Tov junadi

Kolege, da li je neko kastrirao musku telad koja se odrede za tov?? Ja sam pre 2 godina kastrirao jednog HF bikcica i mogu vam reci da je znatno mirniji, e sad nesto dalje nista nemogu da kazem, jer sam pogresio u ishrani i lose je bilo (sa 18 meseca 515 kg)...
 
Danas sam se veoma razocarao u tov junadi.Udjem ja ujutru na farmu kad imam sta da vidim jedno mrtvo tele gaze preko njega ostali.Sinoc kad sam ih hranio bili su svi dobro,znaci nije bolovalo barem ja nisam primetio,pozovem veterinara da mi kaze sta je u pitanju.On mi kaze da je u poslednju nedelju neverovatan virus se pojavio kod nas da ne moze da odvije kolko ima posla,kaze da je sve posledica ove blage zime tj prolece. pre dva meseca isto tako jedno samo sto je ono imalo neku srcanu manu. i kad pogledam ode moja zarada,i gde sam ja. Ja cuvam oko 20-tak znaci moj gubitak za sad je 20 procenata.:
 
Danas sam se veoma razocarao u tov junadi.Udjem ja ujutru na farmu kad imam sta da vidim jedno mrtvo tele gaze preko njega ostali.Sinoc kad sam ih hranio bili su svi dobro,znaci nije bolovalo barem ja nisam primetio,pozovem veterinara da mi kaze sta je u pitanju.On mi kaze da je u poslednju nedelju neverovatan virus se pojavio kod nas da ne moze da odvije kolko ima posla,kaze da je sve posledica ove blage zime tj prolece. pre dva meseca isto tako jedno samo sto je ono imalo neku srcanu manu. i kad pogledam ode moja zarada,i gde sam ja. Ja cuvam oko 20-tak znaci moj gubitak za sad je 20 procenata.:
E sta da radis,gubitak je to veliki ali nemoj da odustajes,ti novi oblici pneumonije toliko brzo napreduju da mogu da prouzrukuju uginuce za 6-12 sati.
 
A,sta raditi da se spreci?osim izbegavanja kupovine teladi sa svih stranajel napada i odraslu junad?.i ja sad cujem da je coveku u selu uginulo 5 komada.
 
Moraju sad junad cim se ubace u tov vakcinisati ,ima dosta vakcina za junad protiv BVD ,IBR...Samo sto je problem za krave tesko naci vakcine ...Sto je pre bilo sve su zavode upropastili ,sve otislo....
 
Ja sam ovu telad ubacio pocetkom novembra i sad su oko 250-280 kg,sto znaci da nije do zime. I plus sam ih zastitio onom vakcinom fajzer tako nesto,tako da vise nema nikakva pravila. Kaze mi veterinar da pre neki dan nekome uginulo 25 teladi za 2 dana i hteo je covek da se obesi.
 
Lele, da ne poveruješ.
Pa odakle sad došao taj virus?
Nije valjda da samo blaga zima na to utiče?
 
Pa vidi sad vise ni u veterinare ne verujem toliko,jer nisu kao neki sto su bili,ali sigurno da ovi 15 stepeni u sred januara nije dobro za nista pa i za teladi.
 
Ko ce meni da garantuje da veterinar nije zivotinji ubrizgao recimo destilovanu vodu? Kako ce jedan proizvodjac da to iskontrolise.
 
Nazad
Vrh