Tov junadi

Kolege koliki pad treba da bude,ako se radi od resetkastom podu,da bi osoka normalno odlazila u jamu koja se nalazi na kraju stale.Ne znam dal sam dobro objasnio ako mi je duzina stale 15 metara na pocetku dubina kanala je 70 cm a na kraju 90 cm dali je to dovoljan ili previse pad,cini mi se da ne otice kako,treba.

Pad treba da bude nula posto i na kraju kanala gde se osoka uliva u jamu treba da je kaskada visine 20 cm tako da se kasasti sadrzaj iz kanala preliva u jamu. A ako postoji pad u kanalu mokraca prva ode a balege ostane suva i nepomicna.:sta:
 
када радиш канал, онда поставиш либелу да мехур пређе за 1мм цртицу и то је пад којим се ради канализација, ја сам тако урадио када сам радио и добро је
 
Kad se radi kanalizacija onaj mehur treba da dođe tačno do crtice, i to je oko 2% bar su mene tako učili, mada nisam nikad radio.
 
Pad treba da bude nula posto i na kraju kanala gde se osoka uliva u jamu treba da je kaskada visine 20 cm tako da se kasasti sadrzaj iz kanala preliva u jamu. A ako postoji pad u kanalu mokraca prva ode a balege ostane suva i nepomicna.:sta:

E da sam ja znao za ovaj forum kad sam pravio,ja imam pad na nekih 15 metara duzine jedno 30 cm.I nista ne valja,mokraca ode,balaga ostane,sreca sto mogu da pridjem cisternom na pocetku stale i pustim vodu da sve protera,ali to radim na svakih mesec dana,veliki poso.Cim isteram turnus,podizem resetke i ravnjam pod sa 0%pad.
 
ubacio u tov ovih dana sest teladi, pa me interesuje ako je neko upoznat da mi kaze dali mogu da konkurisem za sugvencije zato sto su oteljena krajem 2012, a nesto sam nacuo da je uslov da moraju biti oteljena u 2013.
 
Poslednja izmena:
Sa sadašnje tačke gledišta potpuno razumem MONTOY-u kada kaže da bi tov junadi radio na vez.
Vidim sve mane slobodnog tova, barem u početnoj fazi.
 
Pa sve ima svoje prednosti i mane , ja imam i vezanih i slobodnjaka .
Po prirastu ne mogu da se porede , vezani daleko brze napreduju ,lakse je pracenje obolevanja i lecenje kad dodje do toga, ali zato kod slobodnjaka ima daleko manje svakodnevnog posla.
Pre su pusteni bili daleko cenjeniji kao roba i dok su bile marke umeli su biti i 30-40 feninga skuplji.
 
@Bunja

Koliko godisnje potrosis sena (bala) okvirno u ishrani 30-35 kom, pored silaze, koncentrata,
Sedamdesetih god proslog veka u susednom selu je bio veterinar koji je u jednoj stalici gajio jednog konja. :sjasi:
Hranio ga kroz prozor i nikada nije cistio. Konj, porastao i kada je doslo da ga izvede iz stale nije mogao. :haha:
Ovo sam cuo od starih ljudi i ziva je istina.
 
kod mene od 5 kom 4 dobila proliv,najmanji nije ovi su od 400 do 650 kg.Razlika u hrani je samo što sam zezno sa sojom mjesto na 200kg ubacio na 150 dal je to uzrok ili su se prežderali.prije proliva su dobili rjeđu balegu sive boje i malo sam smanjio obrok ali sad je taman.dajem im sad u malu dozu brašna onaj ugljeni prašak i na dijeti su,šta mi još predlažete,zvao sam veterinara kaže taj prašak i dijeta ali savjeta nikad dosta.
 
kod mene od 5 kom 4 dobila proliv,najmanji nije ovi su od 400 do 650 kg.Razlika u hrani je samo što sam zezno sa sojom mjesto na 200kg ubacio na 150 dal je to uzrok ili su se prežderali.prije proliva su dobili rjeđu balegu sive boje i malo sam smanjio obrok ali sad je taman.dajem im sad u malu dozu brašna onaj ugljeni prašak i na dijeti su,šta mi još predlažete,zvao sam veterinara kaže taj prašak i dijeta ali savjeta nikad dosta.
Mozda je to sto kazes uzrok, ali cudi me da se desilo kod toliko velikih jedinki.
 
kod mene od 5 kom 4 dobila proliv,najmanji nije ovi su od 400 do 650 kg.Razlika u hrani je samo što sam zezno sa sojom mjesto na 200kg ubacio na 150 dal je to uzrok ili su se prežderali.prije proliva su dobili rjeđu balegu sive boje i malo sam smanjio obrok ali sad je taman.dajem im sad u malu dozu brašna onaj ugljeni prašak i na dijeti su,šta mi još predlažete,zvao sam veterinara kaže taj prašak i dijeta ali savjeta nikad dosta.

Sumnjam da je proliv od smanjenja soje.
Daj im prasak i dobro. Inace sam cuo da je dobro za proljev kada imaju dati vrbove grane.
Ja sam svojim svinjama jednom to dao i proljev stao.
nikada nisam davao ugljen, a cuo sam da i to moze. strah me da im se to ne zametne negde u probavi.
 
nije to čisti ugljen nego nekakav lijek od veterinara za proliv ali ide na bolje juče sam davao i danas i kod 2 ice se popravilo a i ova druga 2 idu na bolje.ja opet kontam na prejak sadržaj soje a i davao sam im baš,jbg lijepo jedu pa mi žao.Imam jednog od njih 24 feb. mu bila god. od telenja u prošlu nedelju vaga rekla 619 kg

- - - - - - - - - -

u proseku kostali su oko 500 evra, prosecna tezina im je 180 kg, kupovani su direktno od seljaka iz naseg kraja.
kod mene ovakvih i nema za kupiti i ako bi slučajno našao ispod 600e nebi bio ni jedan.Roba je prva klasa ne urekli se oni.
 
Nazad
Vrh