Teljenje krava

Neka su vam korisne prinove. I kod mene nocas prinova, 293. dan musko, samo se otelilo.
ehyma2yq.jpg

se5uny9u.jpg
 
Tebe krenulo,neka je korisno:ppozdrav:
Eto,jedna ranije,jedna okasnila,ali se pogodilo u isto vreme. Otelila se jedna junica koju nameravam da prodam. Izuzetno je mirna. Procena mlecnosti posle nekih desetak dana,sad nemam vremena da se bavim time,bitno je da njih na vreme nahranim,pomuzem,a kasnije cu pratiti mlecnost. Ionako danas posle 4 dana dosli po mleko,pa rekli da ne valja,doneli neku tecnost i kazu kvarno. Malo im ono sto sam prosipao,pa ajd jos nemora ni danas da predaje. Za ovo vreme prosuta i podeljena veca kolicina mleka po komsiluku i mi sirili.
Hvala svima,ko je u prolazu nek svrati.
Carapan,nek je korisna prinova.
 
Poslednja izmena:
Neka je koristan:ppozdrav:
Meni se juče ujutro krava otelila nenadano.263 dan.Tele je već šetalo po dvorištu.krava već bacila posteljicu.Tele,muško_Otac Vesnik.
 
Milane, Zorane, nek su Vam korisni!!!

Zorane, da nije istala iz prve steona pa si je opet osemenim posle 21 dan pa si zabelezio dan... Meni to na tako nesto liči inače na 263 dan bi trebalo da budu malo i mlitavo..

Prethodno osemenjavanje je bilo 18 dana pre ali ni krava nije nalila vime.Dao veterinar i kravi i teletu vitamina.Za sada je sve OK.
 
Pa telac je stvarno krupniji nego sto sam ocekivao jer u karakteristikama za bika pise da se preporucuje i za junice.
Doduse lepo je gradjen nema siroko celo ,grudi ni kukove ,to mnogo utice na tok teljenja.Teljenje je proteklo sasvim normalno ,verovetno bi ga i sama otelila da sam jos samo sat kasnije dosao.
A i krava je starija (cetvrto teljenje) i veoma prostrana.
Imam i ja jos dve od njega steone ,jednoj je treca steonost a druga je junica.Za nekih 20-tak dana treba i one da se tele pa cemo videti....
 
Nema veze,bice dobar bik!
@milan971
Ovi iz Krnjace kao da ne vode mnogo racuna kada daju preporuke bikova za osemenjavanje junica.Prosle godine u mom kraju pocepase junice sa HUPSAR-om,bilo i dosta mrtvih teladi.Veterinar kaze da su od Perkovica dobili preporuke da ga ubacuju u junice zbog lakog teljenja?!Kada sam hteo DISCA da ubacim u dve junice,veterinar kaze nije za junice,rekli im iz Krnjace?!Kako nije kada mu indeks u katalogu daje za pravo da ide kod junica,ne kaze,rekli da nije.Sada kod te dve iste junice ocekujem teljenje od VASER-a,ubacili smo njega jer ga preporucuju i ovi iz centra i veterinari.Prekjuce mi bio veterinar i zakacimo i tu temu oko VASER-a,kaze mi on u medjuvremenu imao nekoliko teljenja sa njim nimalo laka,a bilo i uginuca teladi prilikom izvlacenja.Definitivno mislim da se odgovorni iz Krnjace olake odnose prema ovoj izuzetno bitnoj stavci iz ukupne oplemenjivacke vrednosti bikova.Evo i tele od DISCA kod tebe nije bas okvira za junice.
 
Tako je i bilo, kada sam prvi put kupovao seme Lahora, kaze Dr. Prka iz Krnjace da du laka telenja, medjutim kada sam dobio novi katalog u njemu piše Telenja "n" (normalna), ja ga poZovem, on kaze da mahom daje laka, ali jos je u testu.. Zato mu je u cena 308 DIN.. Ako hoćeš poverljive podatke, skuplje su i semenke, mada opet nekad zna da i to ne bude merilo...
 
Sada mi ostaje da cekam septembar kolega,dve junice sam osemenio DISKOM a prvotelku HADES-om videcu ishod sad nema nazad.
 
Koliko kod vas kostaju intervencije carskog reza? Ja mislim da je kod nas od 100-200 evra, zavisi od situacije, kod mene nije jos bilo potrebno, ali čuo sam po selu... A doktor ne garantuje za život krave i teleta...
 
Sale korisna prinova , ostavljaj to za pripust na krave:osmeh:
Zarkov mali
Kod nas je carski 12000din i ima par veterinara koji ga rade rutinski....
IVAN ILIC
Ja sam za Disca citao karakteristike na austrijskom sajtu ,jer ovi iz Krnjace nemaju uopste detaljan opis ,a i ono sto ima vrlo je nerazumljivo.
Imam Krnjacin katalog od prosle godine i u njemu su Hupsar i Husar ovaj drugi je preporucen za junice a Hupsar nije.
 
Osemenjavam sve krave sa planinim semenima ,tacno kod njim ima preporuka da li za junice ili nije ,uvek su bile tacno vrlo su precizni podaci sto se tice toka teljenja .
 
Osemenjivanje junica DISKOM sam uradio na preporuku coveka koji se tim poslom bavi mnogo duze nego ja,i on mi je preporucio bas DISKA kada su junice napunile sesnest meseci jer i on koristi na svojoj farmi.
 
Veceras sam otelio kravu i takvo tele nisam imao do sad krava cist simentalac a tele ima tamno crvenu glavu i njusku,osemenjena sa bikom samler.
 
Neka je korisna prinova...Ja sam jedno tele ostavio od SAMLER-a,a jedno prodao ima i slika par stranica unazad.Definitivno prelepa tamno crvena boja,koja izgleda kod svakog njegovog teleta dominira,iako je po opisu iz kataloga tek treca po zastupljenosti iza tamno zute 35%,crvene38% i onda tamno crvene 24%.
 
Kao IVAN ILIC imam junicu od samlera bas prava ,skoro identicna kao njegova junica mojoj sad pocetkom una godinu dana ,lepa velika lepo napreduje .Samler u katalogu naveden simentalac sa 2 % RH.
 
Nazad
Vrh