Suncokret 2020

Isti slučaj na Edisonu...svaka druga glava.
Jel si radio mozda nekim fungicidom?
Ove šupljine u sredini glava imam u drugom roku setve (polovina aprila) , to sam primetio kad je završavao sa nalivanjem, dok u prvom roku setve 7.8.9. aprila, nema toga. Ali prvi rok setve ima bolesnih glava u drugačijem obliku, stoje malo nakribljene, skupljene, crne, a nema zrna. Nije plemenjaca, jer se to primeti po listovima i po uzrastu. Ovaj je bio normalan, do perioda kad je trebao da naliva, i onda se nesto desilo. Nije strasno, oko 3-5% toga ima.
Generalno jako zeznuta godina za suncokret, nema prinosa kao što se očekivalo.

Gledam danas po ataru slabo kombajna da kose, a kad sam bolje pogledao, slabo ima i suncokreta posejano
 
Dobio je tretman fungicidom,sejan 13.4. Nemoraš podići glavu suncokreta da video da li je šupalj u sredini.Dovoljno je da pogledaš vrat glave.Ako je zadebljan,tu je nedovršena glava,a posle kad sazri kao što Lazar kaže nastane rupa.
Juče smo skinuli LE99 rodjaku pored mog suncokreta.Igrom slučaja je i njegov radjen fungicidom.10,2/3,2 2380kg/kj.S'tim što parcela nije videla suncokret 7 godina.Moj će da sačeka da prodje Gospoina i vikend jer se još zeleni.A što ga više gledam,očekivanja su sve manja.
 
Juče skidali Neomu prinos 1820 kg/j , jus ili srps kvaliteta,Pioner i Bacardi jos zeleni.Videćemo na kraju ali ćemo verovatno pauzirati koju godinu sa suncokretom.
 
Skinuo i ja moju Neomu koja je i pored split prskanja Pulsarom 2x opet imala metle ponegde, ja vise ne znam sta cu od te korovstine...sve u svemu, bilo 17.5m po kj, vlaga 8,2%, necistoce 4,4%....inace hektolitar sam imao rekordni do sada na silosu, barem mi tako rekli, 47hl, pa su tipovali da ce biti veci prinos ali nista od toga...sve u svemu, Neomu izbacujem posto vec godinama ne moze da predje ili bude do 20m, sad cekam Pioneer 99 da skinem, on mi uvek prebaci tih magicnih 20m, da li ce i ove videcemo...
 
.Završena žetva,zadnji dijamantis dogurao 2200 kg/kj.Ovogodišnji prosek je 2 t/kj.Najbolji kondi sa skoro 2400 kg ,najgori kondi sa 1700 kg/kj.Najbolji prinos na predusevu ,pšenica u delu atara prema Tordi i B.Karađorđevu .Najlošiji na predusevu ,kukuruz prema Novom Bečeju.
 
Normalna , + - kiša. :osmeh:
Sve kao pre,oranje ,đubrenje ,spremanje setva..........Nema tu mudrosti oko agrotehnike.
 
Urađen Le25 hl 39 vlaga 6,7 primese 2,7 prinos loš 1500/kj u jesen 220kg 3x16 i 150kg an-a sve po kj.
 
Au koliko djubriva, pa tu da rodi i 2200 se ne isplati. Ja samo an po 100kg idem u suncokret.
Zemlje su uglavnom naše ,redovno se đubre.Kukuruz i pšenica dobijaju isto mapa ali više ureje.
Višegodišnji prosek suncukreta je preko 2200 kg/kj .Na našu nesreću ,moramo da sejemo ovaj korov ,pošto smo područje sa najmanje padavina .
Mislim da 100-tinak kg mapa nije ni 150 kg suncukreta.
 
Pitanje za one koji su pisali da su prskali njivu posle skidanja suncokreta....ne mogu nigde da nadjem taj post...da li sme da se doda uz Total i nesto Matona, oko 250ml/k kao na strnjicij? Posto ce se sejati psenica....ne znam da li smeta, kontam ne, ali opet..... :oops:
 
Nazad
Vrh