Suncokret 2020

Imam nekih 8 jutara Kondija i preksinoć sam išao u obilazak, neki đavo mu se desio, ima jedno 5-6 % nekih degeneričnih glavica, skupile se kao pesnica ali nema ni jedno zrno? Jel ima to neko?
To je u pitanju neka vrsta plemenjace, biljke jos u fazi nicanja kada se poklope odgovarajuci uslovi (vlaga, temperatura) na parcela gde je suncokret u rotaciji cesto, hibrid koji je osetljiv na plemenjacu (kondi jeste) budu zarazrne i nema im spasa, takve biljke obicno zaostaju u porastu tokom vegetacije a lisce im bude prosarano belo sa dsonje strane i ne daju nikakav prinos.. Ozbiljan problem sa ovim je bilo pre 3-4 godine, mislim da je i ovde na forumu pisano o tome..
 
Jedan ogled, levo mas 97 desno neoma seme 2019,setva na 23,5.
Predusev ječam, podrivan, oprskan, pa pooran ranijih nekoliko godina soja.
Bez osnovnog, an 150 kg preko lusta dan pred kišu kad je bio 20-25 cm. Na crno terbis, mont, girasolin sve 0,5 l po kj. Prskan kasnije za sirak i udaren retengo.parcela 2,32kj, 5100 kg+ reda 3 nisu stala u tepsije otišle u drugu turu vlaga 11,99 nečistoća 3.
Kombajner kaže MAS bolji i vlažniji.
 
Sedim na otkupnom mestu sa radnicima cekamo kamion da sidje, tovari se probni izvoz za madjarsku idu danas 4 kamiona

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Skidali nešto LE99 prinos 1500kg/kj... više nikad suncokret Pioneer nece uci u njivu, smeće... Koliko čujem u okolini od ljudi, suncokret je dobro podbacio kod nas ove godine... Sledece godine smenjujemo površine, a za godinu dve verovatno ga izbacujemo iz plodoreda, kao i soju što smo izbacili, ostaće pšenica i kukuruz... Ljudi su jako razočarani sa suncokretom, što cenom, što prinosom...
 
Skinuli smo većinu Dijamantisa .Prinos ,jedna njiva malo više od 2100 kg/kj .Druga ,malo manje od 2200.


Ovakvu šupljinu u sred glavice ,prvi put vidim.

Dok su zelene nemaju zrno u tom delu .Nisu sve glave ovakve ali nalazio sam ih.
 
Danas skinuli jedan deo suncokreta, krenuli oko podne.Vlaga od 9.4 na početku do 8 na kraju gde sam dobio bonifikaciju od 4 kg. 😂 Hibrid je Le 99, setva na 23.5 cm, u Zmajevku stajalo 5.130 kg a prinos 2023 kg/k.j.Ostalo je još da se radi pa ćemo videti da li ću biti zadovoljan.
 
Шибнули данас пет ланаца ЛЕ99.... добро де, ако ћемо баш, четири ланца и неколико врста више ЛЕ99 и 17 врста "тути-фрути" сунцокрета (оно што остане овом који ми сеје, док мења плоче на сејалици, па добро дође за ванредне ситуације; писао сам пролетос о томе у теми о "Пионировим" хибридима), који нисам смео да прскам трибенурон-метилом, па је и поред шпартања, било саморасле проклетиње, онако баш-баш. Елем, после "тематских" година, када неки андрак смањи принос мом сунцокрету - суша, чичак, болести, обарање ветром... ове године сам, и поред поменутог "тути-фрутија", најзад пршао Рубикон - две'ес метери по ланцу, а тачније, нешто више од два'ес један и по метер са влагом испод 7% (за присталице SI система - 3827 kg/ha), тако да могу да кажем, гласом Хомера Симпсона - ВУ-ХУУУ!!!

(y)
 
Ja danas poceo Bakardi, jedna njiva 9,5 to uradili,poceli drugu 12,7 i batalili. Ceka nedelju pa cemo zakositi opet sa vidimo jel pala vlaga nesto. Prinos 2 tone po jutru za sada. Ako ostane ovaj prinos ili manji jos, Syngenta je kod mene zavrsila pricu sa setvom.
 
Nazad
Vrh