Tov junadi

Npr. kukuruz 60%, jecam 20%, griz i mekinje po 10%. Obavezno i premiks odgovarajuci procenat.
Ako su manji malo vise jecma i griza a manje kukuruza, ako su veci obrnuto.
 
za tov junadi bolja ti je suncukretova sacma od soje ja idem ovako recepture
za tov do 250 kg:sojina pogaca 13 kg suncukretova sacma 7 kg mekinje 20 kg 4 kg kalvicin premiks za telad 56 kg kukuruz i psenica obrok i seno po slobodnoj volji
od 250 kg do 400 kg;sojina pogaca 3 kg,suncukretova sacma 20 kg, mekinje 10 kg,1 kg premiks za junad rindamast,66 kg kukuruz psenica.obrok po volji uz seno jako malo
preko 400 kg do kraja tova;20 kg suncukretova sacma, 10 kg mekinje ,1 kg premiks za junad rindamast ,69 kg psenica i kukuruz obrok po slobodnoj volji sena jako malo dve bale na 40 komada obavezno stosna so u grumenu za lizanje najeftinije resenje premikse koristi Sauman preko deset godina soju izbegava kod bikova osim u pocetku zato sto hoce da se naduvavaju oboli im prezivar obara i imunitet vise problema oko lecenja bude im masniji trup vise loja bolji radman sa suncukretovom sacmom
 
2f75b96c16525167e6f05eef101a9ed0.jpg
b5da37779d0e5ff6144e6291115522c0.jpg
bbaa92f945e359decf734f43886089e3.jpg

Uzeo danas,zensko je ali je dobra ima tacno 8 nedelja i preko 140 kila,cena 350€

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Soja je odlično hranivo za tov junadi samo skupo hranivo, pa je stvar ekonomike, pogotovu u poslednjoj fazi tova. ALi niko ne može da kaže da ne valja, nije dobra, ja imam par farmera koji samo sojin griz i pogaču koriste kao izvor proteina u tovu, i stavrno su odlična grla. Što se krava tiče, tu ozbiljnije proizvodnje nema bez proteina iz termički obrađene soje...

@prnjavor 3

Vodite samo računa da tov junadi i odgoj junica nisu isto. I ja se slažem kad se uzmu kvalitetna ženska telad i da se odgaje i osemene, ima možda više računice nego u tovu junadi...
 
Prvi put mi je da uzimam zensko tele, iskreno nemam pojma sta bih sa njom ali nisam mogao da odolim da je ne uzmem kada sam joj majku video. Ogromno nesto,slogirao sam se,vidjao sam velikih-teskih krava ali ovako nesto jos ne vidoh. Pitah coveka kakva je mlekusa, a on mi kaze da je odlicna. Izvinjavam se za off topic.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Soja je odlično hranivo za tov junadi samo skupo hranivo, pa je stvar ekonomike, pogotovu u poslednjoj fazi tova. ALi niko ne može da kaže da ne valja, nije dobra, ja imam par farmera koji samo sojin griz i pogaču koriste kao izvor proteina u tovu, i stavrno su odlična grla. Što se krava tiče, tu ozbiljnije proizvodnje nema bez proteina iz termički obrađene soje...

@prnjavor 3

Vodite samo računa da tov junadi i odgoj junica nisu isto. I ja se slažem kad se uzmu kvalitetna ženska telad i da se odgaje i osemene, ima možda više računice nego u tovu junadi...
Ove godine sam polovinu soje preradio u griz i sad ide do 15% uz kukuruz u ishranu junadi,telad napreduju nenormalno kao i junice koje sam ostavio za sopstvene potrebe...Ako namenski posejemo soju za ishranu svoje stoke i uz to posedujemo ekstuder mislim da se dosta isplati i ustedi na hrani ako se ubaci u ishrani...

Za sledecu godinu planiram da koncentrat radim mesavinom griza,jecma,ovsa,psenice i kukuruza,uz silazu mislim da treba dati vrhunske priraste,..
 
Uz soju nema greške... Samo cena je diskutabilna, a ove godine je stvarno jeftina, kod mene stric ima ekstruder a imali smo 1,5 ha soje, mislim da imamo možda još par stotina kg-a. Krave, ovce ulaktaciji, jagnjad, telad, naravno uz još neka proteinska hraniva i stvarno se vidi razlika.
 
soja samo do 250 kila maksium posle je ukidajte zamenite suncukretovom sacmom i to kvalitetnom ne ljuskom ko sto prodaju neke mesaone nikad vise nece te toviti sa sojom plus na liniji klanja vidljivo golim oko kolko su junad lojava to jest manji radman mesa da ne pricam o problemima sa nadunom itd radite kako hocete

- - - - - - - - - -

kod nas su ljudi mesto mmegija davali teladima protamino pigi rasla telad ko blesava al posle 300 kila bilo je svasta mozete kako hocete al goveda nisu svinje
 
Prijatelju šta pričaš?! Slažem se da upotrebom sojinog griza kao jedinog hraniva dobija nešto više odvojivog loja, ali će na to presudno uticati nasledna komponenta i završna masa. Slažem se i da junad ne trebaju da jedu samo sojinu sačmu, griz ili pogaču kao jedino proteinsko hranivo jer nije jeftino ali uključivanjem ovih hraniva i nakon 250 kg se dobijaju bolji rezultati i bolji kvalitet trupa nego samo sa upotrebom suncokretove sačme.
Ne možete davati hranu za svinje govedima, razlike su ogromne u potrebama i načinu varenja, soja je hranivo ne super koncentrat ili gotova smeša za svinje, već samo komponenta, koja je gotovo nezamenjiva u smešama za kvalitetna grla, bez obzira da li se radi o kravama, junadima, svinjama, živini...
 
soja samo do 250 kila maksium posle je ukidajte zamenite suncukretovom sacmom i to kvalitetnom ne ljuskom ko sto prodaju neke mesaone nikad vise nece te toviti sa sojom plus na liniji klanja vidljivo golim oko kolko su junad lojava to jest manji radman mesa da ne pricam o problemima sa nadunom itd radite kako hocete

- - - - - - - - - -

kod nas su ljudi mesto mmegija davali teladima protamino pigi rasla telad ko blesava al posle 300 kila bilo je svasta mozete kako hocete al goveda nisu svinje

Nesto si malo pomjesao , poslije proteina iz lucerne po kvaliteti idu (termicki obradjeni) idu iz soje. Suncokretova sacma koliko se ja sjecam deklaracija je izvor minerala a ne proteina.
 
Izvor je i proteina, i to korektan, pogotovu za preživare. Ima više klasa kvaliteta, kod nas se najčešće koristi sačma od delimično oljuštenog zrna suncokreta sa 33% sirovih proteina. Problem je što ima dosta celuloze i ti proteini nemaju taj aminokiselinski sastav (kvalitet) kao proteini soje.
 
Nazad
Vrh