Tov junadi

ja sam kupio farm komercov jednopostotni 54 ili 60 din kilogram na 25 kg dzak

- - - - - - - - - -

a da li valja citam sastav uporedjujem sa drugima nije los ali otkud znam nije lepo zapakovan

- - - - - - - - - -

sada ima 10 junadi oko 300kg a trebalo bi febroara da kupim jos desetoro teladi pa vide cu sta cu
 
Ja sam bio uzeo farm komerc na deset kilograma,otvori dzak videces da je pun jarme,a i miris mu je dosta slab,,,,mozda gresim,ali svako ima pravo na misljenje....
moja preporuka je Inbergov,a odluka je na tebi
 
ma znam ja sto sam kupio direkno u njihovoj mesaoni bio je ok a od primasana sam odustao kada sam video dosta soli ubaceno u njega .dodajem ja di kalcijum pored tog cantavirskog i stocne krede zbog ureje jer ja to dosta koristim pa se bojim kiselosti u buragu
 
Ja sam startovao sa farm comerc gotovom smesom kad sam kupio telad,sastav je identican kao i svaka druga gotova smesa,ali u ovom garant ima bar 30% samlevene deteline.Nisam zadovoljan,mada to je najjeftinija hrana,sami biramo sta cemo uzimati.
Ljudi generalno beze od Sano proizvoda od kako se pakuju u Srbiji,nekako mi inberg i patent co ulivaju najvece poverenje.
 
Kod nas u kraju tek od skoro ima Patent co proizvoda i jos nije zaziveo tako da kazem,ljudi ovde uglavnom koriste gebi i 100%,....
ali lepo kaze ona"ako ne znas sta je dobro pitaj sta je skupo"
 
Koristim Gebijev KALF saplament 3. Dobro se pokazao. Dok je ibeka imala originalne proizvode kod nas koristio sam njih, inberg mi ne uliva poverenje.
 
Mi koristimo patentove proizvode od letos i mogu reci da su za sada odlicni.Calfaron za telad kosta 134 dinara ide ga 5% a za junad koristimo Pan june ide ga 3% i kad se kupuje na dzak izadje 83 din kilogram.:ppozdrav:
 
Danas mi je jedan covek ustupio svoje dvoriste i objekat u kome moze da se smesti 10 bikova. Tako da sam ozbiljnije poceo da razmisljam o tovu. Kod nas se telici kupujo oko 400e, a prodaja bikova ide na 2,10e. Sada mi vi recite koliko bi se meni to isplatilo da radim, hranu bih imao svoju, e sada ne znam sta je potrebno? Znam za kukuruz i detelinu, stocni jecam. Da li treba jos nesto. I ako mi mi neko moze recin koliko bi mi hrane trebalo da 10 teleta napravim na bikove od 500-600kg. Neko mi kaze da treba izmedju 100 i 150 bala deteline po grlu, neko kaze da treba 250-300, ne znam vise koga da slusam.... Pa ako ima neko voljan da me lepo uputi i objasni sve oko tova bikova...
 
Moraš da shvatiš da niko ne može da ti garantuje da će cena kad ti dođu bikovi za klanje da bude 2.1, tako da to baš i nije posao da odradiš jednom nego uđeš u to i na nekoj turi prođeš dobro na nekoj i ne baš, negde ti ostane 100e po biku i đubre a negde samo đubre. Pazi se jer nije baš toliko jednostavno kao što izgleda a na deset bikova ako jedan ugine nema šanse išta da zaradiš. Inače pretresi ovu temu sve piše!
 
moze li neko da mi kaze koliko je dovoljno prostora za bikove kada se vezu kao krave, koliko prostora po jednom mestu
 
Danas mi je jedan covek ustupio svoje dvoriste i objekat u kome moze da se smesti 10 bikova. Tako da sam ozbiljnije poceo da razmisljam o tovu. Kod nas se telici kupujo oko 400e, a prodaja bikova ide na 2,10e. Sada mi vi recite koliko bi se meni to isplatilo da radim, hranu bih imao svoju, e sada ne znam sta je potrebno? Znam za kukuruz i detelinu, stocni jecam. Da li treba jos nesto. I ako mi mi neko moze recin koliko bi mi hrane trebalo da 10 teleta napravim na bikove od 500-600kg. Neko mi kaze da treba izmedju 100 i 150 bala deteline po grlu, neko kaze da treba 250-300, ne znam vise koga da slusam.... Pa ako ima neko voljan da me lepo uputi i objasni sve oko tova bikova...

Sve sto si napisao je relativno. Telad dok su manja pa do kilaze od 300 kg hrani sa smesom zitarica i dodaj premikse ili zitarice koje imas mesaj sa koncentratom. Preko 300 kg mozes im davati sta god imas jer ce sve jesti. Za tov bikova je pozeljno imati i silazu jer ce ona znacajno povecati procenat proteina u hrani a smanjiti seno. Ako si nov u ovome moj savet ti je da za pocetak krenes sa 5 kom, da bi se uhodao, video potrosnju hrane itd. A rizik time znatno snanjujes. Pa kasnije lagano povecavaj broj.
 
Pa ja sam planirao da krenem sa 8 komada. pa da vidim kako ce da bude.... Moram dobro da razmislim. Zato sto moram da kupim presu, sunce, kosacicu, ako treba i silo kombajn, pa treba da se kupe i ta 8 teleta. Mene najvise zanima koliko bi mi bala deteline trabalo za tih 8 komada, da vidim koliko bi deteline treba. I jos jedna stvar, da li bi mogao neku turu bez silo kombajna, da ga ne kupujem odma, tj. da li mogu bez silaze....
Da li bi mogao tih 8 teleta da tovim sa 1000 bala deteline i jedno vagon kukuruza?
 
QUOTE=Manjevic;784760]Danas mi je jedan covek ustupio svoje dvoriste i objekat u kome moze da se smesti 10 bikova. Tako da sam ozbiljnije poceo da razmisljam o tovu. Kod nas se telici kupujo oko 400e, a prodaja bikova ide na 2,10e. Sada mi vi recite koliko bi se meni to isplatilo da radim, hranu bih imao svoju, e sada ne znam sta je potrebno? Znam za kukuruz i detelinu, stocni jecam. Da li treba jos nesto. I ako mi mi neko moze recin koliko bi mi hrane trebalo da 10 teleta napravim na bikove od 500-600kg. Neko mi kaze da treba izmedju 100 i 150 bala deteline po grlu, neko kaze da treba 250-300, ne znam vise koga da slusam.... Pa ako ima neko voljan da me lepo uputi i objasni sve oko tova bikova...[/QUOTE]
Ajde druze da probam ja da ti pomognem na neki nacin, posto u tovu imam od 8 do 10 bikova kako kad,to je od prilike broj koji bi i ti ubacio u tov.Izlozicu moj nacin tova,pa mozda izvuces neku korisnu informaciju.Telad uzimam od 150 do 200 kg, cena varira od 450 do 550e po grlu,i drzim ih do 15-16 meseci starosti,kod mene odprilike provedu godinu dana.Ne koristim nikakve koncentrate,hrana je bazirana na(kabasta) detelini i lucerki,od septembra pa do maja dobijaju 1 dnevno silazu.Kukuruz mesam sa zitaricama (jecam ovas i tritikal)50%kukuruz 50%ostalo.Zob dobijaju ujutru i uvece.U starti tova ide jedna bala lucerke na 3 teleta,kasnije 1 balu delim na 2 bika(2 bale) ujutru i uvece,bala je negde velicine od 12 do 15 kg.Zitarice u startu dobijaju 3-4 kg(dnevno) postepeno im povecavam do 10-12 kg na dan.Bikove prodajem kad dostignu tezinu od 700-750 kg i iskljucivo ih dajem na liniju klanja (daju od 55 do 58%mesa).Telad uzimam uglavnom od ljudi koje poznajem,pa mi je mala prednos to sto znam(kažu mi) koja su im najbolja telad,a ostala posle prodaju natkupcima.Moj ti je savet ako imas mogucnost probaj isto tako da uradis, tako ces malo smanjiti rizik da imas grla koja se losije tove, jer samim tim imaces i manji prirast.Sad sve zavisi na koji bi ti nacin hteo da ides u tov,da li na isti nacin kao i ja, ili ces koristiti iskljucivo koncentrovanu hranu,ako ti je cilj da sto pre dostignes odredjenu tezinu,da bi sto pre prodao_Od toga ce ti dosta zavisiti zarada(ulozeno dobijeno).Da napomenem da ja bikove drzim iskljucivo kao neki vid garancije,(bavim se ratarstvom kao i ti)kad je losa cena zitarica ili suša,da imam uvek neki izvor zarade,i da mogu da prodam kad meni najvise odgovara.Ako te jos bilo sta zanima slobodno pitaj.:ppozdrav:
 
Druze ti bikove mozes da tovis i bez koncentrata, samo je znak pitanja koliko ce godina trajati tov. Bez silaze svakako mozes, ali je pozeljno da je imas iz gore navedenih razloga. Svaki nedostatak hrane produzava tov. Sto se deteline tice nju ne koristim u ishrani junadi, vec za ishranu krava. Kada nadjes slobodnog vremena prelistaj ovu temu jer stvarno ima puno korisnih saveta u vezi ishrane junadi.
 
Slazem se sa kolegom @vladj, da mozes bez silaze,mi smo tovili i bez nje,ali je bolji prirast kad se koristi silaza a i otvara im apetit,bolje jedu i drugu hranu.Ja sam naveo za koje vreme meni stignu bikovi za prodaju hranjeni iskljucivo domacom hranom i ja sam time zadovoljan,ali od toga tebi dosta zavisi koliko ces koje hrane utrositi,tako da ti tesko moze neko dati precizan odgovor oko kolicine hrane koja ti je potrebna jer ako ces koristiti premikse i koncentrate tj, odredjeni nacin ishrane, ranije ce dostici odredjenu tezinu samim tim ti je potrebno manje kukuruza i sena.Samo sa 1000 bala deteline tesko da ces izgurati tov,mozda do nekih 500kg, dok kolicina kukuruza mislim da bi ti bila dovoljna.Ako nemas svoju i kupiti u startu tih 1000 bala deteline pa da krenes u tov,mislim da nebi ti se isplatilo nikako...Poslusaj kolegu @borko jagodinac,posej bar 2 ha deteline,pa posle razmisljaj o tovu.Kod nas je cena 1 bale sena 200din pa x1000 samo na kupovinu sena ces izgubiti zaradu na 3-4 bika. Obrisano...
 
Poslednja izmena:
Ljudi, ja zato i hocu da krenem u tov junadi. Planiram da radim oko 5 ha deteline, kod nas se dosta trazi. A ono sto ne prodam da dam svojim bikovima, sve je to povezano, dobro sam razmislio.... A li ja kako vidim, mnogo mi se vise isplati da prodajem bale deteline po 2 e po bali, nego da tovim bikove...
 
Ljudi mnogo vi trosite te detaline,mi kuci drzimo 25 komada i imamo manje od hektara detaline,nakosimo nesto sena dok su telad,uradimo silaze nabaliramo sojine slame,kukuruzovine i sa time hranimo.Da napomenem bikove drzimo do 500-550 kila a to obicno bude od 10-12 meseci.pozdrav
 
Moj stric je tovio 30 godina bikove bez silaze i rezultati su bili dobri. Bazirao se na treberu (blizu nam Apatinska pivara), kukuruzu, jecmu i psenici i tadasnjim premiksima koji su bili na trzistu. Deteline su dobijali minimalno, a sena prilicno. Ima livadu od 4kj koja je bila dovoljna za 8-20 bikova u tovu.
 
Nazad
Vrh