Suncokret 2015.g.

Ja skinuto danas oko 4ha. Nije has bill za skidanje, ali moram i kukuruz da pocnem uskoro. Pa sam malo pozurio.
 
Danas smo prvi dan izasli da kosimo Neomu. Setva 15 Aprila na 23.5 cm sa 100 kg/kj Ureje. Na jednoj parceli od 2 kj 15-20% je bio oboren po zemlji od one oluje koja je napravila dosta stete i u selu! Prinos veci od onoga cemu sam se nadao kad sam je video kako izgleda! Vlaga 7.5% primese 5% Da nije bio lomljen i po zemlji i da sam ga mogao skidati sa 11% vlage sigurno bi prinos poceo sa dvojkom! Ali... ali... i da baba ima k... ne bi bila baba!!!
Pre kise nije bas bio sav zreo a posle do sad nije se moglo zbog vlage!
Jos je koseno oko 3 kj od ukupno 4 kj (u 5 duz blizu tebe talianu) na 2 mesta. Oko 1 kj je ukupno preostalo na oba 2 mesta dok ne sazri jer je zelen bio! Vlaga 11.7% primese 5%.
 
Pitao ovdje u lokalu za cijenu, ne zna se. Ovdje u lokalnom ataru ima jedno 40% suncokreta , najzastupljenija kultura. Vec godinama najveca mogucnost bilo kakve zarade. Navodno da je dobijena ponuda da sleperi direktno sa njiva voze za Madjarsku, kako zetva nije pocela vrijeme ce pokazati gdje ce ici suncokret.
 
Danas koseno jos 2.25 kj Neome s tim da ova parcela je prva god. kod mene u arendi. Prosle god. isto suncokret, jesenas 100 kg/kj MAP-a i proletos pre setve 100 kg/kj Ureje. Vlaga 8.2% primese 5% prinos kao u najboljim godinama! Odlican!
 
Kako ne pisemo? Napisao sam da je odlican!!!:osmeh:Sta ti to znaci? Pisace se mozda ponekad i o prinosima. Kad se pise neko ce reci da se time cena obara neko ce te ismejati da si los paor a drugi su Tome neverne pa ponekad ni slike im nisu dokaz vec kaze da se vide zecovi kroz psenicu na primer!:osmeh:
 
Ovi Bačvani i Banaćani kukali mesec dana na sušu u suncokretu,a sad prinos za ponos.Čak se stide i da kažu koliko su imali.Prinos skoro kao i pšenice, a tri puta veća cena od pšenice pa ti sad vidi,milina od života.Nemoj više da čujem ni jednog da kuka za suncokret, uši ću mu iščupati.Možemo samo mi Mačvani da kukamo,jer imamo mnogo lošije zemlje, i po koji Sremac i naravno Džej!
Kad smo kod toga,komšija Danger,što ne odgovaraš na moje postavljeno pitanje u temi pšenica 2015-2016,a koje sam ti postavio u vezi semena?
 
Kako uspevate na tu vlagu da imate primese 6-7%....?
To je jos i dobra vlaga,ja kad sam skidao pre ovih kisa suncokret koji je bio na slabijim zemljistima(zakasnili malo),vlaga 5%,primese 9%,bilo je potrebno par stajanja u njivi dok ga nisam ustelovao,izbacivao je nazad prazna zrna,po koje puno,za neko cudo nije bilo mnogo oljustenog.
Mada mi od prosle godine radimo sa donjim fiksnim sitom,izbacili smo novo petersonovo,mnogo cistije radi sa fiksnim sitom,za sad je islo bez problema sa donjim zitnim sitom fi 9 mm,kako ce ici na drugim parcelama gde je jos zelen,nzm,ako bude bilo potrebe kupicemo od 11 mm.
 
Uzeo sam uzorak sa par glava danas i vlaga je bila 13% , za koliko je podigne dok prodje kroz kombajn ?

I jos jedno pitanje ,napravi sam adaptaciju za suncokret na kukuruznom adapteru, stabljike ve seci na visini od nekih 60cm od zemlje ,da li je to nisko i da li moze da bude problem sto ce dugacke stapove da uvlaci u kombajn ?
 
Nazad
Vrh