Tov junadi

To je bolest koja je kod mene prosla sama od sebe kad su junad imali oko 400 kila.Bili su zarazeni u stali gde su bili pre kupovine.Osnovno je da objekat gde se nalaze bude dobro provetren,mislim da se bolest zove trikoficija.

- - - - - - - - - -

Zdravo svima,

Imama jedno pitanje koje sam postavio na drugom mestu na forumu, znam da je to pravo mesto ali cini mi se ovde vise ljudi prolazi pa da pitam..

Kupili smo nekoliko teladi i posle mesec dana pojavila se bolest, veterinar kaze da je to "lisa goveda" i da u Srbiji nema leka za to, samo Dekanol koji se ne proizvodi vise.
Nasli smo litar u nekoj apoteci i premazali ih, ali nema vise. Pa smo uzeli drugi lek isti sastav (Desu I).

Zasad kao da nista nismo uradili, zaraza se siri.

Dali imate neko iskustvo, neki lek, bilo sta da mi pomogne.

Unapred hvala na odgovoru!

181142_417557768323277_341789197_n.jpg


Dobio sam odgovor dosad da ima neka smesa lekovitog bilja protiv toga ali jos treba da se nadje recept u nekoj fioci :)
To je trihoficija,procice sama od sebe ako je objekat gde su junad provetren,ima sam kod mene u tovu i prosla je kad su imali 400 kg a dosli su zarazeni.moze da predje i na coveka koristi rukavice ako ih dodirujes.
 
Pozdrav, mi smo imali slucaj kada su goveda imala kao bradavice po glavi a imali su i slicne fleke oko ociju i njuske ali ne ovoliko izrazene kao na slici. Mogu ce da je to zbog parazita? Od kad sam poceo da ih vakcinisem protiv parazita nisam ima takav problem.
 
Čitao sam ovu temu manje više.Hteo bih da se upustim u tov junadi.Interesuju me mišljenja ozbiljnih tovljača ima li i kolika je računica po jednom proizvodu tele-bik?Naravno da se u obzir uzmu neke prosečne-višegodišnje cene hrane kao i cena pri otkupu.
Nemam ništa što je potrebno sem novca i eto volje(više želje) da se u tome oprobam.
 
Druže,pošteno da ti kažem najveći motiv za tov je što dobijem novac na kamari,da mogu da uložim u nešto drugo...
o zaradi je teško pričati,ima sigurno nešto zavisno od ture...
 
Gledaj ovako.Imam šansu da kupim jedan da kažemo salaš na samo 250m od sela.Ima vodu i struju.Već ima neke objekte gde su se čak svojevremeno i tovila junad.Imam radnika koga plaćam te plaćam ,a više ne radi nego što radi.Imam odlične zemlje za lucerku jer za drugo i nisu.Presa,kosačica i paun mi nisu nikakva bitna investicija.Računam da će biti povoljnih kredita da se krene u stočarsto(od arapa) i da će biti subvencija i naravno državne zemlje po pravu prečeg.Ja ne krijem ništa i eto to su neki moji motivi.
 
Bez silaze i ne pomisljaj da se upustas u tov jer je tek onda neisplativ ..........
Druze nisi u pravu,jeste da je najbolja silaza ali moze i bez nje manja kolicina.Ja npr.cuvam 20 komada i imam 2.5ha deteline,trave i to mi je dovoljno za ceo turnus,plus naravno kukuruz,jecam,soju ... jer ako nemas svoju hranu bolje ne ulaziti u poso...
 
Gledaj ovako.Imam šansu da kupim jedan da kažemo salaš na samo 250m od sela.Ima vodu i struju.Već ima neke objekte gde su se čak svojevremeno i tovila junad.Imam radnika koga plaćam te plaćam ,a više ne radi nego što radi.Imam odlične zemlje za lucerku jer za drugo i nisu.Presa,kosačica i paun mi nisu nikakva bitna investicija.Računam da će biti povoljnih kredita da se krene u stočarsto(od arapa) i da će biti subvencija i naravno državne zemlje po pravu prečeg.Ja ne krijem ništa i eto to su neki moji motivi.




Ako imaš volje samo napred,a što se investicija tiče nije samo presa i kosačica.Ima tu još grablje ,silokombajn utovarivač ,prikolica za razbacivanje staljnjaka.Sve ti to možeš platiti da se uradi ,kad počneš da plaćaš već si u minusu,Možeš i sa nekim u koperaciju- saradnju, ja mislim da je to u Srbiji nemoguća misija(neko od koperanata uvek ispadne "donji").I imaćeš jako malo slobodnog vremena.Nemoj se jako puno uzdati u radnika,stoku moraš svaki dan da posmatraš,pratiš zdrastveno stanje ako držiš 10-15 kom i manjka jedno glavni deo zarade propada sa njim.Napisao sam ti mane posla a prednosti može da ima a nemora,Dobro razmisli i sretno!
 
Poslednja izmena:
Moj ti je savet da nekreces sa tovom posto je zarada jako mala ,a salas kupi ako je povoljno ,pa sacekati neko bolje vreme sad trenutno nije.
 
Ja bikove hranim bez silaze. Ne mislim da je to toliko veliki problem. Cak sta vise kad uporedim vase troskove za ishranu, sa mojim ne vidim neku bitnu razliku. Pri zasnivanju lucerke se razbaca stajnjak koji nisi platio (kod mene ga ne mozes ni prodati, ne bi ga niko uzeo ni dzabe), godisnje kad obracunas arendu to je kod mene 50-60 evra. Sejes je jednom u 4-5 godina. Pa i nije to bas neka investicija. Na nasipu u mom selu, ostalo je pokosenog sena da se uhrani ohoho bikova, pregorelo je na suncu. Goriva se ne potrosi nista vise za kosenje,baliranje transport... nego za siliranje, transport silaze i gazenje. Mislim da u tovu nema neke znatne finansijske razlike po komadu. Mozda u nekim velikim turama, ali na deset-dvadeset komada ja ne razmisljam da je radim. Kod krava je nesto drugo.
 
Igore koliko si na prosloj susnoj godini imao bala deteline na ta 2.5 hektara po kosenju? Kod mene je bilo oko 50 bala po lancu (2.5h=4lanca) sto znaci oko 200 bala po kosenju pa to x 5 dodje oko 1000 bala e sad ja nebih znao kako da ih raspodelim na 20 bikova. Gledaj drugi racun na 4 laca dobio sam oko 90 tona silaze na proslu susnu godinu e tu mogu da tovim bikove ali ne i na detelinu. Nisam pomenuo bale su oko 15 kg .
 
Onda izbalira kukurzovine,sojine slame, sirkovite psenicne slame, sirka pa mesa sa tom lucerkom ceka prolece i nada se boljoj godini. Bar je takva situacija kod mene trenutno.
 
Ako je pitanje za mene, ne znam videcu na prolece kad docekam lucerku koliko cu cega potrositi. Mada mogao bi im i davati samo lucerke posto sam kupovinu teladi odlozio za prolece. Trenutno imam samo dva juneta u stali. Za sada dobijaju 70% lucerke i 30%kukurzovine ili samo sirak. Vrsicu kontrolno merenje za neki dan pa cu videti kako napreduju, ali ovako odokativno sam zadovoljan. Moglo bi ici i vise kukurzovine. Hrane se koncentratom ne cistom prekrupom.
 
Igore koliko si na prosloj susnoj godini imao bala deteline na ta 2.5 hektara po kosenju? Kod mene je bilo oko 50 bala po lancu (2.5h=4lanca) sto znaci oko 200 bala po kosenju pa to x 5 dodje oko 1000 bala e sad ja nebih znao kako da ih raspodelim na 20 bikova. Gledaj drugi racun na 4 laca dobio sam oko 90 tona silaze na proslu susnu godinu e tu mogu da tovim bikove ali ne i na detelinu. Nisam pomenuo bale su oko 15 kg .
Sa tih 2.5 ha ja kosim druze nikad manje od 2000 bala,koje su mi sasvim dovoljne za mojih trenutno 15 komada,znam to sigurno jer radim unazad tako vec 5-6 godina.Naravno nijedna bala nije manja od 15 kg.
 
Nazad
Vrh