Tov junadi

Najbolje ako mozes da kupis telad u okolini od ljidi kojih poznajes ,po mogucnosti koji su na prelazu mleko seno oko 100-120. Sto se tice vir .pneumonija itd najbolje vakcinisati dati za 20 teladi vakcina oko 10000 din jeste da je trosak ali posle nema lecenja i neces dati 300,400e za lecenje junadi.
 
Montoya sa cime ste vakcinisali? Respiol? Radili i revakcinu? Nama su takodje jedne godine i pored vakcine produvali, zima 2011 je bila u pitanju, u slobodnom tovu su tad bili, objekat napolju, ono tanko vreme bilo idealno za viruse .. Ako ne pomaze muskularno antibiotik, ne bi bilo lose trahealno da mu date... Bolji efekat ima takav vid aplikacije, verovatno znate i sami vec :ppozdrav:
 
Sve po ps-u sto bi se reklo... I nama je te 2011 jedan riknuo, takva tura.. Nadajmo se najboljem, to nam preostaje :ppozdrav:
 
Ti se komso bas patis sa tom pneumonijom ,jesi li ove godine odradio dezinfekciju objekta kao sto si pricao?
 
Kod mene u selu a i ja ljudi uglavnom protiv pneumonije vakcinisu telad sa fejzerovom vakcinom, americka neka bem li ga. Uglavnom daje rezultate. Ja vec 4 godine vakcinisem tom vakcinom i nisam imao nikakvih problema (hvala Bogu) .Desi se da neki probije i razboli se dve inekcije i vraca se u normalu. Zajebano je kod tih vakcina, tu je najvaznije da tele bude zdravo kad je dobije. Jer kad dobije dok boluje tu se dasava problem. Nego jel ima neki lek od naduvavanja? Ja sam proslu turu imao veliki problem sa istim.
 
ja tov bikova više gledam kao mera štedenje,uloži se određena svota novca,uloži se svoja hrana...na kraju dobiješ sve ukupno s nekom nazovi zaradom+stajnjak
pod uslovom da nema gubitaka....
Upravo tako i ja gledam i u potpunosti se slazem,mozda nije bog zna sta ,ali realno da nema racunice sigurno se ne bi bavili time,a sto je najvaznije uzmu se pare na kup i ne ceka se za iste....

A sto se bolesti tice ja nikad do sada nisam imao problema sa uginucem bikova,a cuvamo bikove od kad zan za sebe,imao sam problem sa telcima i to dasta lose sam prosao,prosle i pocetkom ove godine ostao sam bez sest teleta,ali ipak smo to nekako resili preko suda i nadohnadili stetu,broblem su uglovnom dzambasi,ja kupovao dojake uglavnom od njih i pneumonija ih kasnije razvali,,,e onda na preporuku veterinara kupio vakcinu,milsim da je takodje Fejzerova i donekle resio problem,kazem donekle jer da bi se tele vakcinisalo mora biti potpuno zdravo i mora imati odgovarajucu kilazu...
Jeste tesko naci ali je i najbolje kod coveka u stalu,plati malo skuplje al neces leciti i pucati para ne doktora
 
@Jingis
Pouzdanog leka od naduna nema, posebno kod mladih.
Kad se naduva bik obicno znas ,prezderao se stao stomak ,soda bikarbona, zejtin ,tovatna mast ili bilo sta drugo sto ce mu pokrenuti burag.
Ali kad se naduva tek kupljeno od 160-170 kg a jos cestito nije ni jelo pravi obrok to je problem koji i iskusni veterinari tesko resavaju.
p.s.
i ja sam imao problema da mi se od same reci "nadun" dize kosa na glavi.
 
Kod mene u selu a i ja ljudi uglavnom protiv pneumonije vakcinisu telad sa fejzerovom vakcinom, americka neka bem li ga. Uglavnom daje rezultate. Ja vec 4 godine vakcinisem tom vakcinom i nisam imao nikakvih problema (hvala Bogu) .Desi se da neki probije i razboli se dve inekcije i vraca se u normalu. Zajebano je kod tih vakcina, tu je najvaznije da tele bude zdravo kad je dobije. Jer kad dobije dok boluje tu se dasava problem. Nego jel ima neki lek od naduvavanja? Ja sam proslu turu imao veliki problem sa istim.
Kod nas koriste mast razmucen u mlakoj vodi i to se sipa teletu ili biku u usta i protera ga i posle bude ok,ja sam imao problem od sveze lucerke,cale dao telcima,jedno se nadulo,radila mast i bilo sve ok,,,mada ako se cesto naduva,noz ili prodaja je najadekvatnije resenje.....
 
Kolega na forumu je dao predlog da se ukoliko se javlja konstantan nadun,i iscrpe sve metode lecenja zalivanjem i sl.upotrebi metoda ubacivanja korisnih bakterija iz buraga zdravog zaklanog juneta.Ja sam imao problem sa teletom od 120,130 kg.svaki dan nadun i donese mi jedan mesar burag,ja sav onaj sadrzaj iscedim,i iz listavca i iz sirista i iz velikog buraga,iscedim i zalijem ga sondom,posle toga nastavio djetu i on se sredio...
A,kako dolazi do te pneumonije ako su zdrava telad unesena u stalu?
 
A,kako dolazi do te pneumonije ako su zdrava telad unesena u stalu?
Koliko je meni doktor veterine,a ujedno i moj licni prijatelj objasnio,ona ima inkubaciju 21 dan,kupis tele ne izgled sve super,dovedes kuci ubacis u stalu i sve bude ok,telac jede ,pije,veseo,sve super i onda samo temperatura i slinci na nos,,,,
Pneumonija se prenosi preko vazduha,pa tako zarazene stale natkupaca najlakse postanu izvor,kupe tele,dovedu u stalu,ono pokupi virus,dovede ga na pijacu i eto ti kruga,od jednog teleta,zarazi se cela stala kasnije
 
Da li mora vakcina fajzerova Master da se odma iskoristi kad se otvori,zato sto sam je kupio i doza je 25 teladi,a ja trenutno imam 15 a jos deset ubacicu za mesec-dva.Meni je veterinar reko da moze,samo se stavi u frizider,dok mi je drug reko da mora odma da se iskoristi kad se otvori?E sad budi pametan
 
Meni je Montoja preporucio da vakcine cuvam u frizideru sa tim da na gumeni cep nakapam dosta voska.Tako i radim.
Pujol,posto je ta frejzerova vakcina?
 
Da li mora vakcina fajzerova Master da se odma iskoristi kad se otvori,zato sto sam je kupio i doza je 25 teladi,a ja trenutno imam 15 a jos deset ubacicu za mesec-dva.Meni je veterinar reko da moze,samo se stavi u frizider,dok mi je drug reko da mora odma da se iskoristi kad se otvori?E sad budi pametan


pročitaj upustvo koje si dobio uz vakcinu
 
Nazad
Vrh