Tov junadi

Ljudi mnogo vi trosite te detaline,mi kuci drzimo 25 komada i imamo manje od hektara detaline,nakosimo nesto sena dok su telad,uradimo silaze nabaliramo sojine slame,kukuruzovine i sa time hranimo.Da napomenem bikove drzimo do 500-550 kila a to obicno bude od 10-12 meseci.pozdrav
Detelina moze a i nemora da bude dominantna u ishrani kod bikova,ali sam primetio da imaju prilicno bolji prirast kad jedu kvalitetno seno.Kako imam svoju hranu i ne kupujem,nije mi problem da ih tako hranim,naravno ko nema dovoljno deteline ili drzi i krave(bez lucerke ili deteline,odmah se oseti manji prinos mleka)moze da koristi i druge izvore hrane.:ppozdrav: -----Manjevicu izbrisi PP-----
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam planirao da krenem sa 8 komada. pa da vidim kako ce da bude.... Moram dobro da razmislim. Zato sto moram da kupim presu, sunce, kosacicu, ako treba i silo kombajn, pa treba da se kupe i ta 8 teleta. Mene najvise zanima koliko bi mi bala deteline trabalo za tih 8 komada, da vidim koliko bi deteline treba. I jos jedna stvar, da li bi mogao neku turu bez silo kombajna, da ga ne kupujem odma, tj. da li mogu bez silaze....
Da li bi mogao tih 8 teleta da tovim sa 1000 bala deteline i jedno vagon kukuruza?
Pa,naravno da mozes bez silo kombajna,uvek ti neko moze uraditi usluzno...
 
Kolega Manjevic@ , pa jel ti to nas palis ili stvarno mislis da se bavis tim poslom ,i pre mesec dana si postavio isto pitanje ,zar vec nisi resio sta ces?:osmeh:
Bolje kreni sa manje pa ces videti kako se uklapas u taj posao.
 
ja tovim godinama a nemam ni presu ni silo kombajn,imam kolege sa kojima radim u preklamanje,Ja njima transport u silose oni meni role i silažu i 10ha kombajisanja.Uvjek ima rješenje ko hoće i niko nije imao odma sve.Za to što si nabrojao treba ti preko 10 000 evra.polako al sigurno
 
Prvo, drage kolege, ozbiljan sam. Zašto bih postavljao toliko pitanja, ako ne mislim ozbiljno. Druga jako bitna stvar, je da ja moram da imam masine, zato što to nema niko kod mene u selu, a ni u krugu od 15km najmanje... Tako da ne mogu računati da će mi neko raditi usluzno. A ako kupim sve te masine neće mi se isplatiti da držim ispod 6 komada....
 
jel se još iko bavi tovom u okolini??ako ima tovljača a nemaju mašina imaš šansu i za zaradu što bi ti dobro došlo.Ja te ne ometam,prelomi i kreni ako ne ide uvjek mašine možeš prodati ako ti ne trebaju.
 
Na 15-20km, nema niko ni balirku ni silo kombajn. Pa sa balirkom bi imao nesto posla sigurno, mada u mom selu nema ni 10 krava, tako da ne bilo mnogo posla. Ali ja planiram da radim 4 ha deteline, pa bih prodavao bale, a nesto bikovi u tov i tako. A sto se tice silo kombajna, to ne moram ni da kupujem.... A sto se tice odluke, odlucio jesam, ali sacekacu godinu dana, posto cu skoro kupiti kombajn, pa sa parama od kombajniranja cu da krenem sa tovom. Hvala svim kolegama na podrsci i savetima...
 
Prvo, drage kolege, ozbiljan sam. Zašto bih postavljao toliko pitanja, ako ne mislim ozbiljno. Druga jako bitna stvar, je da ja moram da imam masine, zato što to nema niko kod mene u selu, a ni u krugu od 15km najmanje... Tako da ne mogu računati da će mi neko raditi usluzno. A ako kupim sve te masine neće mi se isplatiti da držim ispod 6 komada....
U potpuno te razumem, za razliku od tebe meni nije problem oko spremanje hrane, meni je problem sta sa telacima , moji preci nikada nisu imali bikove u tovu.Nije jednostavno baci 5-6000 eura na kopovinu teladi bez ikakvo predznanje uci u pricu.Meni je rodjak iz susednog sela predlozio pomoc da imam njegovu podrsku u prvom turnusu i to sa telacima od dve nedelje starosti.Inace on desetak godina radi tov sa dvonedeljnim telacima.Nebi bilo lose imati nekog sa iskustvom i sto v ise edukacuje nece ti biti na odmet da udjes u pricu sa tovom.Post ispred nisa video tako da mogu da ti preporucim da sigurnije ti je da kupis telad nego ovaj kombajn(kombajn ti je krokodil u dzaku)sto planiras.Iz licnog iskustva je ovaj savet.
 
i ja sam imao samo traktor i prikolicu, pa kad sam uveo internet polako gledao sta sve ljudi rade, pa ona dodje jaci traktor i jos jedan mali pa balirka, grabulja, rotaciona, i ove godine u planu freza, silokombajn i sejacica, samo polako, moras imati bar nesto masina za pocetak, svaki pocetak je tezak
 
Evo par slika od mojih tovljenika.
attachment.php






attachment.php





attachment.php


attachment.php
 
Poslednja izmena:
U jednoj temi jedan clan je pisao da je june izgubilo obe usne markice, a da je sutradan trebao da ga iznese. Kako se sve zavrsilo?
 
Telad nikad nemoj ubrzavati ,jer svako ubrzavanje je mac sa dve ostrice kod goveda.
Godina je pred njima pa nek se tove....
 
Nazad
Vrh