Suncokret 2020

Suncokret ni pod razno na lucerku, skidao coveku hektar pionira le99, na oko lep a prinos ako je bio 600kg/ha

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Kod nas se baš nehvale prinosom, kupio sam od kolege otprilike 500kg suncokreta koje je skinuo sa 2jutra postrnog suncokreta, kažem otprilike jer nismo ga merili
 
Kod mene rodilo od prilike 800-900kg po jutru. Znaću sutra tačnije kad predam. Ove godine mi postrni kukuruz bolje uspeo nego postrni suncokret
 
Pozdrav.Citam ovu temu vec dva sata,i opet nisam pametan😀nisam nikad sejao suncokret,tako da blage veze nemam oko toga.Jedino toliko znam da neki hibridi me mogu da se prskaju a neki da.Vidim da se spominje CL i EXPRES hibridi,u cemu je razlika koji se moze prskati a koji ne?ocu da sejem oko 10kj,pa ako neko ima vremena i volju da mi ovo objasni,jer ovako ni ne znam koju sortu da kupujem.
 
Sta je razlog setve, ja bi ti iskreno savetovao da ga ne seješ, da ne zagadiš njive sa tim korovom...
 
Pozdrav.Citam ovu temu vec dva sata,i opet nisam pametan😀nisam nikad sejao suncokret,tako da blage veze nemam oko toga.Jedino toliko znam da neki hibridi me mogu da se prskaju a neki da.Vidim da se spominje CL i EXPRES hibridi,u cemu je razlika koji se moze prskati a koji ne?ocu da sejem oko 10kj,pa ako neko ima vremena i volju da mi ovo objasni,jer ovako ni ne znam koju sortu da kupujem.
Imas tri vrte suncokreta. Obican standardan, zatim CL tj klirfild hibride i Ekspres hibride. Svi mogu istom hemijom da se prskaju posle setve, a pre nicanja i od uskolisnih korova posle nicanja. Obican vise ne moze nicim da se prska do zetve. CL hibridi mogu da se prskaju od sirokolisnih korova i posle nicanja, ali samo sa Pulzarom cija je aktivna materija imazomaks. Pulzar ubija samonikli obican suncokret, ali gogotovo da ne pipne samonikli Ekspres. Ekspres hibrid je ta treca grupa i posle nicanja protiv sirokolisnih moze da se prska samo Ekspresom ili nekim herbicidom na bazi Tribunon metila sto je puno jeftinija varijanta. Unistava i samonikli obican suncokret i CL samonikli suncokret. Za pocetnika mozda malo konfuzno, ali slobodno pitaj ako ti nesto nije jasno.
 
Sto se neki prskaju ili ne to je samo zbog sirokolisnih korova,a inace i Express i CL se mogu tretirati protiv istih,stim sto jedni koriste tribenuron metil a drugi imazamoks kao a.m.
A spominjalo se na forumu neki herbicid novi koji jos nije stigao kod nas ,sa njim se moze tretirati kao svi suncokreti,nebitno obican,cl,express ....
 
Nov herbicid se zove Vibala. Jako se tesko ove godine nabavljao i u Madjarskoj gde je ozvanicen. Da li ce ga biti kod nas ove godine jos se ne zna. Moci ce svi da se prskaju ali nece biti isplativo Vibalom prskati neomu ili P25. Kad bi ga bilo kod nas odmah bi povecao porsine sa Kondijem ili NS Ronin.
 
Pozdrav.Citam ovu temu vec dva sata,i opet nisam pametan😀nisam nikad sejao suncokret,tako da blage veze nemam oko toga.Jedino toliko znam da neki hibridi me mogu da se prskaju a neki da.Vidim da se spominje CL i EXPRES hibridi,u cemu je razlika koji se moze prskati a koji ne?ocu da sejem oko 10kj,pa ako neko ima vremena i volju da mi ovo objasni,jer ovako ni ne znam koju sortu da kupujem.

Mi već par godina sejemo syngenta kondy i zadovoljni smo sa rodom. On se prska samo na crno i protiv sirka i to je to.
 
Zapazio sam jednu njivu u ataru od čoveka koji je sa tabanalom uradio štapove i podrivao,ja mislim da je svako moguće zrno koje je palo na zemlju nikloparcela je zelena i uzduž i popreko.Taj neće imati problema sa ovogodišnjim semenom.Kod mene parcela (iza njegove),potanjirana pre oko mesec dana niklo nešto malo ,beznačajno, a znam da je bilo rastura jel je oluja srušila oko 15% suncokreta.Taj će pre ili kasnije morati napolje.
 
Nazad
Vrh