Tov junadi

Previse hrabro zbog ekonomske nesigurnosti u tovu junadi, bez obzira na veliko iskustvo, povoljan zakup zemlje, dosta mehanizacije,....
jer ulaz sa pratecim troskovima bezmalo 500 E , a izlaz tek nesto vise od 1000 .
 
Previse hrabro zbog ekonomske nesigurnosti u tovu junadi, bez obzira na veliko iskustvo, povoljan zakup zemlje, dosta mehanizacije,....
jer ulaz sa pratecim troskovima bezmalo 500 E , a izlaz tek nesto vise od 1000 .
Kolega ja sam nasao neku racunicu i o toj racunici sam pisao i vodio raspravu u nekim prethodnim postovima. Sto se tice zemlje tek od ove godine cu koristiti pravo preceg zakupa a tovim junad petnaestak godina.... Pre svega volim junad i volim taj posao... Drugo... Da nema ekonomske racunice...dzaba ljubav.. nebih to radio... Rizika ima ...u pravu si skroz... ali kao i u svakom drugom privatnom poslu .. hrana je sad trenutno jeftina a dace bog da bude ovo rodna godina. A sta mislis na 2012tu i susu... Ovde jedan moj komsija posejao 100jutara kukuruza i sve istarupirao .. i to je rizik. A nemozemo svi u drzavnoj sluzbi da radimo... kod privatnika nema napretka za radnika ... pa sta da se radi...nekad zarada veca... nekada manja ali je to moje ...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ne bih se slozio s tobom,na cenu junadi od 1,8e po kg cena teleta od 3.8e kg je puno,ali kvalitet je dobar i nema jeftinije:sta:Neka realna cena za ovu telad bi bila 400e po komadu....

Ne mislim nikoga da uvredem ili da kazem da je kolega Srdjan preplaio telad,samo kazem na opste stanje u poljoprivredi,skupa su telad na osnovu cena bikova...
Da si bikovi 2e,a telad 3e kg bilo bi dosta isplativije raditi tov

Da ali je kod nas u to vrijeme bila cijena 2,2e bikovi, sada ne znam u Srbiji kakve su cijene...
 
Da li ima racunice sigurno ima, ja ove godine pocinjem da gradim obijekat za oko 50-60 kom i polako da kupujem mehanizaciju (presu, kombajn za silazu, prikolucu za stajnjak i prednji utovarivac). Ja radim u zakup oko 100 kj zemlje dosta mi je vise da placam toliku arendu, radicu samo moju zemlju 60kj i ako dobijem drzavnu dobro ako nedobijem opet dobro. Pa nek mi ostane i 100 evra + subvencije po biku to su dve plate mesecne.
 
Da ali je kod nas u to vrijeme bila cijena 2,2e bikovi, sada ne znam u Srbiji kakve su cijene...
600e/120kg=5e po kg,a to je za 1.2e vise nego sto je placao kolega,uz to bikovi su skuplji samo 0.3e...:ppozdrav:
Ali svako ima svoju racunicu i to postujem,bitan je kvalitet i kontinuitet u svemu sto radis,i kad se uzme visegodisnji prosek,nekad se zaradi malo,nekad malo vise,nekad ides u minus,al to je tako u svakom poslu...
 
dr.srdjan
Sa kojim granulama hranis bikove ?
Inbergove gt2
9c529832e37674f606df1ebbe208234c.jpg


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
@agromart lep ce to objekat biti,ja volim takve objekte....Hoce pozadi biti samoidjubravanje ili ces rucno da cistis?
Jedinu zamerku koju bih ti naso jeste ta sto je ova cev popreko sto ide fiksirana,mozda bi bolje bilo da si je spojio zabicama za ove stubovne cevi,tako bi mogao da regulises visinu i sprecis da telad ulazi u jasle i neda boze da se preturi unutra....Nemoj misliti dsa ti pametujem nesto,kazem ovo iz najbolje namere
:ppozdrav:
 
@Dobrincan
Pa malo su vise zato sto ide dole voda pa dignem jedno 10cm i dasku pokujujem da ne mogu dirati cijevi...

@Petar 90
Ma rucno ce se cistiti vile i udri :) A cijev sam ostavio gore fiksiranu namjerno da bude cvrsce svakako ide jos jedna cijev koja ce se moci pomjerati.
 
Pratim temu redovito, iako ne pišem često. I mi se bavimo tovom junadi, imamo i 12 krava, a tovi se godišnje do 30 komada što naših telića i ostatak se kupi.
Uzimamo male teliće-sisavce kako vi to nazivate starosti od 10 dana do mesec dana, takvo tele kod nas ispada u proseku oko 330€, zatim ide na dohranu sa mlekom+zamenica, omjer 50:50.
Tovimo junad u proseku do 17 meseci starosti i tada idu na klanje, a prosečna kilaža isporučenih bude preko 650-700 kg, naravno ima primeraka i oko 600 kg, a ima i primeraka oko 800 kg, zavisi od teladi. Cena bikova se kreče od 1,8 do 2€.
Glavna hrana je kukuruz u više oblika, znači koncentrat koji doma radimo sa udelom preko 60% kukuruza+žitarice (tritikale, zob, pšenične posije-mekinje), silaža je glavna i anravno svi oblici livadnog sena i nešto manje deteline sad u zadnjih par godina.

Ja se samostalno bavim time zadnjih 5 godina sa nekom manjom količinom, dok kod deda i ujaka je to tradicija več 40 godina tako da se poznaju svi problemi tog posla, a radi se nešto večom količinom koja se stalno povečava iz godine u godinu.
Ove godine me čeka izgradnja još nekih objekata za tov, bit će i slika kad se krene raditi.
 
Evo neki novi informacija o izvozu za Tursku: http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=184382
A Šisovic??? Moja i zetova junad 100kom. treba da idu kod njega pocetkom februara.
Pratim temu redovito, iako ne pišem često. I mi se bavimo tovom junadi, imamo i 12 krava, a tovi se godišnje do 30 komada što naših telića i ostatak se kupi.
Uzimamo male teliće-sisavce kako vi to nazivate starosti od 10 dana do mesec dana, takvo tele kod nas ispada u proseku oko 330€, zatim ide na dohranu sa mlekom+zamenica, omjer 50:50.
Tovimo junad u proseku do 17 meseci starosti i tada idu na klanje, a prosečna kilaža isporučenih bude preko 650-700 kg, naravno ima primeraka i oko 600 kg, a ima i primeraka oko 800 kg, zavisi od teladi. Cena bikova se kreče od 1,8 do 2€.
Glavna hrana je kukuruz u više oblika, znači koncentrat koji doma radimo sa udelom preko 60% kukuruza+žitarice (tritikale, zob, pšenične posije-mekinje), silaža je glavna i anravno svi oblici livadnog sena i nešto manje deteline sad u zadnjih par godina.

Ja se samostalno bavim time zadnjih 5 godina sa nekom manjom količinom, dok kod deda i ujaka je to tradicija več 40 godina tako da se poznaju svi problemi tog posla, a radi se nešto večom količinom koja se stalno povečava iz godine u godinu.
Ove godine me čeka izgradnja još nekih objekata za tov, bit će i slika kad se krene raditi.


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh