Tov junadi

Evo jutros mi jedan bik nece da ustane, ni da jede, naduvan je malo i trese se?
 
Prvo izmeri temperaturu, ako je povisena u pitanju je infekcija neka i mora se tretirati antibioticima.
Ako nema temperaturu mozda je prejeo ili jeo smrznutu silazu pa poremetio zeludac. Mozda su i grcevi, onda daj Analgin.
 
Evo jutros mi jedan bik nece da ustane, ni da jede, naduvan je malo i trese se?
Ne znam šta je po sredi, dal neki virus ili šta je, al juče ista situacija sa jednim, bio veterinar i bolji je danas. A danas su još tri komada koji su sa njim u boksu vidno neveseli i teže dišu pa smo i njih bocnuli kad je bio veterinar. Moj ti je savet da reaguješ što pre.
 
Konverzije kod tova junadi se racunaju za 5kg hrane 1kg prirasta. Na farmama sarolea...limuzina ... belgijskog plavo ... kazu da moze i do 4kg za 1kg prirasta ... zvuci neverovatno... Kod nas je obicno gde god sam testirao oko 5 do 5.5kg hrane na 1kg prirasta. Ja mislim da cu ovu turu spustiti ispod 5kg... videcu na kraju rezultate... naravno to je koncentrovani tov. Silazni ili kabasti tov gde je vecinski obrok silaza ili kabasta hrana belezi malo losije rezultate i tov je mnogo duzi tzv ...produzeni tov... Rezultati su kod mog druga sa holstajn frizer junadima od 1kg prirasta na prema.6 do 6.5 kg hrane kod simentalca su tu 1kg prirasta za 5.5 do 6kg hrane . Nije tolika razlika u hrani ...koliko je u trajanju tova i brzem obrtu...Naravno da tu jos odlucujucu varijantu ima zdrastvena i genetska sposobnost goveda ili uslovi drzanja.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
A kombinovano ,nekih 1500 kg koncetrata,odgovarajuce proteinske i energetske vrednosti,a dugih 1500-2000 kg haniva da bude detelina i silaza,tvoje misljenje o toj kombinaciji,znaci tri vrste hraniva,koncetrat,silaza,detelina??
 
Mir Boziji ...Hristos Se Rodi. Svim Pravoslavnim vernicima zelim SRECAN BOZIC..... To je najbolja kombinacija ali i najnerentabilnija jer je detelina skupa... kod nas je 300 do 350din bala. Medjutim kvalitetna lucerka smanjuje potrosnju koncentrata ali je to skup tov. Ja imam lucerke 10hektara i sve prodam i semenim a ono sto osemenim dajem bikovima ...vrsenu detelinu koja je nista... samo cackaju zube. Moja savet za rentabilnu i isplativu proizvodnju je silaza + koncentrat+ seno ili sudanska trava... jer je sad jeftin koncentrat da se napravi. Seno je jeftino dosta u prvim otkosima sproleca a jako je zdravo i dobro za stomak i teladi i junadi... Ja sam ove godine kupio 1000balalivadckog sena s'proleca po 80 dinara... i spremio sam jos oko 1000bala( sudanska trava... kukurozovina... vrsena detelina) uz naravno silazu. To je na 50komada ... znaci uz silazu moje june ne sme da pojede vise od 40bala bilo kakve kabaste hrane. Jos ce mi i ostati. Da je lucerka jeftina .... najbolji tov je 1500kg koncentrata i 1000kg kvalitetne lucerke....sve na volju... nema bolje kombinacije. Tu june mora da nabaci minimum 500kg bez tezine teleta. E posto cene hrane variraju moj ti je savet da koncentrat bude glavni obrok uvek a da kabastu hranu spremis sto jeftiniju. Ja sam u jednoj turi velikim bikovima davao za preziv obrok samo slamu i bilo dobro.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Hristos Se Rodi....mene zanima je l' koristio neku silazu od ovasa za tov i kako mu se cini?...Planiram malo da isiliram,rekao bij da je bolji od jecma i zbog vece mase ,a i zbog vise masnoce u sebi....
 
Kako to planiras da izvedes sa kojom masinom ? Mislis da pokosis ovas kosacicom i sta onda sa tom masom? Ratko ima tu rol presu i motalicu i nije daleko od mene e sad koliko bi kostalo po bali neznam? Neznam dali bi mogao obican jednoredni silokombajn da se koristi za ovo siliranje (vilama da se ubacuje masa u njega)? Posto bi se to odradilo u maju mogao bi da se poseje silazni kukuruz posle ovsa?
 
Moze i silokombajnom...........tvom drugaru Sebescanu sam siliro sudansku travu...........

Ovo je kod Zivorada Matica u Plocici,ovas i grahorica..........

2z68f1u.jpg

2192fmg.jpg
 
Poslednja izmena:
http://www.vecernji.ba/uvozili-meso-pa-ga-prodavali-turcima-kao-made-in-bih-1050920

Na sastanku predstavnika Vanjskotrgovinske komore Turske i BiH predstavnici turskih vlasti su poručili kako će inzistirati na prekidu sporazuma i ukidanju kvote od 15.000 t mesa, no u međuvremenu je službena politička Ankara ipak zauzela politički stav da se nastavi posao s bh. proizvođačima mesa, ali je zatraženo provođenje istrage tko zloupotrebljava procedure.


Ajde valjda bude nešto od ovoga, inace propast
 
http://www.vecernji.ba/uvozili-meso-pa-ga-prodavali-turcima-kao-made-in-bih-1050920

Na sastanku predstavnika Vanjskotrgovinske komore Turske i BiH predstavnici turskih vlasti su poručili kako će inzistirati na prekidu sporazuma i ukidanju kvote od 15.000 t mesa, no u međuvremenu je službena politička Ankara ipak zauzela politički stav da se nastavi posao s bh. proizvođačima mesa, ali je zatraženo provođenje istrage tko zloupotrebljava procedure.


Ajde valjda bude nešto od ovoga, inace propast
Rekoh ja tebi...

- - - - - - - - - -

http://www.capital.ba/meso-iz-poljske-preko-bih-zavrsilo-u-turskoj/ Lopovi!!!!
 
Da hoce krenuti ja imam prodati krajem 2 mjeseca turu...

@Putin
Bio si upravu al sada samo ostaje se nadati da to krene....

Sta kazete na ovo: 60% tritikale, 30% stocno i 10% soja?
 
Nazad
Vrh