Tov junadi

Ja junadima nestavljam slamu uopste,mnogo manje amonijaka a i mnogo manje djubreta za ciscenje.Probajte nesmeta im uopste,cak su cistiji u odnosu na lezanje na slami jer sva voda odlazi i leze na suvom..........
 
A jel tu, gde ti se nalaze junad, ima dole osim betona nešto? I pod kojim je nagibom pod?
 
Sad tek ne znam šta da uradim...
Šta bi onda trebalo: da čistim što češće, ili da ne stavljam ništa ispod njih, nego da budu na betonu, ili da im stalno dodajem slame da bude pod njima što deblji sloj đubriva?
 
branko

dzaba sto je toliko debelo, jer je odozdo natopljeno i ne dobijas mnogo dodavanjem nove slame jer se brzo natopi, a i isparava

mora sve to da se izbaci cim predje 10ak cm vidi se to kad to dodavanje pocinje da gubi smisao, ponovo da se stavi suva slama pa da se dodaje do neke mere, al jednom nedeljno sigurno mora da se sve poizbacuje, sve zavisi koliko su veliki, a i ove promene temperature samo jos vise komplikuju stvar

nisam zapamtio jesu li pusteni ili vezani, moj stric drzi vezane i praktikuje prostirku samo pod prednjim nogama do pola stomaka, a mokraca pod nagibom ide pozadi
@branko Ovo je pravi odgovor na tvoje pitanje
 
nije dobro ni to, moja stala je pravljena 1929 i bile su cigle i pesak, ali sam ja morao da udarim preko toga mrezu i beton jer su pocele da ispadaju cigle i da se otvaraju rupe - mada je funkcionisalo na taj nacin do negde 2003, sad neznam kolko kolega planira dugo da se bavi ovim poslom :ideja:
 
Ljudi, ne znam sta da vam kazem. Sto im vise titras to gore. I ja sam imao lecenja ove godine strasno. Mada ni u komsiluku nie bilo bolje. Valjda tako naislo a u zadnje tri godine skoro da veterinar nije usao u stalu. Ove godine sam dao preko 600 eura na lecenje i vakcinisanje, katastrofa. Mislim da tu nema pravila.
Ne znam dali vi vakcinisete vase protiv bolesti? Mi ih vakcinisemo zadnje 4 godine onim fejzerovim vakcinama i dobro se pokazalo. Ove godine sam zakasnio sa njima kada je virus vec bio prisutan ali jbg.
 
ranije su krave isle u pasu, i u stali su samo prezimljavale , u zadnjih 20 godina nisu uzasle iz stale jedino u cair ispod kuce, ali smo i to batalili, tako da sad kad izadju iz stale idu pravo na klanje ili u drugi objekat

prednost betona je sto on lize papke ravnomerno - nismo imali oboljenja papaka zadnjih 7-8 godina tj od kako su sad grla na betonu od rodjenja

problem je kod cigala sto su se otvarale rupe u kojima se zadrzavala i balega i mokraca i stvaralo je i problem papaka i problem sa vimenom - mnogo se teze odrzavala higijena, da napomenem tada su bile cigle pravljene - stare cigle koje su vecih dimenzija a i kvalitetnije nego ove sada sto se proizvode, pri tom su i grla koja su sada u proizvodnji neznija, zahtevnija u pogledu higijene jer se islo na mlecnijeg simentalca i ubaceno je nekoliko grla HF, a i tezina grla je mnogo veca + zamor materijala sto je uzrokovalo da pocnu da se otvaraju rupe

a papci ce pre da budu problem kada je malo deblja prostirka, onda se ne lizu nego usled vezanog sistema - citraj nekretanja grla , samo rastu i prave se skije koje onda uzrokuju nepravilne stavove zadnjih nogu, cupkanje, javljaju se zuljevi, smanjena proizvodnja itd

a na betonu ce pre da stradaju ligamenti
 
jeste čiča u pravu si sve ti to oko nogu ali ovde je tov a ne muzenje upitanju.zato treba i odrzavanje malo oko cigli nalegnu se one pa se zadrzava mokraća znam ja da je to jebada ali od prirodnu drenazu nema bolje tj otakanje urina

- - - - - - - - - -

da te pitam kad kupiš čizme nove i svaki dan po štalu kolko ti najduze traju šta je to što ih rasfirca
 
Kupio sam juce 40 kom prosek oko 350kg cena je 215 dinara.Uzeo sam ih na jednoj farmi,ja mislim da ce do jula imati prosek 550-600kg.
Jel zna neko jel mogu jos da se ponese podsticaj iako su rodj. u 2012.?
 
Kolege koliki pad treba da bude,ako se radi od resetkastom podu,da bi osoka normalno odlazila u jamu koja se nalazi na kraju stale.Ne znam dal sam dobro objasnio ako mi je duzina stale 15 metara na pocetku dubina kanala je 70 cm a na kraju 90 cm dali je to dovoljan ili previse pad,cini mi se da ne otice kako,treba.
 
Nazad
Vrh