tacno videlo da nije dobro,neveselo,tuzan pogled,iako jede i preziva.Izduvavao sam ga crevom kad god vidim da se naduvao,svi veterinari su mi govorili da ga koljem.Nadjem ja na forumu savet,i kontam nemam sta da izgubim,donesem burag zaklanog bika,iscedim sadrzaj buraga i kroz crevo mu iz dva puta nalijem u burag,djeta dve nedelje,i sad Bogu hvala to tele mi je najnaprednije.Pisem ovo vec stoti put,ali meni je bas pomoglo iako su svi govorili da mu nema spasa.
 
Rasa91@
Zavisi kakvu robu uzimas kod nas je cena kod nakupaca 520e pa sve do 650e zavisno od velicine teleta.


Antibiotici kod teladi ako moraju da se daju uvek je bolji izbor injekciono nego preko usta ,a nadun moze da krene i bez upotrebe antibiotika.
Najcesce usled, kao sto je napisao milan992 poremecaja flore ,koji dolazi kao posledica naglog prelaska sa mlecne na cvrstu ishranu ,stresa usled transporta i promene prebivalista i ritma ishrane.
Uvek je veci rizik uzeti tele od 180kg koje je samo sisalo nego uzeti od 140kg ,ovo manje se lakse privikava na hranu.
To me je opeklo 2-3 puta ,jer kad god se zaletim da uzmem krupnu telad jer prosto ne mozes da im odolis ,uvek vise problema i to posebno sa onim koji su najsjajniji i u pocetku najlepse izgledaju.
 
Iz mog skromnog iskustva poremecaj flore buraga se desava kad se telad koja su pocela prezivati lece od proliva lekom streptomicin,on unistava i lose i korisne bakterije u digestivnom traktu.Ja sam tako napravio sranje,nicim nisam mogao da izlecim proliv i dam mu prasak streptomicin u hranu,proliv izlecen ali se tele pocelo naduvavati,svaka dva tri sata,sve tipa masti,ulja,mleka,koka kole pomaze ali kratkotrajno.Tom teletu se tacno videlo da nije dobro,neveselo,tuzan pogled,iako jede i preziva.Izduvavao sam ga crevom kad god vidim da se naduvao,svi veterinari su mi govorili da ga koljem.Nadjem ja na forumu savet,i kontam nemam sta da izgubim,donesem burag zaklanog bika,iscedim sadrzaj buraga i kroz crevo mu iz dva puta nalijem u burag,djeta dve nedelje,i sad Bogu hvala to tele mi je najnaprednije.Pisem ovo vec stoti put,ali meni je bas pomoglo iako su svi govorili da mu nema spasa.[/QUOT

Davanje sadrzaja buraga jeste najbolje ,ali treba naci mesara koji kolje da odes uzmes sadrzaj i da ga odma zalozis june ,jer nabolje regulises floru buraga.
 
Nazad
Vrh