Tov junadi

nije to čisti ugljen nego nekakav lijek od veterinara za proliv ali ide na bolje juče sam davao i danas i kod 2 ice se popravilo a i ova druga 2 idu na bolje.ja opet kontam na prejak sadržaj soje a i davao sam im baš,jbg lijepo jedu pa mi žao.Imam jednog od njih 24 feb. mu bila god. od telenja u prošlu nedelju vaga rekla 619 kg

- - - - - - - - - -


kod mene ovakvih i nema za kupiti i ako bi slučajno našao ispod 600e nebi bio ni jedan.Roba je prva klasa ne urekli se oni.

hvala! interesuje me koliko posto ubacujes soju, posto su i moja dva teleta dobila proliv, ja ubacujem izmedju ostalog 10 posto soju mislim da to nije previse?
 
Jbt kako tako jeftino? Ja sam uzeo 15 komada prosle godine u novembru, 176kg prosek a platio sam ih 570 evra po komadu.

ja sam naglasio da sam ih kupovao od seljaka znaci iz stale gde su oteljeni odmah kod mene, a vi kad kupujete telad ona verovatno promene nekoliko preprodavaca pa tek tada dodju do vas samim tim se napravi ta razlika u ceni.
 
kod mene od 5 kom 4 dobila proliv,najmanji nije ovi su od 400 do 650 kg.Razlika u hrani je samo što sam zezno sa sojom mjesto na 200kg ubacio na 150 dal je to uzrok ili su se prežderali.prije proliva su dobili rjeđu balegu sive boje i malo sam smanjio obrok ali sad je taman.dajem im sad u malu dozu brašna onaj ugljeni prašak i na dijeti su,šta mi još predlažete,zvao sam veterinara kaže taj prašak i dijeta ali savjeta nikad dosta.
Verovatno je hrana u pitanju.Taj ugalj sto ti je preporucen je medicinski ugalj koji upija visak vode,toksina iz hrane ali na zalost i vecinu vitamina iz hrane kao i minerale.Mozes isto dodavati i minazel i on moze znacajno da umanji proliv.Ako su svi odjedared dobili proliv onda je hrana a ako jedan pa malo posle drugi i tako redom onda je virus a mozda i bakterija.Ako nije bilo i veceras bolje objasni kakav je proliv pa cemo pokusati na nadjemo resenje.
 
nije naš klasičan proliv nego je gušće tamne boje i svi su od jednom to dobili osim maloga od cca 230kg.Jedu istu hranu samo što su mi ovi kad sam im ubacio soju počeli više vode piti a napajam ih iz kante pa kontam da nije puno vode pa stomak prehladili.Povećali su vodu 30-40% a iz bazena možda im je i hladna ali opet istu piju čitavu zimu.MIZANEL jel to nekakav prašak ili???

- - - - - - - - - -

ja sam naglasio da sam ih kupovao od seljaka znaci iz stale gde su oteljeni odmah kod mene, a vi kad kupujete telad ona verovatno promene nekoliko preprodavaca pa tek tada dodju do vas samim tim se napravi ta razlika u ceni.
i ja ih kupujem od gazda msm seljaka ali prvo što takvih nema a drugo cijena je kod nas velika,čim je muško tele odma misle da je za tova,a ovde dosta drže krave za mlijeko tako da su pasmine ukrštene.
 
Evo slike minazela
p3150371.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Kazu da bi trebalo davati ga preventivno i redovno ali ipak on ima mogucnost da upija i ono sto treba i ono sto ne treba.Kao i svi adsorbenti.Kada je proliv redak,voden i ljigav sumnja se na virus ili bakteriju a kada nema ljigavosti onda je verovatno hrana.Mada ne vidim razloga zasto bi soja to izazvala.Naravno i hladna voda moze biti problem,zato bi zimi i trebalo da se daje podgrejana pogotovo ako piju zivotinje odjednom.
 
Taj Minazel je već najmanje deset godina u opticaju i kada pravim hranu za manje kategorije životinja sa "novim" kukuruzom veštački sušenim - obavezno ga stavljam.
 
Da li neko zna pouzdano da mi kaze-minazel kao adsorbent definitivno lepi za sebe negativnu mikrofloru iz digestivnog trakta,a u kojoj meru kupi i ono korisno (minerale,vitamine,korisne bakterije...).Do sada sam se naslusao raznih nagadjanja,od toga da samo odstranjuje toksine i sve ono sto je lose,do toga da usput izvlaci iz organizma i ono sto ne bi trebalo.
 
Evo ja cu ti reci.Kako mislis da neki adsorbent uspe u organizmu da pokupi lose materije a one dobre da izuzme.On nema mozak pa da zna sta je tacno dobro a sta ne.Na strucnom predavanju odrzanom na veterinarskom fakultetu pre neku godinu je bilo reci o tome pa kaze.Bez obzira sta proizvodjaci kazu jer njima je samo da prodaju,adsorbenti pa i minazel upijaju mikotoksine koji nastaju delovanjem mikroorganizama u organizmu ili van njega ali u periodu dok ne zasite svoj kapacitet oni upijaju i sve minerale kao i vitamine i mikroelemente.Dodavanjem preventivno u vecim kolicinama moze nastati vise stete nego koristi ali to proizvodjac odmah ne vidi.Evidentno je da minazel upija i visak vode iz creva tako da kad se primenjuje balega je nesto gusca.
 
Treba ga koristiti kod plesnjivog kukuruza,ili hrane uopste koja je malo losijeg kvaliteta.Neki ga koriste za posipanje rubova na silo jamama i tu se pokazao solidno.Kod losije hrane i proliva treba ga koristiti a ovako preventivno ja ga ne koristim.
 
ma ja kontam da ih je voda hladna presjekla,kukuruz mi je super kvalitete ni jednog buđavog zrna a oko hrane jako pazim.Nakon što sam im ubacio soju 7,5% umjesto 5 počeli su jako puno vode da piju kako ih ja napajam (nemaju pojilice) izgleda da su presjekli stomak hladnom vodom.Inače ne praktikujem soju preko 400kg uzrasta nego samo suncokret ali jbg oće čovjek da bolje napreduju.Sve u svemu dobro su 2 su se ustabilila 2-ca su dosta bolje.Polako im uvodim obroke i vodu im smlačim.Hvala svima na pomoći i savjetima.P.S našao sam MINAZEL ali samo velika pakovanja 20 kg i košta 50e,kažu mala se ne rade :sta:
 
Nazad
Vrh