Tov junadi

Treba mi pomoc treba da dodju veterinari da rade TBC. a bikovi pusteni kako da ih povatam kad to bezi u pm..Ako ima neko neki savet da mi da kako on to radi .Inace bikovi su pusteni u toru i neznam kako bi bilo najlakse da ih povatam i vezem ..:sta:
 
Kod nas se samo kravama i junicama preko godinu dana radi tbc a bikovima nikad nisu radili nikakve analize. Ako bas imas potrbe da hvatas bikove najlakse ces ih pohvatati kad im das hranu u valov, onda svakom posebno nabacis stranku oko rogova .
 
Moze li mi ko reci kako se sojina slama pokazala u ishrani bikova?izbalirao sam dosta pa razmiljam da napravim cecku i da je tako iseckanu dajem sa detelinom,mada moj rodjak ne secka i jedu je normalno.ima li ko od vas iskustva?
 
Savo kod mene se nije pokazala nikako,probaj prvo jel oce da je jedu ,cesto nece ni da je jedu,ja je nebaliram vise bas iz tog razloga,puno je bolja kukurzovina balirana.A sad kad si vec izbaliro ako nece prodaji i pravi mesto za kokurzovinu.
 
Moze li mi ko reci kako se sojina slama pokazala u ishrani bikova?izbalirao sam dosta pa razmiljam da napravim cecku i da je tako iseckanu dajem sa detelinom,mada moj rodjak ne secka i jedu je normalno.ima li ko od vas iskustva?
Sojinu slamu nikako nemoj da dajes sa detelinom jer ce bikovi da ti polete,naduce se 100% to ti govorim iz iskustva.Sojinu slamu nemoras da seckas ako je dajes sa silazom i koncetratom.Treba im par dana da se naviknu i onda ti netreba druga kabasta hrana osim te slame i silaze
 
Samo da dodam nešto na prethodni post.
Ja sam zimus u nedostatku kukuruzovine davao sojinu slamu. Junad su je jela bez problema. Čak mi je veterinar rekao da je sojina slama za junad dobra u smislu što je tvrđa od ostale kabaste hrane pa ih tera na više žvakanja, te se tako bolje razvija vilica a samim tim je i bolja prerada hrane.
 
Poslednja izmena:
Imam jedan problem,mislim da mi je bik oko 400kg pojeo radnicku rukavicu, za sad je sve u redu pa me zanima da sta misite da li moze da izdrzi jos par meseci da zavrsi tov?
 
Da ispricam sta se kod mene desilo kada smo tovili bikove.Slobodan tov je bio u pitanju,moj tata stavi najlon neki sa strane na senjak da neduva bikovima,medjutim jedan bik dohvati najlon i dobar komad pojede.Sutra se toliko naduvao da smo morali prinudno kuci da ga zakoljemo.Dosao mesar i matori mu stavi sto na jedno metar od stale sa bikovima da tu rasiri nozeve i ostalo,kada posle jedno pola sata kaze mesar de mi je futrola za nozeve.Licno sam je gledao neka krpena sa nekom najlonskom fatom unutra,e do k...a drugi bik provukao glavu kroz sipke i dohvatio futrolu sa nozevima medjutim par nozeva koji su bili u njoj su ispali odmah ,a futrolu fino pojeo:haha:.Medjutim nikada nismo imali problem sa tim,bikovi su normalno jeli i prodati utovljeni
 
Mom drugaru je jedan bik pojeo neku plastiku, kao poklopac sa akumulatora, i počeo da se naduvava svaki dan...
Naravno, morao je na prinudno klanje.
 
Ne treba bikovima nista suskavo stavljati blizu jer su toliko radoznali. Ja sam se jednom sagao da sipam kocentrat i jedan je poceo da mi vuce majicu,srecom imao sam vile.A sto ste ga zaklali? Mogli ste sa crvevom da ga "odduvate" tako se kod nas radi godinama ..
 
Zato strogo pazim na vežu prilikom razvezivanja bala, i gledam da u njihovoj blizini nema ništa što mogu da dohvate.
 
ja kad sam jednom prodavao bikove stajao pored kamiona dok mi covek isplacivao pare i bik mi uhvati iz kamiona kapuljacu, otkine i proguta
 
Postovanje kolege,do sad sam telad hranio kupovnim koncentratom farm komerc cantavir,a sad mi je stigao moj kukuruz i hocu sam da pravim koncentrat isao bih sa oko70%ukuruzne prekrupe,20% suncokretove sacme i 10% mekinja plus premix.telad su teski oko 160 kg.Mozete li mi preporuciti dobrog proizvodjaca premixa,licno mi je najpristupacniji INBERG,pa hocu da cujem vase misljenje o tome.
 
Ja trenutno u ovom turnusu koristim Komponentin premiks jer mi je napristupacniji, ali ima i mnogo kvalitetnijih. Nekada sam koristio Magnavita i stvarno je bio dobar imao sam visok prirast, ali sada nemam gde da ga nabavim u vecim kolicinama.
 
Ja sam se odlucio za Inbergov premix za telad,njihova prodavnica u nasem selu je jako dobro snabdevena.cena ovog za telad je 135 din za kg,a premixa za junad mislim 90 din.za kg.uzimam i suncokretovu sacmu od njih po 26.50 din.
 
Nazad
Vrh