Tov junadi

Petre koja je cena josere i milkivita? Kakvi su u odnosu na Inberg? Za Sanov Milsan se u potpunosti slazem.
Cena je oko 6500 za 25kg,a u odnosu na imberg mislim da nista nisu ni bolji,a ni losiji,koristio je moj rodjak imberg pre nekih 4-5god i znam da je imao lepe rezultate...
 
Cena je oko 6500 za 25kg,a u odnosu na imberg mislim da nista nisu ni bolji,a ni losiji,koristio je moj rodjak imberg pre nekih 4-5god i znam da je imao lepe rezultate...

Ja trenutno koristim Inbergovo mleko i zadovoljan sam, pa reko ako ima bolje da predjem na nesto drugo. Inberg je jeftiniji dzak od 20 kg je 3800-3900 dinara.
 
Bitno da nije slabo kao milsan,sve ostalo je dobro :D a uz dobar startni koncentrat nema problema,mada sam ja sad ostavio tri junice i imam vec jednu kravu,i mogu reci da je razlika ogromna kod teladi koja doje i onih na vestaku
 
Meni se Patent pokazao kao katastrofa telad su imala proliv dok god su ga pili,bez obzira na lecenje,i cim su prvi put popili milsan proliv je stao.
 
Čuo sam od mnogih da je među boljim Hrana Produkt.Jeste možda malo skuplja ali drže do kvaliteta na prvom mestu.
 
Ako vec ozbiljno ovim se bavite, definitivno ima racuna jednu kravu drzati zbog mleka. Inace je mleko 25-30din, mnogo vise znaci da tele vam ima dobar start, nego da ga date jeftino mlekari.
 
Kolege ... po mom shvatanju je racunica bitna jako i vreme obrtanja sredstava... npr... sto kaze kolega petar 90.. ako bika tovis duze od godinu dana ... slaba je racunica
Ja licno gledam sebi da izvucem neku platu od 1500evra mesecno za moj rad na turi od 50kom. Znaci onaj sto drzi bika 15..16..17 meseci na losijoj hrani npr 50kom kad podeli zaradu sa mesecima tova on zaradi mnogo...mnogo manje... a bik mora pojesti hrane toliko pa toliko ... nije bitno koje... kvalitetnije hrane manje i brze a losije hrane vise i duze... bitno je da radis sam za sebe i da napravis platu koja zadovoljava tvoje prohteve sa mogucnostima... kod mene bik tesko doceka 11ti mesec tova... znaci 10.5 do 11 meseci tova koliko ima da ima.. mesec dana odmora i sredjivanja objekta i ponovo..... Racunam sa ce moji bikovi otici do 15og februara .. tad ce im biti 11meseci... neka kalkulisana zarada bi trebala da bude ..bez subvencije... oko 230 do 250 evra po komadu.. ako krene od 1og februara otkup u Bosni... sto mi je obecano zarada bi trebala da bude bez subvencije oko 400evra po kom.. ali otom potom .. E sad da li je lakse hraniti 50 junadi u slobodnom tovu... gde ja danas imam max 2 sata posla od 10 do 12 i do sledeceg dana im ne prilazim ... eventualno izdjubravanje svake druge nedelje.. ili onaj sto drzi svinje i ima 2 hiljade po kom ako i to ima... pa mu treba da proizvede godisnje od 500 do 700svinja da bi napravio solidnu mesecnu platu... ili mlekar koji mesecno mora da namuze hiljade litara mleka da bi imao platu neku cistu preko hiljadu evra... i robija svaki dan ujutru. .podne ... uvece... vi sad vidite. Tako da samo brzi obrt ili tov sa odlicnim prirastom ima prodju... sve sam probao... drzao sam i ja po 17 meseci bika i jeo losu hranu i kad sam podelio mesece sa zaradom ... fakticki je nije ni bilo.. Svaku vrstu ishrane kod slobodnog tova junadi sam probao i racunao. Start je malo tezak jer npr za tov 50junadi ti u startu treba 25000evra samo za telad.. i treba ti jedno 2...do 3 ture da tele bude tvoja zarada... a posle je mnogo lakse .. naravno da imas svoju zemlju ili u zakupu ... da ne kupujes svu hranu... i naravno tu je stajnjak .. svake godine ja sa 50kom nadjubrim oko 15 do 20jutara zemlje.. moja zemlja jos jesenji djubar nije videla... bas ako je neki parlog uzet pa onda jos se pored stajnjaka doda mesani ili 20...20... jako retko. Cistim mojim traktorima usluzno pilece farme i uzimam i taj djubar... tako da godisnje nadjubrim oko 40jutara stajnjakom svake godine. E sad ako ti 50junadi da minimum 15jutara da nadjubris i to kakvim djubrom eto ti i tu jos zarade oko 50evra po kom. To su neka moja iskustva iz tova junadi. Narucio sam 50teladi ... koji ce stici do kraja januara jer planiram sad dve ture... januarska oko 45...50kom i junska 45..50kom .. jer mi je farma registrovana kapaciteta na 90kom... max. Naruceni su za 450evra .. da kad stignu kod mene nijedno nema manje od 115kg.. Postavljam slike kad stignu.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ne bavim se stočarstvom a ni neću uskoro, sigurno. Ali hoću da kazem za ove što kažu da nema računa. Pa i nema se nešto veliko za 5 komada. Koliko se radi dobro da i ima. Ovako čovek drži po 50 pa ima računicu. I nisu ni male pare. Svaka čast, samo treba sesti i sve lepo izračunati i po tome se vladati. U čistim ratarenju se provede daleko manje vremena pa je, shodno tome, i zarada manja. Još jednom svaka čast.
 
Nazalost ...takvo je vreme doslo veca kolicina puta manja zarada puta veliki rizik je raditi sa zivom stokom... kod mene obicno ljudi svastare a to nije dobro bar po meni... npr... kod mene vecinom ljudi drze 5.6 krava... tove godisnje 5.6 junadi... 10tak ovaca 20tak svinja... i kazu da im je dobro... uvek legne neki dinar ali nece da racunaju... ne isplati se.. to nikad necu razumeti.. da ne racunas.. Mozda im je npr veca racunica da prodaju robu i budu mirni. I Po meni mora da postoji uvek EKONOMSKA RACUNICA... e sad ako nije povoljna ..treba videti sta uraditi da se smanje troskovi a poveca profit i to usavrsiti do nekog nivoa ako moze .. ako ne ... odustaj.. . sta se jos desava... obicno ti stocari svastari losije rade i zemlju jer nemaju vremena da se posvete i onda su prinosi manji. Opet kazem nazalost se ne moze ni od ratarenja ni od stocarstva ziveti ako radis po malo i svastaris.. Jedino ako ti je to dodatna delatnost ili propratna. Sve moras da radis maksimalno i izvlacis maksimum ... jedino tako... pa i u tovu junadi narocito.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Upravo tako,ja drzim i svinje,imam trenutno deset krmaca,ali prodajem prasad,i od njih finansiram obradu zemlje i ostane neki dinar,do sada sam prodavao telad u 200kg,kupim sisavcepa prodajem u 200kg,ali od ove godine opet lazim u tov i planiram za pocetak 20kom,s tom sto cu ja kupovati sisavce pa ce onii dojiti moje krave do 150-200kg i tek onda idu u tov,tako planiram da u tovu provode devet meseci i da sa 11-12meseci starosti i tezinom oko 550kg idu na klanje....Videcemo kako ce se to odvijati i uspeti,tu smo iznosicu desavanja ovde....

E sad postoje tu jos neke stvari,ako se stoka hrani gotovom hranom,tj kupovnim koncentratom za kupovinu iste za kes,moze se ostvariti i neki rabat od 10%,sto pojeftinjuje roizvodnju,ili ako sami proizvodimo koncentrat onda bi kupovina ekstudera i peletirke uz setvu soje pojeftinila opet cenu koncentrata,plus kada stajnjak nadjubri njive,ima tu svega i svacega,samo treba raditi ozbiljno,liepo izracunati i raditi kako treba....:ppozdrav:
 
@ dr. Srdjan12 jel ti je zarada od 250-300e, ako racunas tvoju hranu? Ili pravis racunicu koliko ta hrana kosta, tj. njena prodajna cena.
 
Ako plati tele 450-500e nema teoretske sanse da ostane 250e po kom. Necu dalje ulaziti u analizu, jer znam da ne mozema cime god hranio.
 
Rekao sam od 230 do 250evra na bikovima oko550.. 600kg . Zavisi i od cene... zadnjih 3 ...4 godine su prodati po 2.1 2.2evra. Telad placam oko 450evra 110...120kg prosek. Sve sto potrosim hrane racunam kao da sam mogao da je prodam... Sve troskove racunam sem mog rada jer to je moja plata ...da ne radim u firmi. Pa zar bih tovio bika da nemam bar 200evra na njemu...!?? Ok evo za ljude koji vole da vuju kako se nista ne isplati. Tovim bikove jer ih volim ... nema nikakve zarade....cista propast... dodje mi da se ubijem ali eto volim pa to i radim... gubim po komadu 200evra mrznem se i gubim vreme ali eto volim da tovim bikove. Eto ljudi malo sarkazma za ove likove sto nema sanse.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Pa ljudi moji kukuruz je prosle godine bio 12.5dinara start... ove se vrti oko 15..16 .. subcokret prosle godine dzaba 28..29din ... znate li vi koliko je to suncokretove sacme... ove godine soja 40 dinara... dzabe. Kabasta hrana me izadje dzaba jer kupim ostatke kuruzovine.. soje.. vrsene deteline.. graska.. sudanske trave. Trosak je da uskladistim . Tele je skupo ali rekao sam da treba 2.3 ture bikova da hranis da tele bude cisto ulaganje. Tele 450 evra... + koncentrat oko 1700kg po 23..24din to je oko 350evra. + 50evra troskovi koje vrati stajnjak ali ajd i 150evra neka je kabasta hrana a nije po komadu .. to je oko 1000 evra... bik 600kg po 2.1 ili ajd 2 evra je 1200... kako ne noze da ostane 200evra.. molim gospodina bojcetica da mi objasni njegovu racunicu... hvala

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Pa ljudi moji kukuruz je prosle godine bio 12.5dinara start... ove se vrti oko 15..16 .. subcokret prosle godine dzaba 28..29din ... znate li vi koliko je to suncokretove sacme... ove godine soja 40 dinara... dzabe. Kabasta hrana me izadje dzaba jer kupim ostatke kuruzovine.. soje.. vrsene deteline.. graska.. sudanske trave. Trosak je da uskladistim . Tele je skupo ali rekao sam da treba 2.3 ture bikova da hranis da tele bude cisto ulaganje. Tele 450 evra... + koncentrat oko 1700kg po 23..24din to je oko 350evra. + 50evra troskovi koje vrati stajnjak ali ajd i 150evra neka je kabasta hrana a nije po komadu .. to je oko 1000 evra... bik 600kg po 2.1 ili ajd 2 evra je 1200... kako ne noze da ostane 200evra.. molim gospodina bojcetica da mi objasni njegovu racunicu... hvala

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
Kolega, po meni ti trosis jako puno koncentrata, kod mene se potrosi dosta manje. Zaljucenu telad dok sam kupovao prodavao sam ih posle 10-11 meseci. Kad kupim sisavce prodajem ga posle 13-15 meseci. Najverovatnije da je razlika u potrosnji hrane zato sto su tvoji pusteni, a moji vezani. Kad sracunam razliku u utrosenoj hrani mislim da je bolje drzati ih vezane i pored veceg utroska vremena. Izadje to solidna satnica za to vreme.
 
Veci je prirast..kolega .. u vezanom tovu ali to nadoknadi razlika u ceni slobodnog tova ... i mnogo je lakse raditi .. puno manje posla u slobodnom tovu. bar po meni. Sve ima svoje prednosti i mane.. vezan tov..prednosti. laksi pristup junetu.. kontrola..lecenje..nema skakanja i povredjivanja .. manja potrosnja hrane.. lose strane.. zazmu veliki prostor.. skup objekat.. vise loja manje mesa.. manja otkupna cena ... ciscenje svaki dan.. nemogucnost hranjenja na volju...losji stajnjak.. sve ima svoje prednosti i mane ali mi je drago sto ti je 1700kg koncentrata mnogo jer onda je veca zarada kod tebe a neke kolege ne veruju u to. Pozdrav!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Kod mene je problem sto niko vise nece da plati slobodnjake. Clan @malaksalo drzi i pustene i vezane i koliko dobije za jedne, toliko dobije i za druge. Sto se zarade tice, zavisi kako se gleda, po komadu je sigurno veca zarada kod vezanih, ali ako se gleda utroseno vreme mozda je slobodan tov isplativiji. Trebalo bi u toku ove godine da pravim stalu za jos 20-30 komada i ne mogu da se odlucim za sistem trenutno su mi svi vezani i iziskuje dosta vremena, kad bi vezao jos 30 komada trebalo bi mi jos vise vremena za namirivanje, a u stalnom sam deficitu sa istim. Sto se tice hrane na volju jeste da je jednostavnije, ali i tu odlazi dosta vise hrane. Ja sam i iz svinjaca izbacio hranilice i hranim ih uobroceno, jer mi je manja konverzija hrane. Ranije sam hranilice punio svaki drugi dan, a sad im dajem dva puta dnevno, potrosim ukupno 20-ak minuta vise, ali potrosim i manje hrane.
I sto s tice kolicine loja ne mora da znaci vise puta su mi mesari kojima prodajem, dolazili sa cudjenjem da na bikovima nema loja skoro ni za lek. Jedan mi je cak rekao da od jedne ture koje je uzeo nije bolje u zivotu zaklao. Kolicina loja zavisi i od ishrane.
 
Da nije tih robijasa gde bi ti kupovao telad? Zar ti ne spadas u te robijase , ili imas neke pacenike koje mizerno placas da hrane i brinu tu stoku?
 
Nazad
Vrh