Totalni herbicidi

Čudni su putevi gospodnji!Da li se neko nekada organizovao sa drugarima i nastupio kao jedno veliko poljoprivredno gazdinstvo?
 
Kolege, potreban savet.

Ovo na slici što je označeno je parcela u mom selu koju radim godinama. Ovo zaokruženo crvenom je stambena kuća.
Juče popodne sam prskao strnjiku totalom jer je krenula ambrozija.

Jutros me zove čovek koji živi u toj kući pored parcele (nemamo zajedničku medju) da mi se žali na smrad i da celu noć nisu mogli da spavaju, da nisu mogli da otvore prozore, da se i jutros oseća. Da deca kašlju, da još od prošle godine imaju problem, da im izlaze pečati po telu i da su ih vozili mnogo puta u Beograd kod lekara i da su im rekli da je to od hemije. Rekli su da im se uz kuću nalazi nekoliko njiva koje se prskaju. Moram reći, bio je jako fin na telefonu i kaže da to rešimo uz dogovor, bratski, jer smo neki dalji dalji rodjaci. Na njivi desno od moje je kukuruz, prskan pre nicanja i posle još jednom, kaže mi da se žalio i tom čoveku i on je rekao baš ga briga, pa će sa njim morati sudskim putem. Sa leve strane je takodje kukuruz. Ostale parcele su lucerišta i livade.

Zanima me, da li je zakonski definisano na kojoj udaljenosti od stambene kuće se sme vršiti upotreba pesticida? I savet šta raditi u ovom slučaju.

Ja ovu njivu radim duže od 10 godina, on se tu doselio pre neku godinu. Parcela na kojoj je napravio kuću je bila njiva pre nekoliko godina i obradjivana kao ova moja.

Ovo je prvi put da imam neki ovakav slučaj. Inače u selu imamo dosta parcela koje su ili uz nečiju kuću, ili u blizini.

dvQCkUs.jpg



Radio ili ne radio ovu njivu neću se ni obogatiti ni osiromašiti. Ali ako bi ovako bio slučaj sa svakom kućom koja je okružena njivama, mi u selu 30% zemlje ne bi smeli prskati.
 
Kolege, potreban savet.

Ovo na slici što je označeno je parcela u mom selu koju radim godinama. Ovo zaokruženo crvenom je stambena kuća.
Juče popodne sam prskao strnjiku totalom jer je krenula ambrozija.

Jutros me zove čovek koji živi u toj kući pored parcele (nemamo zajedničku medju) da mi se žali na smrad i da celu noć nisu mogli da spavaju, da nisu mogli da otvore prozore, da se i jutros oseća. Da deca kašlju, da još od prošle godine imaju problem, da im izlaze pečati po telu i da su ih vozili mnogo puta u Beograd kod lekara i da su im rekli da je to od hemije. Rekli su da im se uz kuću nalazi nekoliko njiva koje se prskaju. Moram reći, bio je jako fin na telefonu i kaže da to rešimo uz dogovor, bratski, jer smo neki dalji dalji rodjaci. Na njivi desno od moje je kukuruz, prskan pre nicanja i posle još jednom, kaže mi da se žalio i tom čoveku i on je rekao baš ga briga, pa će sa njim morati sudskim putem. Sa leve strane je takodje kukuruz. Ostale parcele su lucerišta i livade.

Zanima me, da li je zakonski definisano na kojoj udaljenosti od stambene kuće se sme vršiti upotreba pesticida? I savet šta raditi u ovom slučaju.

Ja ovu njivu radim duže od 10 godina, on se tu doselio pre neku godinu. Parcela na kojoj je napravio kuću je bila njiva pre nekoliko godina i obradjivana kao ova moja.

Ovo je prvi put da imam neki ovakav slučaj. Inače u selu imamo dosta parcela koje su ili uz nečiju kuću, ili u blizini.

dvQCkUs.jpg



Radio ili ne radio ovu njivu neću se ni obogatiti ni osiromašiti. Ali ako bi ovako bio slučaj sa svakom kućom koja je okružena njivama, mi u selu 30% zemlje ne bi smeli prskati.
Nevezano za tvoju situaciju, pričam moje iskustvo, preko leta dosta prskam totalom oko njiva ledjnom prskalicom, dosta njiva mi je pored vode ili šume, ranije nije održavano pa sam ja to očistio i trudim se da ostane čisto ali stalno izbija razno drveće pa totalom prskam dok se žile ne osuše lepo. Prskam bez ikakve zaštitne opreme, često mi se prospe niz leđa, ruke mi se pokvase a imam osetljiviju kožu i do sada nemam problema. Naravno da ovo nije zdravo, trudim se koliko mogu da ne dolazim u dodir sa hemijom ali desi se.. Imam par njiva pored komšijskih kuća i sa njima imam dogovor da im javim kada dolazim da prskam totalom u tom trenutku da ne prostiru veš, da ne sede napolju itd itd sve to preventivno i naravno da ne prksam po vetru što je i normalno. Nisu se žalili na smrad, na zdravlje i tako to, samo trenutno kažu da im javim da ne budu blizu a kada hemija padne na zemlju i za 10 minuta se osuši posle nastavljaju svoje aktivnosti normalno...to je moje iskustvo, ne savetujem ti ništa. Dobro se raspitaj da li može pravno da te goni, ako ti ispunjavaš sve uslove možda ti ne može ništa sem da te plaši..
 
Nema kod nas osoke niko, tako da to nije u pitanju.

Da rekao mi je da mu je ovaj kad je prskao kukuruz celu baštu upropastio. Kaže prska blizu ograde. A bašta široka 15 m.
Ajd ono uz ogradu pa i da razumem, ali 15 m da vetar odnese.. Još on ima neku staru prskalicu, to više piša i curi nego što ima pritisak.
 
Dare a jesi li pitao ove ljude iz drugih kuća koje su u dnu parcele jel i oni osećaju taj smrad, jel imaju i oni iste simtome kao i taj?
Ja do sada nisam nikad osetio da total smrdi. Imaju neki preparati koji se osećaju dva-tri dana posle prskanja ali ništa strašno. Ali da smrde nema šanse.
 
Ako imate među, onda moraš da ga obavestiš o prskanju dan pre.. ti si u obavezi da održavaš parcelu, jer može da te tuži zbog zapuštene parcele. Ne smeš štetu da mu napraviš, mlazom od dizne u njegovo. Bila inspektorka skoro kod mene u selu pa smo pričali baš vezano za prskanje.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Код нас има сада неки тотал смрди данима, задруга прскала стрњике оа то се осети на километре. И колеге су пре неки дан прскале тоталом исто је два, три дана смрдела њива. Тако да је свашта могуће.
 
Verovatno su miksovali nesto. Ja sam koristio nekoliko razlicitih totala i nikad nije bilo mirisa. 2,4D ima nekakav blagi miris, ali zato bayerova hemija opasno zaudara
 
Nazad
Vrh