Suncokret 2015.g.

e druze zaboravio sam da se javim :), bili pre 5-6 dana, rekli da je to dejstvo hormonskog preparata, najverovatnije plamena a da ne veruju da je zato sto sam pomesao fusilade i panteru.od suncokreta nema nista, poceo je da tera pilice sa strane...sad sam video i ja da nema nista od toga...isti dan sam istanjirao sa velikom tanjiracom, povlacio sa drljacom, posejao p 9175 (fao 260), i terao rolju, kao kemridz.sutradan palo oko 30 lit kise.sta mislite da li moze da stigne taj kukuruz?
 
Imao je dobar uslov za start ako ne zasusi u jul-avgust ima i te kako sanse da stigne jedino po meni nisi ga trebao tanjirati vec direktno usejati pored tih redova,a onda opiciti totalom i resiti se korova za ovu godinu na toj njivi!
 
Neoma,jako kasna setva i jako lose nicanje


wp20150630001.jpg


wp20150630002.jpg


 
Dragan18@
Jeli ovo negde kod lovackog doma njiva i koji ti je to suncokret bas visok?
 
Njiva je izmedju Krivaje i Gornje Rogatice Regionalni put koji povezuje Backu Topolu i Sombor preko Kljajiceva. Hibridi su Kondi i KWS Dragon . Oba su priblizno iste visine, predusev je psenica . Jaka je zemlja + dobio je i nesto NPK i uree jos u jesen + nesto uree u prolece
 
Poslednja izmena:
Dragan18, šteta što nisi još malo produžio kad si sejao, možda bi nikao suncokret i iz asfalta :haha: inače dobar suncokret....
 
Ovo je :off_topic: ali ne mogu da ne kažem da je to tu kod nas uobičajeno znači do samog puta i tucanik se vadi ,ako zariba auto i baš na njegovo siđeš i zgaziš par biljaka a ovaj te vidi (gazda ) tu tuča izbija ,nego to nije ništa uz poređenje na to kad te napadne komšo od preko puta koji je odorao 2m od puta pa ti sere što mu gaziš usev koji je na put posejan.
E sad se zagleda u sliku pa ovo je meter od puta pa to nije ni blizu puta kako neki znaju posejati
 
Ima vise od metar 1.5 otkosa rotokosacice 135 cm samo sto se spusta na dole ka parceli pa se ne vidi. Sto se tice okretanja na putu nikada to nisam praktikovao, odredi se sirina uvratine i na njoj se okrece.
 
Prolazeci kroz atar, za ovih par dana žetve , mogu da konstatujem da kod nas dobrih suncokreta ima samo u zemljama prve i druge klase ( a tu se po obicaju suncokret najmanje seje).
U ovim losim njivama 4-6 klase je suncokret veoma los, prvo lose i nejednako nicanje, a sada ga ova vrucina ubija.
Gde je peskovitije suncokret je do pola podgoreo, taj će da se vrše za mesec dana po 5metara po jutru.Mislim da kiša padne već danas, ne bi mu više puno pomogla, a ovih najavljenih 5 dana 35-40c ima da mu presudi.
Sa žitom smo vijali rekorde u plusu, a sa suncokretom će bit rekordi u minusu, barem ovde kod nas.
 
Pa meni nije bio rekordan 2012 uopste, ni komsijama na tom tipu zemlje. Meni je rekordan bio prosle godine, kad je vode bilo svima preko one stvari, meni je bilo taman.
Al nevezano za kisu, ne secam se da su suncokreti u NASEm ataru tako lose nicali i nejednako kao ove godine.
Osim toga mi smo u junu imali vrlo malo kise, Mozda 15tak litara na deo atara u kojem imam najvise suncokreta, cak ima delova atara gde je bilo i manje od 10 litara tokom juna meseca.
Juce sam hteo 3kj postrnog suncokreta da posejem i odustao, nema vlage ni na 15tak cm, a to sam gledao njivu gde je palo 20tak litara pre 7 dana ( neposredno uz selo).
Dakle paore nije rpoblem ovih 5 dana sunca, već hroničan nedostatak vlage i loša kondicija većina suncokreta.
 
Nazad
Vrh