Tov junadi

Da li mora vakcina fajzerova Master da se odma iskoristi kad se otvori,zato sto sam je kupio i doza je 25 teladi,a ja trenutno imam 15 a jos deset ubacicu za mesec-dva.Meni je veterinar reko da moze,samo se stavi u frizider,dok mi je drug reko da mora odma da se iskoristi kad se otvori?E sad budi pametan
Meni je veterinar takodje rekao da je samo stavim u frizider i da je to ok
 
Jingis/
Ja sam teletu koje se naduva davao.
Parče leba i na njega namažem dobru kašiku svinjske masti.
Davao sam zejtin
Davao koka kolu da izazove podrigivanje
Davao Sodu bikarbonu
Davao Sikavet razmućen u 2-3 litre vode
I pole NEOSANINGEST
KRAJNJA OPCIJA je bilo izduvavanje crevom ILI Bušenje.
E sad ti odaberi šta ti je najzgodnije.:osmeh:
 
ja sam imao ove god. problema s jednim teletom...po dva-tri puta smo ga dnevno ispuštali...
sve i svašta probali i na kraju kad smo dali tečnost iz buraga od zaklanog bika tad je prestalo i tele se oporavilo...
 
Jingis/
Ja sam teletu koje se naduva davao.
Parče leba i na njega namažem dobru kašiku svinjske masti.
Davao sam zejtin
Davao koka kolu da izazove podrigivanje
Davao Sodu bikarbonu
Davao Sikavet razmućen u 2-3 litre vode
I pole NEOSANINGEST
KRAJNJA OPCIJA je bilo izduvavanje crevom ILI Bušenje.
E sad ti odaberi šta ti je najzgodnije.:osmeh:

Znam brate sve to ali meni nista od toga nije zgodno :osmeh:...Kad moram da ga izduvavam muka me uhvati...

Sto se tice vakcine, mora odmah da se potrosi kad se pomesaju one dve boce. Ja sam sam kupovao vakcine i dolazio veterinar i dao im. Ja isto imam 15 komada i kupio sam vakcinu od 25 doza ovo ostalo sam bacio. Vakcinu i revakcinu sam platio 120 evra.
 
Imam jedan "potencijalni problem. Sinoc sam doneo telad staru od 2-4 nedelje. Kad sam ih uveo u stalu svima sam dao po 3 litre milsana, sto su pili i kod prethodnog gazde. Svi su popili svoju dozu. Medjutim jedno tele jutros i veceras nece da pije. Probao sam da ga pojim, da mu dajem kravlje mleko ali nista. Jezik zabacuje u stranu i izbacuje cuclu, a ono sto iscuri iz cucle proliva mu se iz usta. Inace nije pokunjeno, po malo jede seno i slamu. Danas je mukalo kao da je gladno. Ne znam sta bi mu moglo biti da je zbog promene sredine ne bi ni sinoc sisalo, a do veceras bi izgladnelo i pocelo. Nadam se da ce ujutru poceti. Sto bi mogao odbijati mleko?
 
Oprzilo je jezik 100 posto.Sigurno si napravio previse vruc milsan.isti slucaj sam imao sa prvim teletom koje sam tako hranio,izludeo sam dok nisam provalio sta je.Sad ga verovatno jos pece,ali proci ce ga,a ti pazi na temperaturu kad pravis milsan.imas na oglasima terometar za 1000 din koji ima veliki opseg temperature,jako korisna stvar za pravljenje mlecne zamene.
 
Bravo Savo, otvorio si mi oci, duznik sam ti po drugo put. Sinoc kad sam stigao zurio sam da namirivam i njih da napojim, a on je pio prvi iz prve kante, dok nisam dao drugima on se vec malo prohladio. Samo to moze biti. Ovo mi se jos nikad nije desilo. Posle koliko vremena je tvoje tele pocelo ponovo da sisa.
 
Nema na cemu prijatelju.Znas kako,ja sam odmah pomislio da mu je bilo vruce i pokusao da mu dam rashladjeno,ali on samo lizne i okrene mi guzicu.To je bilo uvece,sutra ujutru isto nije hteo,ako se dobro secam uvece je vec sisao.Ako nisi siguran bolje nek je malo hladnije dok se ne navikne.
 
poz, planiram da kupim 2 teleta muska za tov, da budu oko 120 kg, zna li se koliko hrane ce pojesti dok ne stignu do 400 kg, koje vreme treba da dostignu tu kilazu. od hrane imam detelinu(baliranu, seno), od prekrupe kukuruz, jecam, tritikal, psenicu, i sa cim je najbolje da se hrani, i u kojoj meri/ postavio sam nekoliko pitanja, izvinite za to, ali znate sigurno odg na sva pitanja
 
Ima vec diskusija na tu temu druze,al evo,ljudi obicno drze junad do 500 kg i to bi ta telad pod uslovom da su simentalci i da lepo hranis trebala da signu ugrubo za godinu dana,potrosnju kabaste hrane ti ne mogu precizno reci,a koncentrata koji bi sam pravio bi ti pojeli oko 3 tone njih dvojica.Ovog kupovnog mozda nesto manje.
 
@Sava21 nadam se da ce ujutru projesti. Ubadam ja temperaturu skoro kao termometar(ranije dok sam se kontrolisao), nego sam zurio, a zurba se uvek obija o glavu. Da dopunim kupovnog pojedu 1100-1200kg, a cistog kukuruza 1500-1600, sto se tice kabastog isto oko 1500kg (100 bala).Ovo vazi za tov od 130-140kg do 520-530kg. To je utrosak nesto malo ispod 7kg hrane za kg prirasta. Sto se ide na vecu kilazu i konverzija je veca.
 
sta bi trebalo od komponenti za koncentrat? znaci 1500kg za godinu

- - - - - - - - - -

@Sava21 nadam se da ce ujutru projesti. Ubadam ja temperaturu skoro kao termometar(ranije dok sam se kontrolisao), nego sam zurio, a zurba se uvek obija o glavu. Da dopunim kupovnog pojedu 1100-1200kg, a cistog kukuruza 1500-1600, sto se tice kabastog isto oko 1500kg (100 bala).Ovo vazi za tov od 130-140kg do 520-530kg. To je utrosak nesto malo ispod 7kg hrane za kg prirasta. Sto se ide na vecu kilazu i konverzija je veca.

ovde mi covek kaze koji drzi kao do 200kg 4kg mesavine kukuruzai jecma, a od 200 do 400kg ide 8 kg po biku na dan, 4kg ujutu i 4 uvece a izmedju hrana detelina , seno, i za 12cmeseci stignu 400kg.
 
Na to sto imas treba ti jos 10-tak% sunc. sacme i 5% soj. sacme i neki od premiksa za junad.
Tovna junad nisu nesto posebno zahtevna za nekim "extra"premiksima pa se ne moras nesto zaletati za najskuplje.
Gledaj od pocetka kad ih nabavis da im dajes sto kvalitetniju hranu , a kasnije kako odrastaju mozes i da im "podvaljujes".
Ja mojima u tovu krenem sa kvalitetnom hranom ,a tov zavrsavam sa cistom kukuruznom prekrupom.
I jos na kraju mislim da im je obrok od 2% od njihove mase mnogo ,ja se drzim mere od 1-1.2% tj.biku od 500kg obrok od 2.5-3kg.
 
I ja idem sa 1kg obroka na 100kg mase. U pocetku kukuruz,jecam,mekinje,soja i premiks. Kasnije ubacujem suncokret. Posle izbacim mekinje i jecam, a ubacim treber. Posel izbacim soju i idu samo kukuruz,treber i sunc. sacma. Ubacujem i kredu i premiks. Za godinu dana moraju biti znatno tezi od 400kg. Ubacujem deo i psenice i nekad preko zime rezanac.

- - - - - - - - - -

Moji ne bi ni mogli da pojedu 2kg na 100kg mase objedali bi se. Mozda nekad predje 1kg ali ne vise od 200-300grama. Dajem im da uvek budu siti, a da naredni obrok rado pojedu.
 
Nazad
Vrh