Suncokret 2015.g.

Jel sejao ko KWS Dragon i kako vam se pokazao,a u poredjenju sa Barolom koji vam je bolji?
 
Na razlog što će biti ove godine malo posejano suncokreta uticaće pored jako male cene merkantilnog suncokreta prošle godine i visoka cena semenskog suncokreta. Naročito Singente koja se kod mene najviše seje, Jedna sj(15000) Singente (kondi ,armoni ...) koštaće oko 242 eura, neće biti tretirana, i svo seme biće domaće proizvodnje. Po meni to je sramotna cena. Navodno u Agroglobu kažu da je cena semena jeftinija od prošle godine za 15 eura po sj ali nepričaju da ove godine seme neće biti tretirano, što košta znatno više od 15 eura.
Cenu merkantilnog suncokreta niko i nespominje,pa svako treba dobro da razmisli dali uopšte da seje suncokret !
 
Mi povecamo (odnosno na prosle godine ali ne odnosno na predprosle godine) povrisine kad izracunam jesenska cena *rod na/ ha (kj) suncokret - kukuruz ima razlika u korist kukuruza ali posle suncokreta lakse seje psenica ( manje pare kosta ) priprema
 
Na razlog što će biti ove godine malo posejano suncokreta uticaće pored jako male cene merkantilnog suncokreta prošle godine i visoka cena semenskog suncokreta. Naročito Singente koja se kod mene najviše seje, Jedna sj(15000) Singente (kondi ,armoni ...) koštaće oko 242 eura, neće biti tretirana, i svo seme biće domaće proizvodnje. Po meni to je sramotna cena. Navodno u Agroglobu kažu da je cena semena jeftinija od prošle godine za 15 eura po sj ali nepričaju da ove godine seme neće biti tretirano, što košta znatno više od 15 eura.
Cenu merkantilnog suncokreta niko i nespominje,pa svako treba dobro da razmisli dali uopšte da seje suncokret !
Kod mene u selu mozda 10% njih nije obezbedilo seme suncokreta za ovu god.Seme je svo tretirano Cruzerom i cena mu je bila oko 250e vreca(+,- 10e u zavisnosti od hibrida i datuma placanja).Povrsine su svi zivi sa kojima sam pricao povecali u odnosu na proslu godinu,tako da ne verujem da su nesto drugacija razmisljanja u ostalim mestima,verovato je manje-vise ista prica svuda.
 
Ista priča i kod nas. Verujem da ce ga kod nas biti dosta pogotovo zbog toga što nije u delu atara urađeno oranje pa će iži na tanjinjirano.
 
Kod mene u selu mozda 10% njih nije obezbedilo seme suncokreta za ovu god.Seme je svo tretirano Cruzerom i cena mu je bila oko 250e vreca(+,- 10e u zavisnosti od hibrida i datuma placanja).Povrsine su svi zivi sa kojima sam pricao povecali u odnosu na proslu godinu,tako da ne verujem da su nesto drugacija razmisljanja u ostalim mestima,verovato je manje-vise ista prica svuda.
Moraju ljudi plodored da ispostuju, a izgleda da su i zadovoljni sa 50e zarade po kj.
Mi podigli prinose i povrsine oni nam jeb.. nanu, ljudi zadovoljni sta tu ima vise da se kaze.
 
Ja bih posejao po prvi put jedno 50 ari za sopstvene potrebe ali me zanima koliko da bacim ureje u oranje i jel treba da se prska cim se poseje kao kukuruz ili?
 
Nemoj urea,bolje an,kan ili san.Suncokret bas ne voli veliku kolicinu azota.Moze i on da se prska na "crno" kao i kukuruz.
 
Imam KAN, jel dosta 150 kg na 50 ari? Cime bih trebalo prskati na crno?

Prskaj bilo kojim herbicidom registrovanom za suncokret osim Acetohlora.Mislim da se Acetohlor više i ne proizvodi,ali u prodaji ga još ima.Kad kažem Acetohlor mislim na sastav herbicida,može da se zove i Acetogal,Acetosav,itd.zavisi ko ga proizvodi.Ja sam pre par godina morao da presejem 5 hektara suncokreta zbog Acetohlora,jer u uslovima velike vlažnosti i niskih temperatura,on loše deluje i na suncokret.Suncokret ne nikne ili nikne pa se osuši.Moj savet ti je da prskaš sa S-metolahlorom i Terbutilazinom.
 
Nazad
Vrh