Teljenje krava

Ciro,skupo je to osemenjavanje i ako ga budes radio gledaj da ga ubacis samo u ekstra spremna grla za osemenjavanje,kao i ona koja ti se najmanje povadjaju.Jer tu placas svako ponovljeno osemenjavanje punom cenom kao prvi put.
@Zarkov mali
Zao mi sto imas problema u stali,ali ko ih nema?Jedna opaska samo u vezi mleka sa antibiotikom,kod nas Leskovacka mlekara uzima i takvo mleko,s tim sto smo duzni da ga posebno odvojimo i placa ga 20,oo dinara.U koju preradu ga dalje koristi ne znam,ali sigurno ga ne bacaju.
 
Stocari nesto zaostaju sa aktivnoscu na ovom delu foruma,izgleda da i nas setva uzurpirala.Elem,cekao sam sa nekom prijatnom neizvesnoscu teljenje crvenog holstajna,bik WAPULS (simentalac),i evo docekao.Udjem pre sat i po u stalu da ih nahranim,neke leze neke stoje i ne vidim da tele ispalo pre samo koji tren.Nema niceg lepseg,kod teljenje,nego kada to sve prodje prirodno,lagano,bez po muke.Nadao sam se zenskom teletu dobio sam musko,zivo bilo ma kakvo.

Cestitam na prinovi.....Sad kad budes mogao okaci slike da vidim imam za mesec dana 2 da se tele sa njim .A ovo sto leskovacke mlekare nije uredu ,sigurno ne kupuju da bi ga prosuli nego oni to u mlecne preradjevine
 
I pozeljno je da se osemenjavanje junice, zbog dobrog koncipiranja. A po nekoj mojoj logici, onaj ostatak od sekciranog semena, koji se moze isto kupiti, ali za manje pare, da li to znaci da su 92-93% muski telici ili je moguće i zensko da padne? Vredi li rizika da se uzme nesekcirana doza od bika čije sekciranog seme ima u prodaji??
 
Ne bih znao.Susreo sam se samo sa seksiranim semenima na zensku telad,dok sam radio na BD Agro u Dobanovcima,i na deklaraciji pise ta cifra,verovatno nema ostatka :)
 
Znam na npr od Vansteina bilo je i muskih i zenskih teladi. Hulock imao samo muska telad .Vredi uzeti seksirano samo si siguran da krava ili junica mogu ostati steone.
 
I pozeljno je da se osemenjavanje junice, zbog dobrog koncipiranja. A po nekoj mojoj logici, onaj ostatak od sekciranog semena, koji se moze isto kupiti, ali za manje pare, da li to znaci da su 92-93% muski telici ili je moguće i zensko da padne? Vredi li rizika da se uzme nesekcirana doza od bika čije sekciranog seme ima u prodaji??
Odlicno opazanje,nikada nisam razmisljao na ovaj nacin o tome.Sigurno ne bacaju ostatak semena,nakon odvajanja muskih od zenskih hromozoma (ako sam se dobro izrazio).Primera radi,u mom okruzenju od Vansteina je bilo mnogo vise muskih no zenskih teladi.Sto opet,ne mora nista da znaci,ali moze da potkrepi neku sumnju.
 
I ja sam sumnjao na to kod uvoznih sjemena ,da nam stranci daju muske hromozome prije dvije godine bio bik iz kanade holstaajn je u pitanju veterinari ga prodavali pod elitnim bikom i kod mene je od tog bika bilo preko 80% muske teladi
 
Vrlo interesantno pitanje se razvilo, videcu ovih dana kad budem isao do grada da porazgovaram sa par doktora na to pitanje, a mozda i član @vojkanvrelo zna nesto o tome, mozda se ucilo na vet faksu o sekciranju semena..
 
da objasnim laički ,ubacise boja u spermu i npr zenski spermatozoidi je upiju i obojese,neobojeni ostanu beli,ali ima i neodređeni poluobojeni i nemogu da ih odrede kog su pola,a vi baš sumnjate na tu grupu spermatozoida da ide u prodaju ,,ti neodređeni,,greška nemoze da postoji,ali poj.....na moze.vojkan bi mogo baš stručno potanko sve ovo daobjasni.
 
Postupkom seksiranja semena dobijaju se dve frakcije spermatozoida, spermatozoidi sa X hromozomom (ako oni oplode jajnu ćeliju dobija se žensko potomstvo) i sa Y hromozomom (ako oni oplode jajnu ćeliju dobija se muško potomstvo).Najčešće se koriste frakcije sa X hromozomom i to posebno kod mlečnih rasa. Kod simentalske rase može biti interesantna i frakcija sa Y hromozom, zbog dobijanja muških grla namenjenih za tov. Teoretski postoji i mogućnost za seksiranje semena najelitnijih bikova čija frakcija Y hromozoma bi se koristila za osemenjavanje bikovskih majki radi dobijanja kvalitetnih muških priplodnih životinja. Međutim to se vrlo retko koristi. Baš skoro sam radio istraživanje koje je obuhvatilo 530 junica osemenjenih seksiranim semenom, tj toliko je koncipiralo nakon osemenjavanja, indeks osemenjavanja je iznosio 2,3. Procenat bližnjenja je bio jako nizak, svega 1,5%, i dobijeno je 425 ženskih teladi i 75 muških živorođenih vitalnih teladi. 30 teladi je bilo mrtvorođeno.
 
Nema sta lepa telad , imam junicu 9 meseci moja stara od samlera slicna ovako jednobojna napreduje i ako je mladja od Mal-a sto imam 3 nedelje teza je nekih 30 kg .
 
Neka je zivo, zdravo i korisno telence..

Ljudi, da li moze na osnovu polozaja stomaka da se odredi da li ce biti musko ili zensko tele.. Znam da prošle godine, moja baba je u prolazu pogledala dve visokosteone krave i samo mi je rekla da ova musko, a ova zensko.. Ja sam se nasmejao i nisam verovao, medjutim kada je došlo telenje, ono kao sto je moja baba rekla.. Kaze da je utvrdila na osnovu polozaja stomaka..
Mada babi ne dam da mi se mesa oko stale tako da ona i ne poznaje stoku pa da bude neki drugi parametar, ovako, mozda je bilo stvarno znanje ili je sreća..
 
I ja sam cuo te price, ali bas zato sto jedan kaze: "Baba mi je rekla...", a drugi:"Deda mi je pricao...", da se to sve treba uzeti sa rezervom.
 
Meni su se u proteklih 30-tak dana otelile 3 krave i dobili smo 4 teleta :osmeh: Od jedne smo dobili 2/1 :osmeh: Teljenja su prosla ok,jadno je bilo malo tesko jer se krava otelila u 304 danu sa muskim teletom.
 
Nazad
Vrh