Suncokret 2020

Prvo preracunajte akt.mat. koliko ima gr u Exspresu koliko u zameni pa po tome raditi,bolje u dva puta,izlazice jos trave posle kise,4 pa 8 list po pola doze.
 
Da li je neko radio sa DETEKTOR-om?kazu da menja cerealis i stokstar.nemaju pva dva pa nude taj detektor.
 
Ja posejao 3 jutra pre 10 dana bolje da nisam ,presejavacu sigurno.Nesto klijalo,nesto u suvom stoji, nesto bube smazale pod zemljom.Ostale njive cekaju kisu, majska setva mi je bila uvek mnogo bolja.Padne kisa , zemlja vruca, posejem na 3 cm.Za 4-5 dana je sve napolju.Sad hladna zemlja sporo raste , izgubi energiju dok izadje itd.
I do maja nikne trave 80-90% sta je mislilo, posejem , oprskam totalom i cista njiva.I prinos i sklop uvek bolji u maju kad sejem.Budala gde posejah u opste.

Slazem se stobom sto se tice kasnije setve suncokreta, ne mora Majska setva ali definitivno kad god sam posejao krajem Aprila bolji prinos je bio od one setve od pocetka Aprila.
Uglavnom kukuruz prvo posejem pa nakon toga suncokret. Medjutim ove godine videvsi da nema neke kise u najavi navalim misleci da ima vlage dovoljno u zemlji i posejem suncokret opet posle kukuruza ali ranije 8 i 9 Aprila i ne svidja mi se nikako sklop. Dosta zrna su na suvom jos.
 
Koji je razlog?
Prva greška je bilo ono zakasnelo drljanje, pa sam onda zbog ostalih tragova iz prohoda drljačom morao spustiti spremač na 7 cm dubine a posejao suncokret na 5,5-6 cm. Sad je iznad tvrde zemlje i vlage u polušljunku. Zabrljao sam i 2 jutra kukuruza gde sam za eksperiment posejao 3 vreće starog semena, jednu Ullixe i dve P 9903. Onda sam na jednoj njivi za probu posejao kukuruz na 8 cm dubine, taj se isto pati, još sam tu pustio na istu dubinu disk i raonik pa mi kukuruz nije dobro raspoređen ni uzduž ni popreko. Jutros sam obišao njive oko sela, jedno 50 jutara i tu je dobro sem 5 kj suncokreta sejanog pre 8 dana. Da je normalna količina padavina bila ne bi bilo problema, ovako će mi moji eksperimenti doći glave...
 
Prva greška je bilo ono zakasnelo drljanje, pa sam onda zbog ostalih tragova iz prohoda drljačom morao spustiti spremač na 7 cm dubine a posejao suncokret na 5,5-6 cm. Sad je iznad tvrde zemlje i vlage u polušljunku. Zabrljao sam i 2 jutra kukuruza gde sam za eksperiment posejao 3 vreće starog semena, jednu Ullixe i dve P 9903. Onda sam na jednoj njivi za probu posejao kukuruz na 8 cm dubine, taj se isto pati, još sam tu pustio na istu dubinu disk i raonik pa mi kukuruz nije dobro raspoređen ni uzduž ni popreko. Jutros sam obišao njive oko sela, jedno 50 jutara i tu je dobro sem 5 kj suncokreta sejanog pre 8 dana. Da je normalna količina padavina bila ne bi bilo problema, ovako će mi moji eksperimenti doći glave...

Е још да се то неком десило ко ради овај посао 2, 3 године, па да се нешто каже, а не теби којем је ово 33 сезона...
 
Po tvom iskustvu kad je najbolji momenat za tretiranje?
Zaista sam sto silom prilika sto mojom zeljom prskao u svakakvim uzrastima suncokret...npr prosle godine sam zbog operacije kasno stigao da prskam, tako da je imao 4 puna para i kretao 5ti par...ali nije skroz izasao, negde je bio blizu, negde tek kretao....takvog sam morao prskati, nisam imao izbora....cak sam i Neomu prskao sa 0.3L/kj Listega (iako stoji da ide do 3-eg para) a LE99 sa Gringom 75wg imai istu AM kao Ceralis (ali samo sam to nasao) sa 25gr/kj.....zvao sam i zastitara Syngente posto me je to vise brinulo nego Le, covek se smejao, kaze da se ne brinem...jbg, nisam isao dugo na njivu, nisam smeo :oops: Roda sam imao oba isto skoro, oko 21m/kj...s tim sto je Neoma pregorela sve je r nisu vrsili prijem dugo, da li je uticalo na rod ne znam, mozda bi bilo vise,mozda i ne bi...ali nisam imao izbora....Inace radim uvek split, prvi u prvom ili drugom parua drugim u poslednjem casu....
 
Ja cu ipak presejati sumiko, nicanje katastrofa.
A subaru za razliku od njega nikao dobro I can me posle neko ubedi da nine do semena.
U ponedeljak cemo videti sa ovima iz Sindzente sta kazu.
Kazite mi jel bolje da posejem kukuruz ili suncokret?
Da nije kasno za suncokret?
 
Nije kasno ja sam jedne godine presejavao posle Djurdjevdana kosio sam ga malo kasnije znaci krajem semptembra meseca ali sam imao i extra rod 300kg/kj vise je bilo na tom presevanom nego onaj sto je redovno sejan u prvoj dekadi aprila meseca.
 
I mismo juce zavrsili setvu suncokreta. vecina je sejana na prolecnom tanjiranju,koja je odmah setvospremirano a sutradan predeno sa kembrizem.vlage ima na dva prsta

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh