Suncokret 2020

I meni se ne svidja pioneer,ima supljih zrna.
@kiraj Kako vrsite suncokret sa zelenim glavicama ?,vidim na slici kombajn u dosta zelenom suncokretu,ja da ga ubijes ne mogu ga ustelovati da vrsim ni upola zreliji od toga,ili prosipa ili ide taj sundjer zeleni iz glavica u bunker.
Kukuruzna korpa ,sada su i blinde na bubnju .Lanac kao pogon ,obrtaji oko 350 ................
danas je vlaga bila od 7,4 do 10,x
 
Isto sve i kod mene....Jel vetar u takvim suncokretima drzite na maks otvoren ,tj jacina vetra ili negde oko pola ?,od ovog podatka cu na dalje lako sa sitima i usmerivacima.
 
A mene zanima kako podesiti heder da ne guši vitlo sa zelenim glavama? To ne znam kako da rešim. Kad je zrelo, i šareno još I ide, ali ukoliko je glava zelena, i ima lišća, odmah nabija vitlo I zablokira. Heder pre suncokreta utegnut, malo je I skupljen razmak izmedju kljunova kod noža, da ne zapada glava, ali opet *ebada. Ovo sa kirajevog snimka, vršim bez problema. Ozbiljno se razmišljam da ubacim preradu na kukuruzni, nisu tako visoki suncokretu ove godine. A nema ni prinosa ove godine.... Do skoro izgledali avion, al odjednom ih preseklo. Kasnija setva izgleda lepo, na oko, ali mislim da će podbaciti
 
Mi danas odradili 6 kj le 99,vlaga 8,5 necistoca 4 ,prinos 1770 kg po jutru,prazna zrna ,ne nalivena bas puno ,preko puta nas vidi se na snimku Bojanici radili kondi 8,5 vlaga kazu oko 2000 kg prinos,a daleko zeleniji u odnosu na nas le 99
 
I ja sam zavrsio sunckoret, prinos osrednji, ispod ocekivanja. Sumiko i Bacardi, posto su vozila pomesana ne mogu reci posebno prinose, vec samo prosek
koji je 1760 kg po kj, vlaga 8-9, primese 2-3 kako koje vozilo.... Ocekivao sam 2000 kg, ali, no.
 
eeee kod nas je banda al nas subvencije izvlače i donekle niže arende, ali i ovdje je počelo par ljudi bzvz kajlat s arendama ali vjerujem i dalje da bi kod vas presretni bili kad bi im zarada bila eu poticaj u iznosu od nekih 235 eura po ha kao zarada plus kojih 50-100 eura ako dobro urodi. zbilja žalosno stanje ispada da čovjek kod vas bolje da ili radi svoju zemlju kao hobi pa mu ostane arenda kao zarada ili još bolja solucija da da zemlju u arendu. kolika je arenda kod vas inače po ha Radoslave?
 
eeee kod nas je banda al nas subvencije izvlače i donekle niže arende, ali i ovdje je počelo par ljudi bzvz kajlat s arendama ali vjerujem i dalje da bi kod vas presretni bili kad bi im zarada bila eu poticaj u iznosu od nekih 235 eura po ha kao zarada plus kojih 50-100 eura ako dobro urodi. zbilja žalosno stanje ispada da čovjek kod vas bolje da ili radi svoju zemlju kao hobi pa mu ostane arenda kao zarada ili još bolja solucija da da zemlju u arendu. kolika je arenda kod vas inače po ha Radoslave?
U proseku 350 e/ha.
 
Kad sam počeo da se bavim ovim poslom, 1988 g. sedim kod dede i dogovaramo se šta sejati i kaže on meni i stricu: Vi ste budale ako mislite da će seljaku na ovim prostorima nekad biti dobro. Kad se ratovalo sa turcima, ajde ti seljo, kad se ratovalo za Austriju, ajde seljo, kad se ratovalo protiv Austrije, ajde seljo, protiv Švabe, ajde seljo. Posle rata, da se obnovi zemlja, uzmi sve seljaku. E kaže tu sam vas čekao, mene su tri puta terali na robiju za obaveze u Buljkesu, čupali mi brkove a vi budale ćete davati robu i džabe samo da vam uzmu, ima da ih molite da otkupe vaš proizvod !!! Meni je bar bilo lakše da to trpim jer sam mrzeo komuniste koji su me maltretirali a vi ćete sami sebe žderati jer vas varaju na finjaka!!! Oni će tri, četiri godine unapred izračunati vaše prihode, povećaće vam troškove i isisavaće vas kao vampir a nećete skroz propasti!!!--- Tu moj stric namigne i izađemo napolje, kaže on meni: Pusti Milenka ( dedu) , lupeta. Milenko umre 1989 g, stric 1993 i ne dočeka jesen te godine kad prvo niko nije hteo da otkupi suncokret, jedva sam namolio direktora da uzmu nekih 19 tona. Dobijem pare u proleće 1994 i za sav taj suncokret kupim 12 litara Apa Narandže. Zadnjih 8 godina sa ovom akontnom cenom nas deru kao Musa jarca, sve je deda bio u pravu...
 
olalija

Deda bio vidovit i pametan čovek.
Deda ne da je bio budan i imao kliker nego ti to ne mogu opisati. Mene je stric ubedio da deda samo mrači jer se razočarao u život zbog smrti mog oca i da preteruje a u stvari on je sve realno gledao, ja sam to shvatio tek posle 30 godina...Dokaz mom stricu da deda nema veze sa ekonomisanjem je bio to što smo mu 6 ili 7 puta prodali nekog Moskviča a ja sam posle skontao da nas je on to puštao da ga prevarimo...
 
Nazad
Vrh