Tov junadi

Moje misljenje da nasi stocari preteruju sa kolicinem deteline,kukuruzovini ili slame u tovu,prvenstveno mnogo je posla i kostanja da se spremi velika kolicina bala...Najekonomicnije po meni je uzimati telad od 2nedelje,dohranjivati zatim toviti koncentratom i silazom,a seno davati samo koliko je potrebno da grlo moze da preziva...
 
Da dodam i ja nesto..
Pre manje od mesec dana sam prodao 2 bika od svojih krava, kad su bili mali, nisam bio zadovoljan dobivenom cenom i ostavio ih, na zamenu za mleko su ocuvani kao i sva ostala telad, jer sam uvideo da im se zeludac mnogo bolje razvije (to je bitnije kod zenskih za priplod), sa 2 meseca starosti sam ih navikavao na silazu i posle mesec dana su uvek imali silazu po volji, koncentrat od nekih 16% proteina dobijali iz pocetka, dok bi pri kraju tova bio sa 12%. Kad su napunili 12 meseci jeli su ujutru 2kg i uvece toliko koncentrata, silaza i dalje po volji i slama uvece i mozda ujutru ako mi pretekne..
Prvi bik je predat sa 13 meseca starosti, procenjen preko 550kg sa 87% RHF krvi
6c839c443f95505f73a092fddfbd84f9.jpg

Drugi sa tacno 12 meseci sa sve identicnom hranom i bio je oko 520 kg sa 75% RHF krvi..
bd3e79937952c7325e7a5d1b4c547864.jpg

Toliko od mene... Sad ostavljeni opet dva komada.. Imam malo mesta i dovoljno hrane..
 
Po meni je bolje toviti detelinom nego silazom,znam da ce mnogi reci nema tova bez silaze....,i ja radim silazu ali nije to to,bolje sam imao bikove nekad dok sto drzali po 7 komada i tovili sa detelinom.
 
Treba se samo mehanizovati za bale. Samoutovarna prikolica za bale kao sto ima RatkoPa ili preci na rol/kvadrant bale. Radnu snagu eliminisati, onda i nije to toliko zahtevno. Kod nas je 300din/sat rada sa balama.
 
Po meni je bolje toviti detelinom nego silazom,znam da ce mnogi reci nema tova bez silaze....,i ja radim silazu ali nije to to,bolje sam imao bikove nekad dok sto drzali po 7 komada i tovili sa detelinom.
Ne bezim od deteline, ali ovo sto je Bojcetic napisao, tad ima smisla, inace ako pored sveg posla moram da jurim detelinu i bale i na kraju nemam nigde mesta na suvo, jer mi i 95% masine pod vedrim nebom, onda naravno da biram laksi nacin ili nacin na koji je meni lakse. A detelinu bih voleo da pocnem da sejem, ali tek za par godina..
 
Pa hajde napisi koliko cega treba sa silazom. Nisam nikada sa silazom radio.

Imas na PSSS.rs kalkulator bruto marzi. Imas za tov bikova. Imas tov silazom, tov koncetratom I poluzilaznk tov. Pa probaj tamo da nadjes neku racunicu. Ja nesto bas nisam uspeo da napravio kalkulaciju I da mi ostane neka pristojna zarada.
 
A,kod nas 12 din.po bali.Moram se sloziti da je tesko istim ovim sistemom utoviti 50 bikova,pogotovo na vezu,a tu je i manje stajnjaka.Mislim da kolicina stajnjaka od njih nije zanemarljiva,ako sam dobro izracunao 6 bikova je napravilo stajnjaka za 6 prikolica kikindskih to je recimo 20 tona,vezani bikovi.
 
Ja sam jako zainteresovan za tov bikova ili svinja. Najvise zbog stajnjaka.
Jedan bik napravi 7-8t stajnjaka, tako sam cutao. A za hektar zemlje, treba 50t stajnjaka. Neka me neko ispravim ako gresim.
Ali na tovu bikova mislim da nema zarade, osim subvencija I tog stajnjaka.
Mislim da nije lose, ako se poveze sa sistemom krava tele. Ali koliko znam, moze samo na pasnjacima.
 
Kod nas ne racunaju toliko stajnjaka da bude od bika,od prilike jedna dubrava prikolica od 3,5 tone po biku.A sto se tice subvencija ja prodao u septembru 4 komada,poslao papire do dan danas nista dobio nisam.Nema tu neke matematike gledanja koliko sta kosta ili drzis godinama ili ne pocinjes uopste.Nije to posao za jednu godinu.
 
Zarada na tovu bikova je u tome sto te ta bala lucerke, da je proizvedes ne kosta 2 evra, a kroz bika je toliko naplatis. Takodje te ni tabala slame ne kosta sto dinara, a kroz bika si je naplatio, a ni bala kukurzovine te ne kosta 150 dinara koliko se trazi za nju. E sad neko ce reci prodaj to sve i izvuci te pare, ali kome ja da prodam 2000 bala lucerke 1000 bala slame i 500 bala kukurzovine? Kod mene u selu za celu zimu mozes prodati 10 bala deteline ovima sto drze po nekog zeca ili jednu kozu. Pritom celo leto ih hranim sudanskom travom... Pojedu oni kad dodje zima i ono pokislo seno koje niko ne bi kupio, pojedu oni i upaljen kukuruz i suveljivu psenicu, jedu i pivski treber... Secam se i one suse 2012. godine kad mi je jedan tatin drug rekao da ce mi u martu prodavati detelinu po 500 dinara, ali tek kad ga poljubim u svih 10 prstiju na nogama. Te zime sam bikove odhranio sirkovitom slamom, kukurzovinom, treberom i repinim rezancima, a njegova detelina prokisla u kamari i za nju nista nije dobio, a ja bikove naplatio. Uhvatio sam ritam da svaki drugi mesec kupim 3-4 sisavca i taman kad zaljucim njih uzimam sledece. Pojim ih vestackim mlekom, mada sam ubedjen da to tele nikada ne moze da stigne ono koje je pojeno sa kravljim mlekom. Tacno je da ono kasnije dobije butice... Ali kasni bar mesec dana za onima koji su pili pravo mleko. Ako sve bude kako treba nadam se da ce i ova zenska telad koju sam uzimao postati krave, tako da cu izbaciti zamenu iz upotrebe.
 
Zavisi koliko bacas slame pod njega. I zavisi da li ugorelog stajnjaka ili sirovog. Nemam preciznu evidenciju jer ga izvlacim na svakih par dana, kad god imam slobodnog vremena.
 
Mi smo u zimu 2013 na 2014 odhranili 16 teladi na vestacko mleko imali smo samo 1 skart koji jednostavno nije napredovao i zaklali smo ga sa 10 meseci starosti i 80kg.2015 smo kupili 8 vecih teladi prosek 135kg i 4 mala za pojenje.Od njh 12 crklo je 4 komada.Tako da tu nema pravila.Nemojte pisati nesto usta niste bas sigurni.
 
Kod nas ne racunaju toliko stajnjaka da bude od bika,od prilike jedna dubrava prikolica od 3,5 tone po biku.A sto se tice subvencija ja prodao u septembru 4 komada,poslao papire do dan danas nista dobio nisam.Nema tu neke matematike gledanja koliko sta kosta ili drzis godinama ili ne pocinjes uopste.Nije to posao za jednu godinu.
Pa,to je to,kikinda-dubrava,oko 3,5 tone se natovari na nju,i od 6 bikova je bilo 6 prikolica za 12 meseci.sa tim se moze podjubriti jedan hektar i onda si 3 godine miran tako da taj stajnjak menja oko 450kg osnovnog djubriva.
 
Ima i opcija sa 1500 kg koncetrata i 3000 kg silaze utovljen bik,silaza kosta nekih 3 dinara za jedan kilogram...
 
Sto se bikova tice ima vise opcija jer oni nisu toliko zahtevni prema hrani kao npr.krave.
Ishranu bika svako moze da prilagodi svojim mogucnostima jer to govece je na vasem gazdinstvu 10 - 16 meseci i u tom periodu neke greske u ishrani ne moraju da budu presudne.
Dok u mlecnom govedarstvu svaka greska se skupo placa u daljem odgoju ,dal kroz smanjenu proizvodnju ili kroz zdravlje grla.
Ima tovljaca ovde kod mene koji su se odlucili na intezivan tov kao npr clan dr.Srdjan i ciji tov traje 10-11 meseci , a ima i onih koji idu polagano sa dostupnom i jeftinijom hranom i tove bika godinu ipo.
 
Poslednja izmena:
Meni kroz stalu godisnje prodje oko 50 teladi i do sada sam imao samo 4 uginuca,dva teleta su kupljena zarazena pneumonijom,a dva teleta su bili holstajni i proliv ih je rascepao,zato vise holstajne i crno belu telad ne kupujem....Sto se mleka za pojenje teladi tice josera,milkivit kao i inberg su super,sanov milsan nije za telad ispod mesec i po dana starosti,odgovorno tvrdim,bolje je davati primer joseru 100g=1l mleka nego milsan 125g=1l mleka ....MOzada neko ne misli tako ,ali je to moje iskustvo....

Sto se tova bikova tice,slazem se s tim da svako taj tov prilagodjava svojim uslovima,ali moje misljenje da jedini tov koji se trenutno isplati je intezivni tov,i kada bik stigne za 10-12meseci,a razlog zbog kog to kazem je sledeci ako bika cuvamo 15-18meseci,za dve ture bikova mi placamo tri kirije za zakup zemlje,tri puta sejemo i jednostavnije tri puta obradjujemo njivu....
A sto se silaze tice,mnogo je jednostavnije i lakse koristiti silazu nego seno,i zbog mesta skladistenja i zbog bojazni da l' si pokosio na vreme,da l' je pokislo ili nije ,da l' ima dovoljno proteina itd...I ako si balu prodao za 200din ili neka je prodas i za 100din,ti za te pare imas 6kg kukuruza,a bik ne dodaje isto kad pojede balu sena i 6 kg kukuruza....

Sto se stajnjaka tice neko je pomenuo gore da sve zavisi koliko im prostires,sto je i tacno,ali i mnogo prostirke daje djubrivo sa manjm procentom balege u njemu,pa nije ni to resenje,treba biti umeren i u prostirci,opet tu dodje najbolje resenje ili samoidjubravanje ili sistem kao kod kolege dr.srdjan12 ... i racunica da na tovu bikova ne ostane nista i nije bas tacna,kada se sve lepo uklopi i kada se odradi kako treba ostane tu i neka para i stajnjak...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh