Suncokret 2020

Е још да се то неком десило ко ради овај посао 2, 3 године, па да се нешто каже, а не теби којем је ово 33 сезона...
Jedan deda rece svome komsiji, na komentar o nezadovoljstvu u nicanju, a pri tome tvrdeci da ima visegodisnje iskustvo:
- Ee, sine moj, nemas ti nikakvo iskustvo time sto posejes nekoliko kj godisnje a to si uradio 20-30 puta do sad!
Pekar ima iskustvo koji svake noci napravi na stotine i stotine hleba, a i on s vremena na vreme cini neku gresku!
 
Грешке су саставни део сваког посла ,али није ово пекарски посао нит се може поредити са било којим другим,овде и искусан посустаје. Борити се са природом и против природе једноставно немере. :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Najvise vlage je bilo na tim parcelama de je samo kembrizem sa spustenim lopaticama zatvarano u prolece.
 
Obisao sad na jednoj parceli od 8kj pola SY Bakardi i Euralis Armonica posejano 15.04 euralus izasao skoro sav, sve jednako i lepo kotiledone niko ne stricka! SY se muci katastrofa, pola je izaslo (kilav sav + ga neko stricka) jedan deo se muci-kasni, jedan deo nece nikad izaci jer je seme defektno i nije krenulo. Eto kako nas jebu sa naj skupljim semenom na trzistu!
 
Bio danas u obilasku suncokreta.Jad i beda!Sav suncokret je sejan na kukuruzišta,koje svinje riju katastrofa!Vlage nema,neujednačeno niče,nisam imao dobar raspored u vrsti zbog grudvi...Nikad gore!Ovo su neke od "boljih" parcela i one se mogu nabrojati na prste!
20200426-125203.jpg

20200426-125208.jpg
 
Kod mene LE99 mnogo bolje nikao i bolje juri neko SY Sumiko. Jos Sumika i nesto jede pa izgleda da fali sklop.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Jako nejednako ovo Sumiko a prolazio i pored Le99 nista bolji niti gori. I ima ga gde je prazno tek je klijao posle kise i tek ce da nikne za 1-3 dana kako koji. Primetio sam u kukuruzu gde sam uspeo da zatvorim brazdu u februaru (nakon toga je bilo bas lepih padavina) i gde je isao samo jedan prohod krajem marta posle bacanja vestaka nicanje daleko bolje i ujednacenije. Steta sto nisam uspeo nesto za suncokret da zatvorim tad da vidim da li bi bilo razlike.
7c33b5033b46e987dfd5de16b84b2dc7.jpg
d76b59f0889f6cff6a50d4fb2182e22b.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Čini mi se da je Syngenta potpisala kapitulaciju ovog proleća.Preskupo seme a klijavost zero.
Kod mene ce difinitivno biti tako, ako ne prihvate krivicu za seme, a pretpostavljam da nece.
Jos da napomenem da je kod nas bilo vlage, ko je sve odradio kad treba. Kukuruz mi je nikao kako treba.
 
Poslednja izmena:
Le 25,zadovoljan sam nicanjem i porastom.




Jedino nisam zadovoljan rasporedom u suncokretu. Znam da su ploce koje sam pozajmio imale 18 rupa,ali zaboravio sam koja je milimetraza rupa valjda 3,4-4(nisam siguran) Skidaci su bili skroz do dole ali opet je provlacilo na prvi pogleda dok sam isao za masinom nije mi delovalo strasno medjutim ovako ima sigurno na nekih 20% povrsine. Tek mi danas drugar rekao da sam trebao sejati 2 brziom i skoro na ler gasu,a ja radio isto kao i kukuruz(1 na 1600 obrtaja)
 
Sad radim s pločama 27x3,5 al prije sam imao 18x2,5 i rupa od 2,5 je puno bolja za suncokret..... Skidači sa 3,5 rupom moraju biti na skali oko 8-10.....
 
Dobrincan nista ne bi dobio visom brzinom i ler gasom. Kad nisu velike rupe, a skidaci dobro nastelovani nema problema i sa 2000obrtaja.
 
Pa dobio bi slabiji vakum,a skidaci su bili maksimalno spusteni. Ovo mi je prvi put da sejem suncokret,sledece godine cu znati.
 
Na OLT-u.Imam ploče 18*2.5 mm i baš sam se dugo zanimao oko podešavanja skidača na svakoj bateriji posebno i opet vidim da ima po 2 zajedno.E sad sejan je samo Le99 koji je bio veoma sitan a kako bi to izgledalo da je krupnije seme ne znam.
 
Upravo tako. Kod sindzente nema tih problema dok sam takođe muku mučio sa pionirom one jedne godine kad sam ga sejao.
 
Nazad
Vrh