Tov junadi

Milan Lacarak i moji su takvi bili te kilaze otprilike sto sam kupio letos od izvesnog Dragise Gise iz Draginja.od 100do120 kg za 415 evra.samo sto ja nisam imao iskustva sa prolivom pa sam imao kaliranja.
 
Koliko jedno tele-bik pojede deteline u toku jednog tova? Npr. koliko bala pojede za to vreme?
 
Okej mozda bi moglo da je malo jaci sa proteinima konkretno soja, ali mozda lucerkom nadoknadi te proteine. Nije svejedno da li jedu kvalitetnu lucerku ili neko mrsavo seno ili sudansku.Jedna druga stvar me odusevljava. Toliko dobrih objekata i interesovanje za nabavku teladi znaci da postoji interesovanje i volja za tov. Samo kad bi moglo da se sprovede da neko organizuje skupljanje teladi za kupce, ali stvarne tovljace e to bi bio poso.

- - - - - - - - - -

Bilo je vec ranije reci o tome. Negde oko 1500kg pa ti racunaj koliko je to bala.
 
Neko je nekad negde proračuno koliko je potrebno % proteina junadima za tov. Sve što premašuje to je potpuno bacanje para.

Najbolji primer za to su tovljači pilića. Pre dvadeset godina je u prosečan koncentrat išlo do 25% sojine sačme a danas je to jo 10% više. Organizam pilića prosto ne može da iskoristi sve te proteine. Tako da je to nepotrebno bacanje para. E sad neko će reći da savremene rase pilića to mogu iskoristiti. To uopšte nije tačno, već je to propaganda prerađivača soje. Isto kao što su nam 20-30 godina razni stručnjaci govorili da je margarin zdraviji od maslaca a zejtin od masti.
 
Ja sam nesto isprobavao sa sojom u celom tovu nisam postigao neki znatno bolji efekat. Da se ne lazemo bilo je malko bolje i brze, ali s obzirom da moram soju da kupim kad se stavi sve na papir nije neka veca razlika osim sto je skuplji tov. Oni i ovako dobijaju deo proteina kroz lucerku i silazu. Zbog toga ubacujem soju samo u prvih 2-3 meseca tova jer su im tada najpotrebniji proteini dok ne dodju do neke kilaze od 300-350kg.
Svinjama je bitniji jaci proteinski koncetrat jer se hrane samo njime i nemaju drugi izvor proteina, dok junad dobija deo proteina i kroz kabastu hranu tako da za njih nije bas toliko neophodan koncetrat sa mnogo proteina.
Pa kad malo bolje pogledamo ljudi i dan danas hrane junad samo prekrupom, pa ih utove i zarade koliko toliko.
Vojkane nemoj da mislis sam ja nesto lose shvatio tvoj komentar, ali ja sam isprobavao razne stvari i jednostavno dosao do tako nekog zakljucka tokom poslednjih godina :ppozdrav:
 
Junad nemaju nemaju velike potrebe u proteinima jer mikrobijalno stvaraju proteine ,njihove potrebe se svode na 12,5-13,5 % prot ,znacajno je njima deo kabastog deo obroka jer iz njega dobijaju energiju .
 
Vec sam pozaboravljao neke stvari iz ove oblasti pa sam morao da se podsetim iz literature.
Sve zavisi koji tip tova ce neko zeleti da primeni i koliko brzo ce zeleti da mu bik raste.Ako je neki poluintezivni tov onda bi i moglo ovo sto kaze Milan.Mada ne moze se reci da je potrebna samo energija,mora biti pravilan odnos energije i proteina.Komplikovano je to malo sta se od cega dobija to ces saznati tek kad polozis ishranu na veterini.Po meni je bolje ici na obrok sa sto vise i sa sto kvalitetnijim koncentratom uz manji dodatak sena ili slame samo zbog kabastog dela i varenja a i zbog acidoze buraga.
Za intezivan tov bi neka preporuka bila ovakva:
kukuruz zrno 60,5
suvi repini rezanci 18
sunc. sacma 18
kostano brasno 1
kreda 1
so 0.5
VMD 1
Zanimljivo bi bilo i dodavanje uree do 4% konc. obroka i to je dosta dobra stvar kao izvor jeftinog proteina.Trebalo bi i da se daje bar 1kg sena.Ta receptura bi trebalo da da prirast 1.2 do 1.5kg/dan uz utrosak konc. 6-7kg konc za 1 kg prirasta.Ako se zeli neki manje intenzivan tov onda je to neka druga prica.
Ja uvek imam po 2-3 bika ali nikad ih ne hranim ovako intenzivno,uvek nesto sa vise sena ali sigurno je to greska i onaj ko ima vise bikova u tovu mora da sebi nadje najbolje resenje da bi sto vise zaradio jer ovo je vreme totalno zbunjujuce i treba da budes bas snalazljiv sta ti je jeftino a sta daje dobar prirast.
 
ma sve to zavisi i od toga ko koliko zemlje obradjuje, kakva mu je biljna struktura, kakvi su mu bili prinosi, koliko grla ima...

u sustini je dok su mladji malo vise proteina, kasnije manje, a obrok pravis prema raspolozivim hranivima pokusavajuci da sva proizvedena hraniva budu sto duze na meniju da se sto manje dokupi - idealno nista jer kad pocne i iz dzepa da se vadi i kupuje hrana onda sve to postaje visa matematika koja topi profit..
 
E pa to je ono sto se kaze u intenzivnom tovu junadi zarada 50-100eura po grlu.
Neko rece da dam svoju recepturu pa sam zato i napisao ovo od malo pre.
 
Kad smo kod tova HF junadi, ja sam se pre par meseci malo je reći oduševio kada sam video kako izgledaju grla sa 13-14 meseci starosti. Kada smo izračunali, imali su gotovo iste priraste kao i simentalci u tovu, neverovatno. Ali su imali hranu vrhunskog kvaliteta po volji, bukvalno non stop, ali su potrošili više hrane i bili su masniji nego simentalci. I ja sam i dalje kada je reč o tovu na strani simentalca iz 101 razloga ali više nisam definitivno skeptičan kakav sam bio ranije kad je reč o tovu HF grla. Evo i neka fotografija tih grla:

img5633.jpg


2012-04-2411-01-32695.jpg


2012-04-2410-59-15281.jpg
 
Ova receptura sa 4% uree u obroku ,je dobra ali u nasim uslovima tesko izvesti gde treba dobro izmesati yreu sa koncetratom jedino ko ima mesaone,u protivnom usled trovanja ureom bik moye da ugine u roku pola sata
 
Ovako utovljenu junad HF rase nisam skoro vido.Nadam se da se domacinu isplatilo.Poznato je da je stepen iskoriscenja hrane za tov kod HF junadi daleko manji od simentalca.
 
Ova receptura sa 4% uree u obroku ,je dobra ali u nasim uslovima tesko izvesti gde treba dobro izmesati yreu sa koncetratom jedino ko ima mesaone,u protivnom usled trovanja ureom bik moye da ugine u roku pola sata
ja imam mješaonu i nisam još nikad miješao UREU u koncetrat.Razmišljam o tome ali sad su mi mali prosjek oko 200kg.Postotak kažu 4% ali kako su mi govorili da se ta hrana mora brzo potrošiti jer se lako kvari.Imam mi to logike po ljetu a sada po zimi ne.Koristim trenutno austriski premiks BIOMIL konverzija je super,do sad sam išao sa pantom f58.razlika u cijeni je 6e na 25kg u korist biomila i udio kupovni komponenti soje i suncokreta je manji pa su i troškovi manji.Ima li ko iskustvo od koje kilaže bi mogla da krene urea,ne moram ubacivati 4% krenuo bi od 1,5 pa išao naprijed s tim da nebi prelazio 4%.
 
Ako hoces da koristis ureu prvo nikako ne stavljaj soju zrno,to je osnova.Dalje,ona moze da ide od onoga momenta kada je tele potpuno formirano sa organima za varenje i potpuno samostalno od mleka.Znaci sa 200-250kg i obavezno je polako uvodjenje,sa nizim procentom.Mora to neko da ti preracuna jer je urea neproteinski izvor azota za prezivare.Da ne preteras bespotrebno sa kolicinom proteina.Znaci ako dodajes ureu onda na drugoj strani treba da smanjis kolicinu proteina.Trebalo bi da je urea najjeftiniji izvor proteina za prezivare ali to zavisi od njene trenutne cene a sada su se pojavili i raznorazni poboljsivaci konverzije pa je i ona dobila znacajnu konkurenciju.
 
Nazad
Vrh