Tov junadi

I kod nas je ista situacija kao kod Surdonje,ja kolega planiram da uradim resetke u vec posojeci objekat i jedan novi da napravim,s tim sto bi bili na vezanom sistemu,ali bi imale resetke tako da opet nema ciscenja, jos nesto i slobodnjake mozes da hranis na obrok,e sad je sve stvar kako i sta voli:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ako je pitanje za mene, da ja sam jedan od tih robijasa. U planu imam da postanem jos veci robijas, ali mi fali vremena, kratak mi dan. :)
Isti problem imam i ja i uz vreme fale mi jedno 10ha i jedno 20 000e :D
 
Znam da mogu slobodnjaci da se hrane na obrok, nego mi je zbog veceg utroska hrane. Znam za mnoge koji se kaju zato sto su presli na slobodan tov. Ja sam imao u planu objekat sa kosom plocom zato sto mi je najjeftiniji, ali videcu jos. Imam jos 2-3 meseca da razmislim. To sa resetkama i vezanim bikovima je najbolje, ali i najskuplje resenje.
 
Kod mene je problem sto niko vise nece da plati slobodnjake. Clan @malaksalo drzi i pustene i vezane i koliko dobije za jedne, toliko dobije i za druge. Sto se zarade tice, zavisi kako se gleda, po komadu je sigurno veca zarada kod vezanih, ali ako se gleda utroseno vreme mozda je slobodan tov isplativiji. Trebalo bi u toku ove godine da pravim stalu za jos 20-30 komada i ne mogu da se odlucim za sistem trenutno su mi svi vezani i iziskuje dosta vremena, kad bi vezao jos 30 komada trebalo bi mi jos vise vremena za namirivanje, a u stalnom sam deficitu sa istim. Sto se tice hrane na volju jeste da je jednostavnije, ali i tu odlazi dosta vise hrane. Ja sam i iz svinjaca izbacio hranilice i hranim ih uobroceno, jer mi je manja konverzija hrane. Ranije sam hranilice punio svaki drugi dan, a sad im dajem dva puta dnevno, potrosim ukupno 20-ak minuta vise, ali potrosim i manje hrane.
I sto s tice kolicine loja ne mora da znaci vise puta su mi mesari kojima prodajem, dolazili sa cudjenjem da na bikovima nema loja skoro ni za lek. Jedan mi je cak rekao da od jedne ture koje je uzeo nije bolje u zivotu zaklao. Kolicina loja zavisi i od ishrane.
Slazem se da je ishrana odlucujuci faktor ali nije u istoj kondiciji bik koji lezi 12meseci i onaj koji seta... Kod mene su slobodnjaci na ceni... uvek dobijem 10evro centi vise od ovih sto drze vezane. Evo sad imam ponudu za 50komada da ih dam na 2.1evro a ovi iz stala vezani ne mogu da izvuku ni 1.9... Dobro... ja dobijem jos na kolicinu ali sto znam slucajeve uvek je slobodnjak bio skuplji od vezanog... Slobodnjak bik od 550 ..600kg ne moze da kalira vise od 20kg... dok vezan bik ide i do 40kg. Provereno. A ako je nahranjen bas pres vagu ide i do 50kg. Slobodnjaka na volju ne mozes da preranis.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
U slobodnom sistemu je mnogo bolja iskoriscena hrana i nema odabira kao u vezanom sistemu, gde jedan bik voli vise ovo ili ono, dok drugi vise voli ono od ovo.. Ove minus temperature, ko bolje podnosi? Bik koji se krece ili bik koji stoji, da uzmemo u obzir da u hladnijim danima grlo deo energije koristi za odrzavanje telesne temperature.. Higijena je po meni vise na strani vezanih i malo se teze sire bolesti i lakse je prici lecenju kod vezanih. Da se radi mora, pa i kod jednih i kod drugih. Najveci prihod je, da se ne lazemo, na marihuani, gde je MP cena 1000 din/gram.. :) :) :)
 
Srdjane necu se ubedjivati sa tobom. Tele za 450e te tezine tesko mogu da nadjem sem da idem po vasarima po Srbiji. Sve to kosta. Bika da prodam po 2.1 evro takodje tesko da mogu. Nisi racunao koliko kosta objekat barem 2-3% amortizacije i nisi racunao mortalitet i lecenje. Mi imamo prostor za 26 grla krupne stoke za vezani sistem i 20 grla pustenih pa od svega drzim 5 ovaca. Da je to 200e po komadu prvi bi napunio sve to i radio.
 
Cisternu pa zalivaj njivu fekalijama :D ,kod nas prikolica stajnjaka 500din kad smo vec kod toga...

Sve ima svoje prednosti i mane,zavisi ko cime i na koji nacin raspolaze:ppozdrav:
 
1 prikolica stajnjaka koliko se dobije od jednog bika cca 3t stajnjaka, kosta oko 1500din, da podjubrim ok treba bar 35t po hekataru. I to 3 godine daje rezultate, najvise u drugoj godini. Nezamenljivo je zbog mikroelemenata u proizvodnji povrca i voca. Za ratarstvo mislim da nije neophodno.
 
Kod nas prikolica stajnjaka, jednoosovinka IMT, kosta 30e
Kod nas vazi pravilo, da jedna prikolica stajnjaka, zamenu 100kg mesavine 15:15:15.
 
Kod nas prikolica stajnjaka, jednoosovinka IMT, kosta 30e
Kod nas vazi pravilo, da jedna prikolica stajnjaka, zamenu 100kg mesavine 15:15:15.
Čini mi se da je oko 35kg progorelog stajnjaka za 1 kg mješanca.Nekad negdje sam pročitao da su rađena ispitivanja li to opet zavisi čiji je stajnjak,ovčiji je jači a pileći još jači sa fosforom.
 
Srdjane necu se ubedjivati sa tobom. Tele za 450e te tezine tesko mogu da nadjem sem da idem po vasarima po Srbiji. Sve to kosta. Bika da prodam po 2.1 evro takodje tesko da mogu. Nisi racunao koliko kosta objekat barem 2-3% amortizacije i nisi racunao mortalitet i lecenje. Mi imamo prostor za 26 grla krupne stoke za vezani sistem i 20 grla pustenih pa od svega drzim 5 ovaca. Da je to 200e po komadu prvi bi napunio sve to i radio.

Nemas se sta ubedjivati... uginuca nemam niti planiram da imam ... Dogovor sa nakupcima sa kojim radim je da prvih 15dana oni snose tele ako se nesto deci a drugih 15dana delimo.. posle mesec dana je moje i tu sam za sve ove godine imao jedan slucaj da mi crkne tele odmah sutradan kad ga su ga doterali... imao sam prvih dve godine 2 uginuca od pneumonije jer nisam poznavao materiju i doterali mi zarazenu telad ..lecili mi veterinari. Imao sam jednog bika koga su polomili ali sam ga zaklao i prodao.. ako vidim da imam neki konstantan nadun zbog neke genetske greske zakoljem i prodam meso . zadnjih 5 godina kako sam sve doveo na neki nivo nemam gubitaka. telad mi stizu za 10tak dana na 450 evra ... zovem te da dodjes ako hoces... sve sam racunao u 50evra po komadu... i lekove i amortizaciju. Imam rokovnik gde se sve pisem i pratim.. kad utovarim bikove sve cu tacno da napisem ... koliko sta kosta i kolika je zarada od ove ture.. Pa sad sam ja lud sto drzim bikove godinama i idem na svoju stetu!!? Ne samo ja vec i ostali tovljaci junadi. Nego kolega ti si cini mi se osetio da je ratarenje posao sa manje rizika i rada pa si se odlucio za to. I ne zameram. Zanima me samo tvoja racunica za tov junadi.. ako mozes da mi bapises tvoja iskustva... stavi sve na papir i objavi sve troskove od teleta do bika... ako si nekad racunao sve jer mi delujes prilicno siguran u to sto pises. Ako ti nije tesko objavi te rezultate o toj turi gde si bio u gubitku ili na malom dobitku.... Hvala i nemoj misliti da se raspravljam ... nego mi daj konkretan racun... da se i ja ponovo presaberem..

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Tele 500e. Koncentrat 1500 kg i seno 1500 kg sa prosečnom cenom 20 din 500e. Samo to 1000 e!

Bik od 500 kg x 1.9e je 950e. U startu minus od 50 e. Nije rašunat rad, amortizacija objekta, veterinarski i drugi troškovi. Ovo je prava slika na terenu, E sad možemo se lagati, pa reći tele kupljeno po 300 e, kukuruz proizveden za 10 din/kg, bala sena za 100 din i bik prodat za 2.5 evra po kili!
 
1 prikolica stajnjaka koliko se dobije od jednog bika cca 3t stajnjaka, kosta oko 1500din, da podjubrim ok treba bar 35t po hekataru. I to 3 godine daje rezultate, najvise u drugoj godini. Nezamenljivo je zbog mikroelemenata u proizvodnji povrca i voca. Za ratarstvo mislim da nije neophodno.
Kolega stvarno ni ovo ne mogu da izdrzim da ne prokomentarisem. Ispasce da vodim namerno neku polemiku ali nije veruj... jer samo raspolazem sa nekim tacnim podacima jer proizvodim stajnjak. Bik napravi onoloko stajnjaka koliko ti zelis...mislim na slobodan tov ..kosa ploca. Moj zet npr svaki dan baci oko 6do8bala slame od 12do 15kg na 50bikova a ja od prvog dana bacam 15 bala. Naravo prvih 5..6 meseci djubar bude sa vise slame ali posle kad bikovi otezaju preko 300kg i progazaju bude kao mast... i tu onda pojacavam slamu na 20bala.. Imam jednu deponiju gde gomilam djubar i cekam da ga bacim pod zito.. Prosle godine sam od sam sa te deponije nadjubrio 20jutara i to po 8 kemperica od 3 tone po jutru ali ne tovare se pune jer je tezak djubar. I jos 20 jutara nadjubrim od pileceg stajnjaka. Svake pete godine bacam ponovo na istu zemlju... zadnjih 10 godina moja zemlja 200jutara nije videla jesenji djubar dok moj zet voli map da baca u jesen pored stajnjaka... Poredjenja radi.. On pod kukuruz gde ima stajnjaka ...baci jos 100kg mapa u jesen i u prolece 150kg ureje... ja bacim u prolece samo 120kg ureje u susnoj msm 2012 on ima 3metera po jutru a ja 25 meteri.. u kisnoj 2014oj on ima oko 7.5 tona po jutru i ja imam 7.5tona po jutru isto i u vezi suncokreta i zita... jedino mi malo bezi u soji kad je kisna godina ima po 25meteri a ja 20meteri po jutru. Znaci provereno. On baca duplo manje stajnjaka i map u jesen a ja bacam samo stajnjak jaku dozu sve 4.5godine. E sad vi pogledajte ulaganje moje i njegovo i da li ima racuna proizvoditi i bacati stajnjak u ratarstvu. Znaci 20 jutara po 100kg mapa je 2000kg puta 5godina.......je 10000kg kilogram mapa je sad 0.6evra... to je 6000evra veci trosak... meni je ceo trosak bacanja stajnjaka po jutru 50 evra jer imam svoj utovarivac i kemperice ... to je 1000evra...Slamu..vodu i hranu..( to sto je potrebno da se proizvode stajnjak) sam vec obracunao u troskovima tova bikova. Znaci razlika je 5000evra . Kod mene je to jedno jutro zemlje.... pa malo li je. To je na 20 jutara a ja radim 200jutara.. Pa eto racunice sta stajnjak i njegova proizvodnja znaci... Na 200jutara i 5godina stajnjak ti donese cistih 10 jutara zemlje. Cista EKONOMIJA. Ove godine ulazim u jos 100jutara drzavne zemlje i povecavam tov junadi na 90godisnje iskljucivo zbog stajnjaka.... jer 40..50 junadi sam tovio sam a za 90 mi ipak treba pomoc radnika. Ali stajnjak je cudo. Kod mene se sve svodi na cistu matematiku... Ako neko ima drugaciju racunicu voleo bih da cujem.. Izvinjavam se na opsirnosti ali mozda sam nekome i pomogao a to mi je cilj.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ljudi,da budemo realni,i ovaj,kao i svaki drugi posao u nekom trenutku dosadi coveku,i samim tim od losih ne vidi dobre stvari,sto je za mene sasvim razumljivo i normalno.Ko zna kako cemo mi govoriti o tovu junadi za koju godinu pa sve i da ostane ista ovakva situacija.
 
Tele 500e. Koncentrat 1500 kg i seno 1500 kg sa prosečnom cenom 20 din 500e. Samo to 1000 e!

Bik od 500 kg x 1.9e je 950e. U startu minus od 50 e. Nije rašunat rad, amortizacija objekta, veterinarski i drugi troškovi. Ovo je prava slika na terenu, E sad možemo se lagati, pa reći tele kupljeno po 300 e, kukuruz proizveden za 10 din/kg, bala sena za 100 din i bik prodat za 2.5 evra po kili!
Kolega ti opet pausalno racunas. Sto ne smanjujes troskove... Nemoj mi reci da je seno 200dinara i da bik pojede 1500kg sena ...ako toliko pojede taj bik mora da ima 700kg a ne 500kg jer konverzija srednja kod tova junadi je 1 na prema 5 ... znaci 3 tone hrane mora da nabaci 600kg i neka je tele 130... to je 730kg puta 1.9evra to je oko 1350 evra... neka je lecenje struja voda .....i td jos 50 evra po komadu..Sto vise komada...troskovi su procentualno manji. . Cestitam kolega ... ti zaradjujes vise nego ja! CISTA MATEMATIKA

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh