Tov junadi

Ja sam pokusao da im dajem koncentrat po volji a iznad postojecih jasala sam napravio jasle za seno tako da su imali i seno po volji ali nisam dobio nista na prirastu, samo sam imao mnogo vecu potrosnju hrane za isti prirast i primetio sam da u balezi ima dosta nesvarene hrane tako da sam se vratio na heanjenje na obrok, leti konsentrat ujutru i uvece, izmedju detelina a zimi kada ih hranim silazom ja podelim dnevnu dozu koncentrata na tri dela i dajem im preko silaze triput na dan i jednu balu deteline na deset komada.
koliko daješ koncetrata bikovima 400-500 kg a koliko silaže
 
koncentrat im dajem 1,5kg na 100kg telesne mase a sto se silaze tice neznam tacno u kilogramima, dajem im tri puta na dan tako da napravim meru da od obroka do obroka je pojedu i kao sto sam gore napisao uvek preko silaze im dajem koncentrat i oko podne im dam balu deteline, obroci u toko dana su vremenski rasporedjeni na pet do sest sati.
 
koncentrat im dajem 1,5kg na 100kg telesne mase a sto se silaze tice neznam tacno u kilogramima, dajem im tri puta na dan tako da napravim meru da od obroka do obroka je pojedu i kao sto sam gore napisao uvek preko silaze im dajem koncentrat i oko podne im dam balu deteline, obroci u toko dana su vremenski rasporedjeni na pet do sest sati.
jel 1,5 kg po obroku uujutru uvece, ili 1,5 kg podeljen iz dva obroka?
 
Hvala na svim odgovorima.
Ja sam imao u tovu 11 i po meseci, prosek, neki su bili 11 meseci a neki idu sutra tj. nakon 12 meseci. Videćemo koliki će biti prosek kilaže, ali mislim da će biti oko 470-480kg. Dobijali su dva puta dnevno koncentrat, otprilike 1kg na 100kg žive vage prosečno tokom tova i prosečno 3-4kg razne kabaste hrane (detelina, sudanska trava, sojina slama, kuruzovina) po grlu dnevno.
Da li je to ispod neke norme, ili ne?

Otkupljivač mi kaže da sam pogrešio što nisam koncentrat davao po volji, jer bi bila bolja prosečna kilaža.
 
U zavisnost od cene komponenti ili gotovog koncentrata ja sam ubedjen da je bolje davati vise koncentrata a sasvim malo kabaste hrane.Otkupljivac to kaze i iz razloga jer je daleko bolji kvalitet mesa.Dobija se tzv mramorirano meso.Kod dugotrajnijeg tova je manji randman klanja i zilavije meso_On ti to predlaze mozda vise za svoju korist a ako je cena junadi dobra a hrane niska ipak je bolje toviti suvi tov.
 
@branko sa kojom kilazom su usli u stalu kad sa godinu dana oni izlaze samo 480kg?

Evo npr. kod nas, mozda ce nekom koristiti. Prosla tura, 15 komada, prodata 5-6 septembra ove godine, usli sa 170kg prosek izasli sa 566kg prosek posle 9 meseci i 10 dana. Ovo je jos jedna od losijih tura u zadnje 4-5 godina. Slobodan tov je u pitanju, hrane imaju koliko hoce. Koncentrovane hrane imaju stalno ispred sebe a i seno (detelina, lucerka). Prvi 2-3 meseca idemo sa koncetrovanom hranom, suncokret, premiks, mekinje itd. posle toga cist mleveni kukuruz i seno.
 
Ja sam u slicnoj situaciji kao branko,isto sam kupio malu telad i nacin ishrane je otp.isti.A neka mi neko objasni kako su moji roditelji pre desetak godina tovili telad od svojih krava koja su sisala 6 nedelja i hranjeni kukuruznom prekrupom i detelinom i kukurzovinom,obroceno,nista po volji osim vode i sa godinu dana starosti june bude svako preko 500 kila.
 
Ima vise razloga , to tvoje tele nije menjalo mesto prebivalista , nije dozivljavalo stres tovarenja u kamion ,voznje po pijaci ,susretanja sa teladima iz drugih stala koja nose svaki svoj soj virusa i bakterija, promene kvaliteta i nacina ishrane i na kraju postepen prelazak sa mleka na cvrstu hranu
Ne znam zasto su ih tvoji zalucivali tako rano, verovatno im se vise isplatilo da unovce to mleko ,ja moju telad napajam od 10-12 nedelja, s' tim sto im postepeno smanjujem mleko a povecavam cvrsti obrok.
Sad je kod ljudi situacija da je mleko ili jeftino ili cak nema ni ko da ga otkupi pa je najisplativije unovciti ga kroz tele.
A kupiti to tele koje do utovara u kamion nije okusilo nista drugo osim mleka je zagarantovana patnja i kaliranje sledecih mesec dana.
Pa mu onda treba sledecih mesec dana da dodje na ono sto je bilo ,pa tek posle toga krene da napreduje.
To je odprilike ono vreme koje se izgubi u odnosu na tele iz tvoje stale.
 
U pravu ste obojica,telad od svercera u kamionima provedu i po par vasara,a izmedju vasara ih garant vrate pod krave sisaju koliko hoce i kad ih ja kupim i zavezem za jasle to je propast.Ja krave nemam,ali sam cvrsto odlucio da svako sledece tele bez obzira na starost napajam milsanom i postepeno predjeim na koncentrat.Mozda je patnja ali ako tako uspem da izbegnem kaliranje i bolje formiram tele sigurno ce se isplatiti.
 
Iskustvo koje imam do sad je to vise puta potvrdilo.
Nekoliko puta se preklopilo da imam svoje tele za tov iste starosti sa teladima koje kupujem i na kraju tova je uvek moje bilo teze od kupovnih 50-70kg.
Ujak mi ima sada problema sa nadunom kod kupovnih teladi i posle nekoliko intervencija veterinara je dobio preporuku da ih vrati na pocetak tj. da krene ishranu samo mlekom ili zamenom ,pa postepeno posle nekog vremena da im uvodi cvrstu hranu.
 
Pa eto i ja sam to sinoc cuo od brata, od njih 17 imaju 4 koji se vec vise puta naduvavaju i takav savet su dobili od veterinara.
Koliko ce biti uspesno videcemo ,a iskustva cu preneti i ovde....
 
U pravu ste obojica,telad od svercera u kamionima provedu i po par vasara,a izmedju vasara ih garant vrate pod krave sisaju koliko hoce i kad ih ja kupim i zavezem za jasle to je propast.Ja krave nemam,ali sam cvrsto odlucio da svako sledece tele bez obzira na starost napajam milsanom i postepeno predjeim na koncentrat.Mozda je patnja ali ako tako uspem da izbegnem kaliranje i bolje formiram tele sigurno ce se isplatiti.
Pre 10-ak godina dok smo jos drzali simentalca sam par teladi napajao Milsanom umesto mleka,Znaci od pocetka do kraja.Kod mene je rezultat bio katastrofa.Telad daleko od onih sto piju mleko.Zakrzljala,dlakava,izbacena kicma.Nisam se tome nadao,bar ne u tolikoj meri.Ima li neko slicno iskustvo?
 
U zadnja dva dana svi argumenti interesantni i preneti iz prakse. Ja mojim koncentrat ili zob kako mi kazemo u nasem kraju dajem obrocno. Ako dam malo vise lil po volji taj koncentrat se izmesa sa prasinom i zemjom iz deteline ili sudanske pa nece da ga jedu. Znaci pre svakog obroka koncetrata jasle se pociste i tek onda koncentrat pa kad ga pojedu kabasta hrana po volji.Ipak su oni prezivari, a koncentrovana hrana je samo kvalitetna dopuna obroka.
 
ja sad imam jednog takog,kupio sam ga u starosti 25 dana i napajao još mjesec sa milisanom i polako prelazio na kompletan čvrsti obrok ali razlika je ogromna.Moj je zaključak da meni u boks neće više tele ispod 2,5 mjeseci starosti i da je sisalo kravu.takvo tele je već kod gazde uzimali kabasti obrok i nema problema u prelasku.radije platim 100 ili 150e više i miran sam.Početni ulog u ulazu se vrati na kraju jer su ta telad tj. bikovi su puno teži na izlazu.
 
Meni se milsan u kombinaciji sa megijem extra pokazao,odradjeno je sve po savetu proizvodjaca,tele je preslo na cvrstu hranu bez kile kaliranja,i sad ga ne mogu nahraniti,pojede sve zivo,i stigao je ove koje sam kupio od svercera,a mladji je 3 meseca.postavicu vam sliku.Naravno ima tu puno i do sorte.
Prnjavor,ideja ti je dobra ako kupujes telad od domacina licno,da mozes biti siguran da je tele vec pocelo da jede,a kod nakupaca budi siguran da ni jedno tele nije skinuto sa sise imalo ono 100 ili 200 kila.
 
Nazad
Vrh