Tov junadi

To sam i ja hteo da prokomentarisem,ne moze bik da pojede 3t hrane i da doda 350kg...

A sto se stajnjaka tice,moze djubre da nadohnadi prinos,ali ne moze da poboljsa strukturu zemlje kao stajnjak i tu se prica zavrsava,stajnjak je neprikosnoven i broj jedan....E sad sto neznaju svi da ga upotrebe na pravi nacin to je njihov problem,:ppozdrav:
 
A šta je pravi način za upotrebu stajnjaka? Ne znam, pitam. Koliko znam da treba nadjubriti 3 vagona na jutro na svake 4 godine i uzorati plitko, ugariti. Da li treba drugačije?
 
Hmmm... Ko misli da može utoviti bika sa 10 džakova kukuruza i 30 bala lucerke, nek izvoli, nemam ništa protiv. Ja kad planiram držati bika, računam 100 bala sena i 1.5t kukuruza. Ako tu hranu nemam, neću ni započeti tov. Za krave račnam duplo. Hvala bogu nikada nisam morao dokupovati hranu. Sad tačno u gram koliko pojede krava,bik, junica, nisam merio. Ali to je tu negde, do drugog otkosa imam sena od prošle godine, kao i kukuruz do novembra-decembra.
 
A šta je pravi način za upotrebu stajnjaka? Ne znam, pitam. Koliko znam da treba nadjubriti 3 vagona na jutro na svake 4 godine i uzorati plitko, ugariti. Da li treba drugačije?
Ako se pitanje odnosi na mene,dobices i odgovor :osmeh:
Nisam reko da neko od clanova ne ume da upotrebi stajjak,ali postoje ljudi koji ne umeju,napisao sam u nekom ranijem postu da kod nas prikolica stajnjaka kosta 500din,eto ti primera,kupe vestak,a njihov stajnjak poklanjaju,kao i to da dodam da nije isti stajnjak koji sadrzi veliku kolicinu slame i onaj sa vecim procentom belege:ppozdrav:Aj u zdravlje i srecan vam BADNJI DAN
 
Hmmm... Ko misli da može utoviti bika sa 10 džakova kukuruza i 30 bala lucerke, nek izvoli, nemam ništa protiv. Ja kad planiram držati bika, računam 100 bala sena i 1.5t kukuruza. Ako tu hranu nemam, neću ni započeti tov. Za krave račnam duplo. Hvala bogu nikada nisam morao dokupovati hranu. Sad tačno u gram koliko pojede krava,bik, junica, nisam merio. Ali to je tu negde, do drugog otkosa imam sena od prošle godine, kao i kukuruz do novembra-decembra.
Kolega opet ne ucestvujes kvalitetno u polemici tova junadi...i njihovoj ishrani i ekonomskoj racunici. Ti si rekao da si u minisu 50 evra i jos struja voda i ostalo ... znaci da si u minusu oko 100evra po komadu... Ja sam pokusao da ti dokazem da uz tu tvoju racunocu koji si napisao si u plusu 300evra ali izgleda ne vredi jer ti svoj posao obavljas pausalno a to je neozbiljna proizvodnja... jer ocigledno pricas nesto bez argumenata. Koliko god lose hranio bika ... 3 tone hrane je mnogo hrane i koliko god tele uzeo to mora biti bik od 700kg. Znaci sve si lepo izracunao na svoju stetu. Svaka cast tebi kao domacinu sto spremis hranu na vreme ali nemoj onda toviti june ako si u minusu po racunici 100evra. Ili ga neznas hraniti ili imas neki problem sa prirastom. Da je najlosiji prirast od 1 na prema 6 taj bikk mora imati 650kg a kako si izracunao 1500kg komcentrata i 1500kg sena ... to je odlicna hrana. Moj trenutni prisrast je oko 1 na prema 4.8 sa losijom hranom od tvoje jer nemam sena ni lucerke ...vec kukurozovinu slamu i vrsenu dezelinu .jer je silaza potrosena.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
ljdi jel nije skupo tele musko 14 dana staro i zensko skoro mesec dana za 485 evra bez .????

evo ja sam prodao bika star 15 meseca 660 kila.e sad kolko pojeo zob od prilike 1900 kila .
 
Znaci da bi tele od 120 kg na pocetku tova,naradilo nekih 550kg prirasta,treba da pojede nekih 3 tone hrane,koncetrata,deteline,silaze,ukupno?
 
Ja razbacam stajnjak, i evo vec 15 godina sljive radjaju, ne zatrpavam ga, pokosim travu visoku skoro 1 metar, i posle oberem sljive! Kod mene je tako, u mojim njivama, da je ispravno, nije ispravno, ali da daj,e rezultate i radja pun kapacitet- to je tacno.
PS: Da se ispravim, razbacujem na 3 godinu...
 
@zarkov mali
Nevalja tanjiracom, moze al nije to to - ipak bolje ista nego nista
@jugi
Nezaoran stajnjak ima manju efikasnost od zaoranog , npr ako zaorani daje 100% nezaorani daje 70% ( lupiosam za procente nemoj se vezati za njih)
Neke knjige kazu da stajnjak treba da se zaore u roku od 2 sata , a cesto ljudi vuku stajnjak vise od 3 dana...
 
@ rale ja sam godinama na strnjike bacao stanjak i ugario. Ove godine sam mislio da ustetim sebi vreme i gorivo pa da istanjiram sa vucenom tanjiracom,mislite da ce biti losiji efekat? Desavalo mi se da kad dodje jesenje oranje muku mucim sa ugarenim strnjikama.
 
А то наравно, знам да се одмах заорава,односно што пре. Него је колега написао да се увек плитко заоре па сам зато питао.
 
@ rale ja sam godinama na strnjike bacao stanjak i ugario. Ove godine sam mislio da ustetim sebi vreme i gorivo pa da istanjiram sa vucenom tanjiracom,mislite da ce biti losiji efekat? Desavalo mi se da kad dodje jesenje oranje muku mucim sa ugarenim strnjikama.
vec prelazimo u of topik
trebalabi biti kvalitetnija tanjiraca koja se moze malo vise zakositi , i malo tezi traktor da je moze povuci po iznetom stajnjaku tj trebalobi izgledati kao diskosni plug . al nekostate mnogo da probaš .
Na ugar prevuci drljacu ili tanjiracu pre oranja . oranje povećava kubaturu zemljista , i bolje zemljA usvaja vlagu , kasnije se lakse ore pa to deluje pozitivno na pluzni djon. Visokim cenama nafte su ljudi prestali da rade garenje-ljustenje strnjista , okrenulismose hemiji i sintetici - mineralnim djubrivima pa smo dosli dokle smo dosli , sad treba ponovo dovesti zemlju u normalu ,povecati prihode po h, smanjiti cene zakupa , povecati kvalitet zemljista , povratiti mikro floru , odmoriti njive-sejanjem leguminoza sto se moze samo stocarstvom
 
Ovo je tako logično. Samo još da država podrži ovakve ideje. Stočarsvo i ratarstvo su jednostavno neraskidivo vezani. Jedno pojeftinjuje proizvodnju drugog i obrnuto.
 
Znaci da bi tele od 120 kg na pocetku tova,naradilo nekih 550kg prirasta,treba da pojede nekih 3 tone hrane,koncetrata,deteline,silaze,ukupno?
Konverzije kod tova junadi se racunaju za 5kg hrane 1kg prirasta. Na farmama sarolea...limuzina ... belgijskog plavo ... kazu da moze i do 4kg za 1kg prirasta ... zvuci neverovatno... Kod nas je obicno gde god sam testirao oko 5 do 5.5kg hrane na 1kg prirasta. Ja mislim da cu ovu turu spustiti ispod 5kg... videcu na kraju rezultate... naravno to je koncentrovani tov. Silazni ili kabasti tov gde je vecinski obrok silaza ili kabasta hrana belezi malo losije rezultate i tov je mnogo duzi tzv ...produzeni tov... Rezultati su kod mog druga sa holstajn frizer junadima od 1kg prirasta na prema.6 do 6.5 kg hrane kod simentalca su tu 1kg prirasta za 5.5 do 6kg hrane . Nije tolika razlika u hrani ...koliko je u trajanju tova i brzem obrtu...Naravno da tu jos odlucujucu varijantu ima zdrastvena i genetska sposobnost goveda ili uslovi drzanja.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh