Suncokret 2022

Ух, што "волим" те сунцокрете који "напрасно умру". :(
 
Вероватно црна пегавост јер то код мене оно што напрасно убије сунцокрет. Фунгицид вероватно помаже, ал' ми је у то време, па чак и раније, у време бутонизације, сунцокрет толико висок, да немам ништа са чиме бих могао да уђем њега, испрскам како ваља, а да приде не искидам доста сунцокрета. А и да ти признам, нешто не чујем да овде неко улази у врсту у тој узрасту сунцокрета.
 
Ja već godinama radim retengom u suncokretu, i to u fazi kad poslednji put može da se uđe traktorom u usev a da ga ne polomi. Pre nego što sam počeo na celoj površini da ga koristim radio sam neke svoje oglede dve-tri godine, pola parcele tretirano, pola ne, i to se posebno skidalo i išlo na vagu. Sigurno je da bi tretman pred cvetanje dao bolje rezultate, ali ja preporučujem svakome i ovaj moj način. Nećete se pokajati, napravite i sami ogled bar dve godine i videćete :) Ove godine sam uzeo Pictor umesto retenga.
 
Od prosle godine fungicid u suncokretu je obavezna mera pictor basf. Kada moze da se udje u njivu a da se ne lomi.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Takođe več par g koristim fungicide Retengo i Piktor,iskreno mi se retengo više sviđa stopira suncokret u rastu pa je za naš teeren bolje zbog vetra.
Bez fungicida ne radim više.
 
Ja nisam mesao ali sa cuo da fokus i pictor mesali. E sada ako neko ima iskustvo neka podeli

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Nisam siguran da li mogu da se mesaju, ali znam da se piktorom prska kada se zadnji put moze uci u suncokret tj. kad pocne butonizacija. Tada je vec kasno za prskanje uskolisnih.
 
Nisam siguran da li mogu da se mesaju, ali znam da se piktorom prska kada se zadnji put moze uci u suncokret tj. kad pocne butonizacija. Tada je vec kasno za prskanje uskolisnih.

s kojim traktorom tada ulazite u suncokret?

nažalost, i kod suncokreta ispitivanja pokazuju da se mora tretirati....
 
Mislim da nema potrebe za tom dozom od 0,5l/j. Zastitar iz agromarketa mi je i preporucivao i obican fungicid za zito, on kaze da sigurno radi posao. Sa lambom sam ulazio u suncokret felicine fergusonove zadnje gume i malo veci i nisam imao problem sa lomljenjem.
 
Pozz. Ove god prvi put sijem suncokret na 4.5 ha pionir 25. Jesenas nisam zaorao ništa,preuzeo tuđu njivu,izoranu. Planirao sam u sijaču 3x16 rusku po 250 kg/ ha i kasnije prihrana u špartanju 250 kg/ ha kana. Valja li recept ili da mijenjam
 
Nazad
Vrh