Suncokret 2015.g.

Moram da prokomentarisem,uglavnom i kod mene u selu kad su poceli vrsaj,to je bio prinos.Suncokreti posejani u manje kvalitetnom zemljistu,crna ritska,slatina sto mi kazemo.Moj kolega sto sam mu ja sejao imao je prinos sa jutro i po 941kg,Neoma.Verujem da mi banacani znamo u kakvom se zemljistu radi,ako je susna godina ne valja,ako je kisna opet nevalja jel zemlja ne propusti vodu.U pocetku tamo posejani suncokreti su izgledali sasvim solidno,ali cim je sunce ugrejalo i naravno bez padavina iz dana u dan taj suncokret je propadalo_Ovaj suncokret gde sam imao ja to je prvoklasna njiva,i vecina posejanih na boljim zemljistima obecavaju,oni ce se skidati cim dozvole vremenski uslovi.Evo jedne slike od juce,to mi je komsija prekoputa do moje(nadam se da se nece ljutiti)i ovaj obecava
idub9g.jpg
Nece se taj tu navrsiti. Tu nema 15 metera.
 
Kod nas su prinosi razni,jedan je imao jedva 1000kg po jutru vlaga 18,primese 10 dok je pak drugi imao 2600kg po jutru vlaga 11 primese 4,u pitanju je neoma,prvi je bio skroz crn I pregoreo dok je drugi bio vise zelen,identicni su agrotehnicki uslovi I potezi,jednostavno je tako da je pojedine poteze nekakva bolest hvatala a neke nije
 
Kako malo pre cujem Viktorijanci izasli sa konacnom cenom od 36 din sa pdv/eom za kilogram ovogodisnjeg suncokreta.Ako je tacno,nepostoje veci mafijasi od njih.

- - - - - - - - - -

Evo je jedna od potvrda.
11896219_10206223947430595_7001135484333921075_n.jpg
 
Moze li savet kolege? Kako stelujete usmerivace vetra kada radite suncokret. Pitanje za one koji rade sa Zmajem142. Sta vam se naj bolje pokazalo
 
Probaš na njivi, otvoriš i pratiš ako prosipa smanjuješ najviše zavisi od samog suncokreta ako ima puno praznih ljuski nema šanse da se ušteluje da bude idealno ili izduvava ili ide prljavo, ja sam za prljaviju varijantu.
 
Zadruge na lokalu moraju da se izjednace sa cenom suncokreta, ona koja plati manje od konkurentne , nece im niko nositi kukuruz(sem za razduzenje), a kukuruza ima malo.
Prosecnog poljoprivrednika apsolutno ne interesuje sa kim saradjuje zadruga, ali ako mu bude manje placen suncokret u jednoj u odnosu na drugu zadrugu, to je vec drugi zuti karton.
 
Obrni okreni odavno su oni za crveni karton, dosta mi je njihove igre. Ali ocigledno moze im se. Sa druge strane, negde izbora nema, a imao prilike u zivotu da nagrabusim u otkupu, jer nisam imao ugovor, pa nisu hteli da otkupe robu. A jedne godine jedni su losi, druge drugi, mada su ovi stalno djubrad. Ali eto opstaju, na našu žalost i štetu.
 
Nazad
Vrh