Tov junadi

Junad i neće pojesti više nego što im treba.
 
U pocetku obavezno 16tak posto proteina i neki premiks. Od pocetka pa do kraja tova da kukuruza bude bar 60 posto u smesi jer ima najbolju energetsku vrednost.

- - - - - - - - - -

Hoce da dodje i do nadimanja kod mladjih zivotinja ukoliko jedu puno kncetrovane hrane.
 
Moja receptura je ovakva :
Kukuruz 60%, mekinje 25%, suncokretova sacma 12%, premiks 3%
Do 300-350 kg ima dodajem 5kg sojine sacme na 100kg koncetrata, nakon toga izbacujem.
Telad dolaze sa kilazom od 150-200kg i stizu do 550-600kg za prosecno 10 meseci. Slobodan tov je u pitanju.
 
Izgled stale posle prosirenja boksova, imao sam problem zato sto na dozinu jasala od 4m po boksu nisu mogla da stanu vise od 6 juneta, posto sam u sklopu stale imao i garazu odlucio sam da na mesto gde je bila garaza napravim jos jedne jasle i dobio sam da su mi bogsovi duzi oko metar. Sada sam ubacio 10 malih teladi pa cu videti kako ce fukcionisati hranjenje kada u boksu postoje jasle sa dve strane, u drugom boksu su mi 6 vecih juneta koji su tu od pre radova, kada ih prodam ubacicu isto 10 kom pa ako kada porastu vidim da ima mesta povecacu na 12 po boksu, ali otom potom.
 
Homoljac,uvek se odusevim kad vidim slike tvoje stale.Reci mi molim te,a pitanje vazi i za ostale,da li se kod vas u sistemu resetkastog poda jama se nalazi direktno ispod stale tj.ispod junadi ili se osoka kanalima odvodi van stale?
 
Najbolje da se odvodi u jami koja se nalazi izvan objekta zbod kiseline I isparenje koja mogu da stete junadima na plucima pa da imate problem i dodatni trosak na lecenju.samim tim kada je jama vani imate vece kapacitet za osoku jer niko ne pravi kanale ispod resetkastpg poda vece dubine od 1 do 1.2metra.
 
Ako imaš manji broj junadi onda im koncentrat kvasi, i neće biti problema oko nadimanja.
Ja teladima cim se uobroce pocinjem da kvasim obrok. Kad dodju do 200-250 kg pocinjem da mesam sa treberom(koji je vlazan), tada obrok bude "polu" vlazan. Poslednji put napeto govece u nasoj stali sam video kada sam imao 5 godina, a to je bilo pre 22 godine. Nadam se da necu videti ni u naredne 22. Da se pokvasi i zamesa ne traje vise od 10 minuta i 100 komada da se drzi, a ne razmisljas. Kvasili smo i kravama dok smo ih drzali.
 
Najbolje da se odvodi u jami koja se nalazi izvan objekta zbod kiseline I isparenje koja mogu da stete junadima na plucima pa da imate problem i dodatni trosak na lecenju.samim tim kada je jama vani imate vece kapacitet za osoku jer niko ne pravi kanale ispod resetkastpg poda vece dubine od 1 do 1.2metra.
kod ovog coveka je 1,8,mada mnogo ima problema zimi,kad stegne mraz ,a napunilo se,,,a sa svim ostalim se slazem kolega,cist vazduh je bitan u tovu:ppozdrav:
 
samo vani jama I da ima kapaciteta I da ne mislis za nista a plus ako prigusti mozes da koristis I jamu ispod resetkstog poda kao dodatnu jamu ako kojim slucajem ti se napuni jama koja je spoja ili pak ako bude lose vreme preko zime I nemozes da je ispraznis.ako treba jos nesto pitaj .Pozdrav za Petra90
 
2lxft68.jpg

ofpn29.jpg

Evo i mojih teladi uzeti pre 9 dana a i juce doneseno jos 4 teleta.412e su mene kostali.
 
Kod mene je jama ispod junadi, i meni su pricali pre nego sto sam napravio stalu sa resetkastim podom da nije dobro da jama bude u stali zbog amonijaka koji se oseca i od posledice isparenja junad mogu dobiti upalu pluca. ja za ovih par godina i cetri pet turnusa junadi nijednu inekciju nisam potrosio u toku tova jedino sto dobiju kada ih ubacujem je multivitamin, nesto protiv parazita i protiv proliva jer sa prolivom imam problem, sroro svako tele mora da ga dobije ali problemi sa prolivom traju par dana i do sada je to uvek bio kraj mojim mukama oko bolesti. U stali se apsolutno ne oseca toliki smrad zato sto u jami osoka napravi koru koja sprecava ispsrenja, jedino se oseca dok se osoka crpe cisternom zato sto mikser razbije koru ali to traje dok se ne formira druga. zimi mi je plafon zatvoren jer nedozvoljavam da mi temperatura padne ispod 10 stepeni, moje misljenje je da na niskim temperaturama june ne napreduje zato sto trosi energiju da se zagreje, to se isto desava i pri visokim temperaturama jer tada trosi energiju da se rashladi zato ja leti otvaram plafon da bi u stali bilo sto vise svezeg vazduha.
 
Deo je matori isao na Divcibare a nesto smo i kuci pazarili od cokoladne brace iz Draginja.

- - - - - - - - - -

Da napisem i ovo nikad bolji start teladi nisam imao,uzeo sam Neosulfoh-p prasak za vodu i neki vitamin isto za pojenje proliva uopste nije bilo,talad jedu kao da su kod mene mesecima.Koristim Patentov premiks 5 kila premiksa ide na 100 kila hrane i mogu reci da sam zadovoljan.Kilogram patentovog premiksa izadje 134 din
 
Je l' si na Divcibarima trazio sam ili ti je neko skupio. Koliko su otprilike izlazili po kili tj. Koliko su odokativno teski.
 
Nazad
Vrh