Suncokret 2014

Kod nas dosta ljudi ima problem sa nicanjem,cuo danas da ima masa fals semena kod kog je klijavost izmedju 40-80%...LG najvise...cak i za Dolbi kazu da je los ove godine...ne znam

Meni dolbi nikao 99% nikad do sada nije bilo tako dobro nicanje.
 
Golubovi me ubise jedno dvadesetak metara od kraja pa jedno stotinak metara ubise,... neznam sam sta da radim nije bas sve unisteno jedan red fali dva metra nema nista a red pored skoro dobar dali usevati ili ne.......
2rhusg3.jpg

i
2qwl94m.jpg
 
Kondi sejan ili 24-og ili 31-og marta, neznam ::sramota::, ali pre ce biti da 31.-og. Ima samoniklog, sutra prekosutra zavsavam prskanje psenice pa cu da ga ospartam..

10255629_229163733949082_2121225182676779384_n.jpg
10171298_229163793949076_3579635692348557873_n.jpg
 
Posle jakih padavina ,negde je stajala voda ,suncukreti sejani 22-23 IV, koji nisu uspeli da izadju se muče sa pokoricom.




Ovom nema spasa ,uhvatila ga je pokorica u izbijanju.



Većina je uspela da izađe.



 
"Suncokret je na severu Bačke posejan na 96,7 odsto planiranih površina, to jest na 7.600 hektra. Međutim, usled problema s klijavišću pojedinih hibrida suncokreta, odnosno nepotpunim nicanjem nekih od njih, polјoprivrednici su morali da ga preseju, što je usporilo dinamiku prolećne setve krajem aprila."

Ipak su priznali da su neki hibridi imali lose nicanje
 
Posejao sam Neomu 09.04 i istog dama oprskao Acetohlorom i Terbisom.Sutradan je pala kisa i korova nema ali nema ni suncokreta.Nije stigao da nikne pre 15 aprila kada je stigao hladni talas i kisa.Niklo je mozda dvadesetak posto a ostalo je zarobljeno ispod pokorice i truli.Jos par dana nece moci da se udje u njivu jer je jako vlazno ispod pokorice.Dali ce biti kasno da ponovo posejem i treba li da sa necim razbijem pokoricu ili ce biti dovoljno da sejalica sama to uradi?
 
Nediraj ništa jos dok ne otopli dva-tri dana pa ponovo u kontrolu! Mislim da ce izbiti taj ako otopli!
 
Ja ipak mislim da je mnogo prošlo od setve, gotovo mesec dana. To što nije niklo se verovatno i ubuđalo do sad. Čak i ako se nešto još uvek drži, to sigurno nije ostalih 60-80% koliko bi bilo dovoljno za ostaviti.
Nisam nikad bio u takvoj situaciji, ali da sam bio, mislim da bih se odlučio za direktno presevanje , bez setvospremača, tanjirače itd., potom total neka manja doza i idemo dalje.
 
Ja sam prosle godine sejao ponovo oko 15 maja ,rod je bio dobar. Nisam primetio razliku u rodu izmedju suncokreta sejanog u roku i ovog sto sam presejavao.Moje misljenje je da ga presejes.
 
Posejao sam Neomu 09.04 i istog dama oprskao Acetohlorom i Terbisom.Sutradan je pala kisa i korova nema ali nema ni suncokreta.Nije stigao da nikne pre 15 aprila kada je stigao hladni talas i kisa.Niklo je mozda dvadesetak posto a ostalo je zarobljeno ispod pokorice i truli.Jos par dana nece moci da se udje u njivu jer je jako vlazno ispod pokorice.Dali ce biti kasno da ponovo posejem i treba li da sa necim razbijem pokoricu ili ce biti dovoljno da sejalica sama to uradi?
Najbolje da ga presejes jel od toga nema srece i ja sam imao takvu situaciju i slusao strucnjake kao ma izbice on i tako mesec dana,a u pitanju je bila isto Neoma i 12 maja ga predjem setvospremacem i presejem.Posto mi se to desilo na jednoj njivi ko da je neko povukao crtu pola je lepo nikao a pola sam presejavao za 300kg sam imao veci prinos na ovoj polovini njive gde sam presejao suncukret inace posto se radilo o jednoj tabli agrotehnika je bila ista cak sta vise nisam ga ni prskao jer je od prvoga puta uspelo prskanje na crno i njiva je bila cista.Jedino sta ti je moj savet seme umesaj sa Slavolom S da mu pojacas klijavost i da mu das energiju jer sam to i ja uradio po savetu jednog staroga agronoma.
 
Nazad
Vrh