Tov junadi

Da li i ti kao komsije trgujes sa teladima?

- - - - - - - - - -

Da li i ti kao komsije trgujes sa teladima?
 
Koliko jedan bik pojede hrane u tovu? Da se uzme tele od 160-170 kg i da se natovi do 550-600 kg. Koliko pojede hrane za taj tov i koje hrane i za koliko se vremena natovi?
 
Neki stari racun kada su se tovili samo lucerkom i kuk.prekrupom je 1500kg jednog i 1500kg drugog.
Ako se radi silaza kukuruza ona umanjuje prvenstveno lucerku a i prekrupu u dobroj meri.
Tov od-do tih mera koje si naveo trajao bi 10-11 meseci.
 
Slazem se sa Milanom, a holstajn sigurno treba da se hrani jedno mesec dana duze s tim da preko 500kg sve sporije dodaje kile.
 
Onda mu to dosje nekih 200e zarade po biku, ako se hrana kupuje. ako se kupi tele na 450e, a proda na 1200e....
 
Ima tu moj kolega previse "ako".
Ne znam kakva je situacija kod vas ,verovatno povoljnija ali kod mene takva telad se placaju 550-580e.
A niko ti ne garantuje da ce cena bikova u ovo doba dogodine biti 2e ,i dodaj tu jos koji evric na veterinarske uslugei sve u svemu ako ti ostane cisto 80-100e sretan si k'o dete kad vidi sisu.
p.s.
preduhitri me kolega:spavam:
 
Nije da sam planirao time da se bavim, ali nije losa opcija kada su cene ratarskih proizvoda male kao sada. Mislim da se tada isplati. Ispravite me ako gresim....
 
Isplati se trenutno i taman kad stiugnu za prodaju padne cena sa 2.2 na 1.6 i onda ti dodje da se ubijes,bolje da nisi nista radio nego dzabe da radis.Moras imati vise tura koje se preklapaju tako da na jednoj zaradis vise na jednoj malo izgubis i prosecno si u malom plusu pedesetak evra..............
 
Isplati se trenutno i taman kad stiugnu za prodaju padne cena sa 2.2 na 1.6 i onda ti dodje da se ubijes,bolje da nisi nista radio nego dzabe da radis.Moras imati vise tura koje se preklapaju tako da na jednoj zaradis vise na jednoj malo izgubis i prosecno si u malom plusu pedesetak evra..............
50e ali da se kupuje hrana, racunajuci balu 2e kilogram kukuruza 20 dinara ili? Jel tako ili drugacije?
 
Nemojte obeshrabrivati coveka, stocarstvo nam je u velikoj krizi vec godinama i treba nam sto vise takvih ljudi kojice se odluciti na taj korak.
Hajde da mu objektivno predstavimo sve rizike tog posla pa ako se nadje u toj prici onda dobrodosao u klub.
Mozda moze jeftinije da nadje telad jer je iz tog kraja ,zavisi i koja cena hrane je kod njega i u nj. okolini ,jer svaki ustedjeni dinar je u stvari zarada.
Posao je tezak ,dugotrajan ali na duze staze sigurno nije neisplativ i odlucujuce i ako ne i najvaznije moras da volis to.
 
Nemojte obeshrabrivati coveka, stocarstvo nam je u velikoj krizi vec godinama i treba nam sto vise takvih ljudi kojice se odluciti na taj korak.
Hajde da mu objektivno predstavimo sve rizike tog posla pa ako se nadje u toj prici onda dobrodosao u klub.
Mozda moze jeftinije da nadje telad jer je iz tog kraja ,zavisi i koja cena hrane je kod njega i u nj. okolini ,jer svaki ustedjeni dinar je u stvari zarada.
Posao je tezak ,dugotrajan ali na duze staze sigurno nije neisplativ i odlucujuce i ako ne i najvaznije moras da volis to.


Baća možda su kod njega jeftinija telad ali je kuruz skuplji nego kod nas,kad nebi bilo lečenja i uginuća bilo bi dobro a bez toga teško da prođe koja tura.
Ja sam kupovao kuruze u žetvi po 12-13 dinara,ali mislim da neću kupovati ove godine telad, da prodam kuruze(pa da vidimo kako će biti)

Jel koliko pratim ovu zajebanciju oko tova bikova kada su telad skupa bikovi budu jeftiniji i obrnuto.
 
Nazad
Vrh