Tov junadi

auu pa moje bikove tovare u ponedeljak a dva uopste nemaju markice,imali su na pocetku ali im otpale zato sto su mirni.Dal ce moci tako da ih oteraju,napominjem da sam ih dao legalno klanici i trebaju mi papiri da bi opravdao subvencije.

pujol... daj napisi kako se ovo zavrsilo da li su ih primili bez markica. Ovo interesuje vecinu clanova.
 
Boksevi za junad su dimenzija 4,20x4,00m, sa rešetkastim podom, jasle 0,50m i krmnim hodnikom širine 2,40m. Gredice na rešetkastom podu su izgrađene isključivo od armiranog betona. One su širine 0,10-0,12m, a međusobno rastojanje između gredica je 0,035m. Donja širina gredice je približno upola manja nego gornja nagazna, radi lakšeg odstranjivanja stajnjaka. Svaki boks ima izlazno-ulazna vrata dimenzija 2,00x0,80m koja vode u koridor širine 1,00m kojim se junad mogu uvoditi ili izvoditi u boks i iz boksa.
Manipulativni hodnici sa kojima su povezani boksovi sa vratima nalaze se uz spoljne zidove tovilišta i širine su od 0.80 do 1.00m.
Svi procesi ishrane i izđubravanja su mehanizovani sa svođenjem žive radne snage na minimum.

Model 100 junadi u turnusu
Ukupna širina objekta je 11,40 m, plus po 1,00m za dva koridora od metalnih cevi sa spoljnjih strana objekta. Visina objekta je 3,00m. Ukupna dužina objekta je 21,00m (shema 4).

Shema: Osnova štale za tov 100 junadi
shema_Osnova_stale_za_tov_100_junadi.jpg

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]
  1. Boksevi
  2. Hranidbeni hodnik
[/TD]
[TD="width: 274"]
  1. Jasle
  2. Spoljašni manipulativni hodnik
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]




Model 200 junadi u turnusu
Dimenzije objekta su 11,40 (plus 2,00m koliko iznosi širina oba spoljna koridora) x 42,00m (shema 5).

Shema: Osnova štale za tov 200 junadi
shema_Osnova_stale_za_tov_200_junadi.jpg
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]
  1. Boksevi
  2. Hranidbeni hodnik
[/TD]
[TD="width: 274"]
  1. Jasle
  2. Spoljašni manipulativni hodnik
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]




Model 500 junadi u turnusu
Za ovaj model predviđena su dva objekta dimenzija 11,40m (plus 2,00m koliko iznosi širina oba spoljna koridora) x 54,00m (shema 6).

Shema: Osnova štale za tov 500 junadi
shema_Osnova_stale_za_tov_100_junadi.jpg
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]
  1. Boksevi
  2. Hranidbeni hodnik
[/TD]
[TD="width: 274"]
  1. Jasle
  2. Spoljašni manipulativni hodnik
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Obim proizvodnje za sva tri modela farmi za tov junadi prikazan je u tabeli.

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]
[/TD]
[TD="width: 114"]
100 junadi u turnusu
[/TD]
[TD="width: 135"]
200 junadi u turnusu
[/TD]
[TD="width: 130"]
500 junadi u turnusu
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 87"]
Prirast, t
[/TD]
[TD="width: 114"]
27​
[/TD]
[TD="width: 135"]
54​
[/TD]
[TD="width: 130"]
135​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 87"]
Stajnjak, t
[/TD]
[TD="width: 114"]
875​
[/TD]
[TD="width: 135"]
1 750​
[/TD]
[TD="width: 130"]
4 375​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Poboljšan tehnološki postupak proizvodnje krmiva, naročito silaže vlažnog klipa kukuruza, znatno smanjuje udeo skupih koncentratnih hraniva u obroku i time pojeftinjuje proizvodnju junećeg mesa.
 
po meni naj bolje za tov su ova belgisko plavo govece ja sam imao jednog bio je sila drzao sam ga 18 mjeseci a hranio standarnim koncentratom i silazom i sad imam opet jednog od 21 dan i njega cu isto hraniti a svi koji ne znaju sta je belgisko plavo neg malo proguglaju i vide
 
Kombinacija simentalca i belgijskog odlicna kombinacija ,ima sve mere,vrat izuzetno razvijen ...Samo sto semena belgijskog malo teze doci...
 
Kombinacija simentalca i belgijskog odlicna kombinacija ,ima sve mere,vrat izuzetno razvijen ...Samo sto semena belgijskog malo teze doci...
Bas i nije toliko teško doći, imaju ga centri, Bar ih ima u katalogu, e sada neznam da li imaju na lageru, čak u nekom katalogu piše da se preporucuje na holstajn i simentalca, ima lako telenje, e sad neznam kako je u praksi, voleo bih da čujem iskustva..
 
Bas i nije toliko teško doći, imaju ga centri, Bar ih ima u katalogu, e sada neznam da li imaju na lageru, čak u nekom katalogu piše da se preporucuje na holstajn i simentalca, ima lako telenje, e sad neznam kako je u praksi, voleo bih da čujem iskustva..

Normalno ,telenje bez problema i taj bik otisao na klanje sa 13 meseci,ne znam koliko tacno izmerio, preko 600 kg imao sigurno.

- - - - - - - - - -

Ma ima semena moze da se nabavi neznam u kom centru nabavljamo pitacu sutra zeta pa cu javiti.Ja sam uradio preko 30 grla sa belgiskim videcemo kakvi ce biti.

U bosni ima da se nabavi seme cuo sam,
a kod plana,krnjaca nemaju nisam siguran za temerin
 
Samo jedno pitanje, imam bikcica oko 3.5 meseca, sad jede Meggy kao lud oko 3kg dnevno, merim mu obim grudi i za pet dana je dobio 6cm, po onoj tabeli to bi trebalo da je negde ne manje od 10kg, jel to realno da ima dnevni prirast od 2kg?
 
Nazad
Vrh